www.WMHelp.cz

Recenze Samsung SGH-i900 Omnia (2. část)
Publikováno: 10.11.2008
Téma: Hardware a příslušenství


V minulé části recenze Samsungu Omnia jsme vám slíbili, že se příště podíváme především na ovládání tohoto komunikátoru. U Omnie je z tohoto hlediska opravdu co popisovat, telefon totiž můžete ovládat mnoha způsoby. Všechny si však zakládají na snadné ovladatelnosti prstem.



Ovládání

Samsung SGH-i900 Omnia je z hlediska ovládání řekněme dost schizofrenní telefon. Uživatel si totiž může vybrat z opravdu nepřeberného množství způsobů zacházení s tímto telefonem. Však posuďte sami. Asi jedinou možností, kterou nebude téměř nikdo používat, je ovládání skrze klasické prostředí Windows Mobile a dotykového displeje pomocí stylusu. Jednoduše proto, že stylus sice v balení s telefonem najdete, jenže ho není kam zasunout – můžete ho mít u telefonu pouze jako přívěsek a to opravdu není moc praktické. Samsung tím ale jasně dává najevo, že stylusem se prostě Omnia neovládá a na klasická Windows Mobile máte zapomenout.



A aby o tom uživatele opravdu přesvědčil, nabízí hned tři základní uživatelská prostředí, kterými se můžete prokousávat. Dvě z nich jsou nazvána Samsung Today a nabídnou uživateli silně upravenou Today obrazovku. Každá varianta má trochu jiné rozložení ikonek a najdete na ní i trochu jiné položky, nicméně princip jejich používání je stejný. Prostředí Samsung Today je jakousi jednodušší obdobou Touch FLO nebo SPB Mobile Shell. A musíme říci, že jednoduchost a přímočarost tomuto prostředí sluší. Problémem ovšem je, že ona přímočarost není vždy naprosto samozřejmá a některé funkce zůstávají tak trochu skryté hlouběji v menu. To může být třeba i případ psaní SMS zpráv, ke kterému se v jednom z uživatelských prostředí musíte opravdu prokousávat. A to i přesto, že zkratka ke zprávám je umístěna přímo na Today obrazovce. Jenže je to zkratka do menu zpráv, kde teprve následně musíte postaru z menu vybrat položku psaní nové SMS. To je trochu zdlouhavé a čekali bychom, že tento nedostatek příznačný pro Windows Mobile korejský výrobce opraví.



Bohužel z hlediska zkratek je na tom ještě hůře prostředí, které by mělo být hlavním lákadlem Omnie. Toto prostředí je v menu označováno jako Samsung Widget, ale spíše jej budete znát pod jménem TouchWiz. Samsung totiž na Windows Mobile 6.1 Professional narouboval své dotykové prostředí známé i z telefonů bez operačního systému. Jenže TouchWiz je v případě Omnie opravdu spíše věcí na parádu, než aby bylo praktické. Z lišty po levé straně si totiž můžete na tentokrát zpočátku prázdnou plochu Today obrazovky vytahovat různé malé aplikace. Objevit se tu tak mohou hodiny, ovládání hudebního přehrávače, kalendář, zkratka k internetovému prohlížeči a další drobnosti. Jenže bohužel položky, které jsou v liště, nijak neovlivníte – jejich počet a druh je pevně daný a i pokud by vám některá z ikonek překážela i v samotné liště, nemůžete ji odtud vyhnat. Navíc chybí zkratky k některým často používaným funkcím – třeba již zmiňovaným SMS zprávám. Prostředí TouchWiz je tak opravu spíše efektní a při dlouhodobém používání telefonu vás asi brzy omrzí.



Prozatím jsme Omnii ovládali stále jen prsty přes dotykový displej. Ikony jsou vždy dost veliké a telefon nabízí i upravené hlavní menu, kde rovněž najdeme jednotlivé položky pod velikými ikonami. S klasickým prostředím Windows Mobile tak přijdete do styku až ve chvíli, kdy se skrze toto menu někam proklikáte. A když na toto prostředí opravdu narazíte, začnete se poohlížet i po způsobu, jak telefon ovládat jinak, než prsty na displeji. Samsung má řešení. Tak za prvé – na pravém boku najdete návratovou klávesu, která vás vždy přenese o krok zpět. Daleko důležitějším a zajímavějším prvkem je však malý tmavý obdélníček uprostřed dole pod klávesnicí. Ten slouží jako potvrzovací klávesa, ale také zároveň jako touchpad. Pokud po něm budete jezdit prstem, budete se tak i pohybovat v menu a volit jednotlivé položky.



Trochu potíž je ale nastavit správnou citlivost touchpadu, protože třeba v textovém výpisu nějakých položek, kde je mnoho voleb pod sebou, bývá občas problém, abyste se posunuli jen o jedno políčko. Tento nedostatek dokáže řešit ale ještě druhý způsob ovládání pomocí touchpadu – na displeji si totiž můžete nechat zobrazit klasický kurzor, tak jak jej znáte z klasických PC. Zde ale naopak doporučujeme nastavit vysokou citlivost touchpadu, protože jinak vám bude trvat celou věčnost, než někam kurzorem dojedete.



Způsobů ovládání tak Omnia nabízí opravdu hodně. Jenže ani po delší době používání nám žádný z nich výrazně nepřirostl k srdci. Ovládání i900 je pro nás jednoduše zklamáním, čekali jsme více.



Co nás ovšem vůbec nezklamalo, je rychlost reakcí Omnie na uživatelské pokyny. Telefon sice není absolutně nejrychlejší, ale žádné výrazné zdržování nebo zadrhávání se nekoná. Samsungu v tomto případě výrazně pomáhá 624MHz procesor a 128 MB RAM a 256 MB ROM. Co ovšem je otravné, je animace, kterou si musíte prohlédnout vždy, když pohybový senzor v telefonu rozhodne o tom, že otočí orientaci displeje. Tato animace se bohužel nedá vypnout, automatické natáčení však zrušit můžete. Mírným zklamáním je pro nás i displej samotný, protože nabízí na veliké úhlopříčce rozlišení pouze 240 x 400 bodů a to je již málo. V dnešní době VGA a především WVGA displejů prostě Omnia neobstojí.



Baterie

Nenadchla nás ani výdrž telefonu na jedno nabití baterie. Ta má sice velkorysou kapacitu 1 440 mAh, ale v praxi je Omnia schopná žít maximálně tři dny a to v případě, že se telefonu prakticky nedotýkáte. Pokud budete využívat jeho funkce opravdu intenzivně, připravte se na nabíjení každý den.



Samotné funkce si probereme příště a opět nás čeká i tradiční shrnutí.





Pokračování článku:
Recenze Samsung SGH-i900 Omnia (3. část)
Předchozí část článku:
Recenze Samsung SGH-i900 Omnia (1. část)



Tento článek si můžete přečíst na webu www.WMHelp.cz
http://www.wmhelp.cz/html

Tento článek najdete na adrese:
http://www.wmhelp.cz/html/modules.php?name=News&file=article&sid=613