www.WMHelp.cz

Recenze HTC Touch HD (3. část)
Publikováno: 18.12.2008
Téma: Hardware a příslušenství


V dnešní závěrečné části recenze multimediálního komunikátoru HTC Touch HD nás čeká pravidelný pohled na jednotlivé funkce přístroje. Chybět nebude ani závěrečné shrnutí, ve kterém tentokrát budeme daleko více než jindy srovnávat s konkurencí.

Telefonování a zprávy

Oblasti telefonování jsme se vlastně trochu věnovali již v předchozí části naší recenze, kde jsme popisovali ovládání přístroje a strasti, které mohou přinést senzorová tlačítka. Krom již zmíněných potíží ale nemáme k telefonním funkcím HTC Touch HD prakticky žádné výhrady. Kvalita hovoru je na odpovídající úrovni. Chybí klasické vyzváněcí profily nebo filtrování hovorů, profily ale zastupuje snadná možnost nastavení hlasitosti nebo dvou dalších režimů vyzvánění pomocí boční kolébkové klávesy. Ta jde mimochodem velmi dobře nahmatat i při probíhajícím hovoru a tak můžete jeho hlasitost regulovat velmi snadno.



Velká očekávání jsme měli v oblasti psaní SMS zpráv. Obří displej totiž dává dostatek místa virtuální klávesnici a neměl by být žádný problém se při psaní do tlačítek prstem strefovat. To je pravda, obzvláště v módu, kdy telefon držíte při psaní naležato – pak má klávesnice opravdu královský prostor. Jenže potíž je v tom, že odezva při psaní je prostě úplně minimální. Tímto problémem ale trpí prakticky všechny přístroje ovládané výhradně přes dotykový displej. Proto se nám stále zdálo snazší na klávesnici vyťukávat písmena pomocí stylusu. Při tomto způsobu psaní totiž máte odezvu alespoň v podobě ťuknutí pera o displej. Je velká škoda, že telefon nenabízí alespoň vibrační odezvu, tím by se možná pocit z psaní zlepšil. Přitom je nepřítomnost této funkce tak trochu záhadou – telefon totiž vibruje při stisku senzorových tlačítek a také při stisku některé z ikon ve spodním pruhu prostředí TouchFLO.

Organizace a data

Ani v datové oblasti toho není mnoho k rozebírání. A to nikoliv proto, že by HTC Touch HD mělo z tohoto hlediska slabou výbavu – ba naopak – má ji prakticky maximální. Jenže vše prostě a jednoduše již odněkud známe a vše funguje tak, jak má. Technologie jako HSDPA, wi-fi nebo Bluetooth 2.0 jsou dnes standardem. Příjemný je fakt, že HTC při připojení telefonu k počítači uživateli nabídne možnost vybrat si, v jakém režimu se telefon připojí. Na výběr je klasický Active Sync, dále režim sdílení Internetu, kdy se telefon automaticky stane modemem pro váš počítač a v neposlední řadě to je režim Mass Storage. Ten se objeví ale jen v případě, že máte v telefonu vloženu paměťovou kartu. Do vnitřní paměti telefonu musíte stále přistupovat přes rozhraní Active Sync. Na rozdíl od některých konkurenčních telefonů můžete Touch HD v kterémkoliv z těchto režimů i nadále bez problémů používat.



Velkou chloubou HTC Touch HD je pochopitelně internetový prohlížeč. Tím je samozřejmě Opera Mobile 9.5; v současnosti stále zdaleka nejlepší internetový prohlížeč pro Windows Mobile přístroje. U HTC se Opera stala jakýmsi standardem, stále častěji ji najdeme i u konkurence. U Touch HD dovede prohlížeč opravdu maximálně využít nabízenou plochu displeje. Prohlížení Internetu je tak opravdovou radostí a neznáme žádný mobilní telefon, na kterém by web vypadal lépe. A HTC Touch HD si v tomto ohledu jistě ještě nějakou dobu ponechá primát – třeba i nedávno představená Nokia N97 má totiž podstatně menší rozlišení displeje.



Stejně jako pro web je obří displej velmi vhodný i pro práci s dokumenty – standardní sada kancelářských aplikací tu samozřejmě nechybí. Na druhou stranu ani v tomto případě výbava nijak výrazně nevybočuje ze zajetých kolejí, jedinou zajímavostí je tak program pro skenování vizitek.



Multimédia

I podle toho, že v oblasti organizace je výbava Touch HD sice špičková, ale nikoliv nijak vybočující z řady, se dá poznat, že novinka není primárně pracovním nástrojem. HTC s obřím displejem je zcela jasně především multimediální hračkou. A tady se už snaží konkurenci zatopit. Opět můžeme dokola omílat úchvatný displej, na kterém prostě video vypadá naprosto skvěle. Rozlišení sice není HD, jak by se mohlo dle názvu přístroje zdát, ale na sledování videa v dopravním prostředku je displej opravdu výborný. Při dané velikosti nebudete mít zásadní problém ani se čtením titulků. Jenže pokud ty opravdu chcete používat, budete muset vestavěný přehrávač vyměnit za jiný a nebo si video soubory upravit již předem na počítači. Tohle je již tradiční problém Touch Playeru a ani přítomnost Windows Media Playeru s tím nic nenadělá.



To při přehrávání hudby přeci jenom Touch Player nabízí daleko více možností a směle se může měřit s tou nejlepší konkurencí. U HTC navíc pochopili, že multimediální telefon prostě musí mít 3,5 mm Jack konektor a ten tak do Touch HD implementovali. Tím HD naprosto deklasuje třeba Samsung SGH-i900 Omnia, který i pro hudbu používá svůj tovární konektor. HTC tak mimo jiné nabízí i daleko vyšší kvalitu zvukového výstupu.



Omnia je velkým dotykovým HTC poražena i v případě vestavěného fotoaparátu. Ten sice rovněž nabízí rozlišení pět megapixelů a má automatické ostření, chybí mu však přisvětlovací dioda. To ale nic nemění na tom, že snímky z HTC Touch HD jsou daleko lepší a Touch HD je prvním Windows Mobile komunikátorem, který se svým fotoaparátem může směle měřit se špičkou v dané megapixelové kategorii. Při detailním poměření ale stále HTC prohraje, což je trochu škoda – Nokie nebo Sony Ericssony prostě fotí lépe, ale pokrok je tu znát, což je hodně dobře.



Shrnutí

HTC Touch HD patří mezi absolutně nejvybavenější mobilní telefony současnosti. Zároveň jde o jedno z nejlepších multimediálních zařízení a mezi Windows Mobile přístroji nemá prakticky obdoby. U nás mu konkuruje vlastně jen Samsung SGH-i900 Omnia, který je ale prakticky v každém aspektu o něco horší – ovládání je zmatené, kvalita fotoaparátu nebo zvukového výstupu neodpovídá předpokladům a displeji Omnie se Touch HD může pouze smát. Jediné, v čem Omnia vede, je velká porce vnitřní paměti, to by ale dle našeho názoru nemělo při rozhodování hrát roli, obzvláště při současných cenách paměťových karet.

Multimediální HTC také ukázalo, že se nemusí bát práce, jenže v tomto případě již bude muset uživatel dělat trochu ústupky. Chybějící hardwarové ovládací prvky totiž mohou práci komplikovat. A tak se nelze divit, že potenciální zájemci volají po zařízení a-la Touch HD s integrovanou qwerty klávesnicí. Třeba se jej stejně jako v případě Touch Diamond a Touch Pro nakonec dočkáme, asi by to opravdu nebylo od věci – obzvláště když Nokia nedávno představila model N97 – ten by pak HTC mohlo doslova pohřbít, jelikož se N97 na trh dostane až za půl roku a výbavou oproti Touch HD příliš rozdílná není.

Z dílen HTC je ale pro práci stále výhodnější výše zmiňovaná dvojice Touch Diamond a Touch Pro. Ani ty se přitom výbavou od Touch HD výrazně neliší a nabídnou hardwarové ovládací prvky. Mají však daleko menší displej.

Touch HD můžeme také srovnávat s Apple iPhone 3G, který dozajista zapříčinil jeho vznik. Jenže domníváme se, že lidí, kteří se budou rozhodovat mezi těmito dvěma přístroji je relativně málo. HTC však dokázalo, v čem tkví pravá síla iPhonu – ve velkém displeji.

Problémem Touch HD je ale jeho velmi vysoká cena – v internetových obchodech jej seženete většinou za cenu převyšující 15 000 korun, což i při dané výbavě opravdu není málo. Kdo ale chce výkonný multimediální nástroj, bude asi ochoten takové peníze utratit. Kdo ne, stejně dříve narazí na to, že mu nevyhovují velké rozměry Touch HD nebo jeho ovládání.

Klady a zápory:

+ špičková výbava
+ obří displej s vysokým rozlišením
+ solidní fotoaparát
+ snadné ovládání prsty
+ rychlé reakce na uživatelské pokyny

- vysoká cena
- velké rozměry
- absence směrové klávesy



Předchozí části článku:
Recenze HTC Touch HD (2. část)
Recenze HTC Touch HD (1. část)



Tento článek si můžete přečíst na webu www.WMHelp.cz
http://www.wmhelp.cz/html

Tento článek najdete na adrese:
http://www.wmhelp.cz/html/modules.php?name=News&file=article&sid=664