www.WMHelp.cz

HTC se rozejde s Qualcommem, nahradí ho nVidia a Ericsson
Publikováno: 26.01.2009
Téma: Speciality


Tradiční tchajwanský výrobce Windows Mobile komunikátorů pravděpodobně vymění svého dvorního dodavatele čipsetů. Americký Qualcomm ostrouhá a na nové zakázky se podle všeho mohou těšit společnosti Ericsson a nVidia. Proč má ke změně dojít a co přinesou komponenty od dvou nových dodavatelů, to vám prozradí náš článek.



Již delší dobu je dvorním dodavatelem čipsetů pro přístroje HTC americká firma Qualcomm. Podle informací, které kolují po Internetu, by jím však již neměla být příliš dlouho. HTC se totiž po několika letech spolupráce rozhodlo učinit změnu a dodavatele vyměnit. Nově by komponenty měly dodávat firmy Ericsson Mobile Platorms, dceřiná společnost švédského gigantu Ericsson, a nVidia, známá především díky svým grafickým kartám.

Proč ta změna?

Žádný výrobce neučiní tak významnou změnu jen tak pro nic za nic. Celý proces totiž bude jistě dosti nákladný a je také možné, že HTC se bude muset vykoupit z nějakého kontraktu, který má s Qualcommem podepsaný. Možná také změna přichází v době, kdy kontrakt vypršel, nebo se právníkům HTC podařilo nějakým způsobem kontrakt vypovědět.

Proč by to ale tento výrobce vůbec dělal? Vždyť Qualcomm nabízí kompletní platformu, díky čemuž nemusí mít několik dodavatelů. HTC tak od Qualcommu dostane nejen procesory, ale i grafické akcelerátory, GPS moduly nebo bezdrátové a komunikační moduly. Platforma Qualcommu přitom nabízí papírově výborný výkon.

Jenže potíž je v tom, že právě jen papírově. Qualcomm nebyl za dlouhou dobu existence jeho platformy schopen přizpůsobit a optimalizovat ovladače tak, aby vše fungovalo tím nejlepším možným způsobem. Známý je především případ s problémy grafické karty ATI Imageon u starších modelů TyTN II, Touch Cruise nebo Touch Dual. Právě grafika ATI je součástí platformy Qualcommu a její implementace byla podle všeho vyřešena dosti nešťastně.

Novější modely HTC celou záležitost vyřešily trochu jinak – všechny nové modely dostaly více RAM paměti a silnější 528MHz procesor, čímž byly některé nedostatky eliminovány. Jenže s nutností vyššího výkonu samozřejmě stoupá i spotřeba. A tak HTC po delší době došla trpělivost a společnost se rozhodla začít nakupovat optimalizovanější komponenty.

Ericsson Mobile Platform

Bezdrátovou komunikaci by tak u budoucích modelů HTC měla mít na starosti Ericsson Mobile Platform. Ta patří mezi nejpokročilejší bezdrátové platformy na trhu a kromě klasické GSM/GPRS/EDGE komunikace v současnosti podporuje samozřejmě i HSPA a také zatím v praxi neuplatněné HSPA Evolution (O HSPA Evolution více na Mobil.cz). Platforma je rovněž připravena na komerční spuštění LTE – právě Ericsson Mobile Platform zajišťovala komunikaci u přístroje, se kterým vloni v Barceloně Ericsson předvedl první mobilní LTE telefonní hovor na světě (O LTE opět více na Mobil.cz).

Ericsson se chlubí tím, že jeho mobilní platforma nabídne zákazníkům nejúspornější a nejmenší HSPA čipset na trhu. Platforma navíc nabídne i podporu IMS (IP Multimedia Subsystem) a mobilní televize.

Společnost Ericsson Mobile Platforms navíc před nedávnem vytvořila společný joint-venture se společností ST-NXP Wireless, která má podobný záběr, navíc ale nabídne třeba ARM procesory řady Nomadik. Společný podnik by pak mohl být schopen dodávat podobnou platformu jako Qualcomm.

Zákazníky společného podniku Ericssonu a ST-NXP Wireless jsou ti největší výrobci mobilních telefonů – Nokia, Samsung, Sony Ericsson, LG nebo třeba Sharp. Ericsson samotný dále uvádí, že jeho Ericsson Mobile Platform nakupuje celkem 19 zákazníků a mezi nimi jsou společnosti Arima, Amoi, Compal, LG Electronics, Flextronics, NEC, Sagem, Sharp, TCL Mobile a samozřejmě také Sony Ericsson. Prakticky všechny jeho telefony stojí na EMP. Ve výčtu zveřejněných zákazníků nakonec nechybí ani HTC, takže na těchto spekulacích jistě bude něco pravdy.

Ericsson dále dodává svou mobilní platformu i výrobcům notebooků – odebírají ji například LG, Dell, Toshiba nebo Lenovo. S Intelem Ericsson spolupracuje na tom, aby přinesl bezdrátovou platformu do zařízení typu MID s procesory Atom. Do září loňského roku bylo na trh uvedeno celkem 114 mobilních telefonů s Ericsson Mobile Platform a více než 70 milionů 3G telefonů na světě používá tuto technologii od Ericssonu.

nVidia Tegra

Platforma Tegra od společnosti nVidia je jedním z nejmodernějších řešení postavených na ARM architektuře a určených pro Windows Mobile a Windows CE přístroje. Základem je vždy procesor ARM11 a grafický akcelerátor nVidia. Platforma Tegra je nabízena ve třech výkonových úrovních.



Základem je model Tegra APX 2500, který nemá integrovaný 3D grafický akcelerátor a urychluje pouze práci s 2D grafikou. I tak jsou ale jeho výkony úctyhodné. Zvládá totiž přehrávat i nahrávat video v HD rozlišení 720p, použitý codec je H.264. Platforma podporuje až 12megapixelové fotoaparáty. Se zařízením s platformou Tegra tak s trochou nadsázkybudete moci zahodit svůj kompaktní fotoaparát a domácí videokameru. Maximální rozlišení displeje s modelem APX 2500 může být 864 x 480 pixelů, což plně postačuje i pro ty nejmodernější Windows Mobile přístroje. Samozřejmostí je televizní výstup – kompozitní, S-Video, klasický VGA nebo HDMI s rozlišením 720p. Procesor, který tuto platformu pohání, má takt jistě dostatečných 600 MHz.

Model nVidia Tegra 600 nabídne procesor s taktem 700 MHz a grafická karta GeForce již akceleruje i 3D grafiku a stejně jako všechny ostatní modely podporuje standard OpenGL ES 2.0. Maximální rozlišení LCD displeje stouplo na 1280 x 800 pixelů, což zatím kapesní Windows Mobile zařízení asi těžko využije.



Opravdovým silákem je pak nejvyšší model Tegra 650. Jeho procesor má takt 800 MHz a i díky tomu bez potíží zvládne přehrávat i video ve Full HD rozlišení – tedy 1080p. Při nahrávání videa se ale budete muset spokojit stále „jen“ s 720p. Maximální rozlišení LCD opět stouplo a to na 1680 x 1050 pixelů. Tegra 650 by tak po grafické stránce klidně stihla obsloužit i špičkové notebooky. Případný integrovaný HDMI výstup podporuje opět Full HD rozlišení, tedy 1080p (1920 x 1080).

I při vysokých výkonech slibuje nVidia extrémní úspornost své platformy. Zařízení s čipsetem Tegra prý vydrží přehrávat hudbu po dobu 130 hodin, HD video pak 30 hodin. Podle vyjádření zástupců společnosti se máme s produkty na platformě Tegra setkat zhruba v polovině letošního roku.

Čekání na výsledek

To, zda nakonec HTC opravdu opustí Qualcomm a přejde na výše zmiňovaná řešení konkurentů, zatím není vůbec jisté. Mnoho indicií tomu ale nasvědčuje a napovědět by z tohoto hlediska mohl i nadcházející Mobile World Congress v Barceloně, kde určitě HTC představí nějaké ty novinky. Kdo ví, třeba již budou poháněny novými čipy. Než se dozvíme pravdu, můžeme zatím třeba ještě spekulovat o tom, odkud bude HTC nakupovat GPS moduly. Že by se vrátilo k nejnovější generaci čipů SiRF?







Tento článek si můžete přečíst na webu www.WMHelp.cz
http://www.wmhelp.cz/html

Tento článek najdete na adrese:
http://www.wmhelp.cz/html/modules.php?name=News&file=article&sid=709