www.WMHelp.cz

Miliónový klub - 11 Windows Mobile přístrojů, kterých se prodalo více než milion
Publikováno: 03.02.2009
Téma: Ekonomické informace


Redaktorům serveru Mobilejaw se podařilo získat seznam Windows Mobile přístrojů, kterých se za dobu jejich prodeje k zákazníkům dostalo více než milion kusů. My vám tuto jedenáctku představíme a trochu se nad ní zamyslíme.



Microsoft nedávno během veletrhu CES prozradil, že 11 Windows Mobile telefonů se může pochlubit více než milionem prodaných kusů. Redaktorům serveru Mobilejaw se podařilo tento seznam získat a zveřejnit. Microsoft u žádného ze zařízení nespecifikoval, kolik kusů konkrétně se prodalo a tak jsme telefony v našem přehledu seřadili podle data vzniku – od nejnovějšího po nejstarší. V závorce u každého telefonu tak najdete informaci o tom, ve kterém měsíci byl uveden na trh.

Přesná vypovídací hodnota tohoto seznamu není známa. Můžeme jenom tušit, že Microsoft počítá brandovaná zařízení a verze pro různé operátory jako jeden přístroj. Pojďme si tedy jednotlivé přístroje představit.

Samsung Omnia (srpen 2008)

Nejnovějším přírůstkem do miliónového klubu Windows Mobile přístrojů je Samsung Omnia. Omnia je jasným důkazem toho, že v poslední době stoupá popularita přístrojů s dotykovým ovládáním a bez klávesnice. A nic na tom nemění fakt, že mnohdy jsou tyto přístroje dosti nedotažené – samotná Omnia je toho právě důkazem, přesto je o ní mezi uživateli obrovský zájem. Marketing je jednoduše všemocný a „kouzlo iPhonu“ prostě prodává.



HTC Touch Diamond (červen 2008)

Jen o něco málo déle než Omnia se prodává HTC Touch Diamond a to, že překročil hranici milionu prodaných kusů, není žádná novinka – tohoto čísla dosáhl již v srpnu, tedy necelé tři měsíce od zahájení prodeje. I Touch Diamond potvrzuje stoupající oblibu přístrojů s dotykovým displejem. Diamond patří mezi naše nejoblíbenější Windows Mobile přístroje a v naší recenzi si od nás odnesl velmi dobré hodnocení.



Samsung BlackJack II (listopad 2007)

Samsung BlackJack II je nejmladším zástupcem qwerty telefonů v našem přehledu. Je nástupcem populárního modelu BlackJack, který najdete v žebříčku o něco níže. U nás by přístroj mohl být známý pod označením SGH-i617. Jenže v Evropě se tento model prodává snad jen v Itálii, hlavní úspěchy slaví především v USA.


HTC TyTN II (září 2007)

Že uživatele lákají i vysouvací klávesnice, dokazuje i přítomnost HTC TyTN II v tomto žebříčku. Ve své době bezkonkurenční komunikátor se ještě dodnes prodává a můžeme jej najít třeba i pod označeními AT&T Tilt nebo T-Mobile MDA Vario III. Bude zajímavé sledovat, jak si povede jeho nástupce, HTC Touch Pro, který podle všeho ještě milionových prodejů nedosáhl.



HTC Touch (červen 2007)

Přítomnost prvního modelu Touch v tomto žebříčku asi nikoho nepřekvapí. Již půl roku po zahájení prodeje si jej zákazníci zakoupili více než dva miliony kusů. První přístroj s uživatelským prostředím Touch FLO si zákazníky získal především svým designem a miniaturními rozměry. S výbavou nebo uživatelskou přívětivostí to již bylo horší. Dnes Touch ve výprodeji platí za nejlevnější Windows Mobile přístroj a uživatelé si mohou vybírat i z množství jeho nástupců.



HTC Titan (červen 2007)

V případě přítomnosti modelu HTC Titan v tomto žebříčku jsme tak trochu na rozpacích. Tento model je totiž vlastně americkou verzí modelu TyTN, který se prodával již podstatně dříve, Microsoft jej ale v žebříčku samostatně neuvádí. Buď tedy jeho prodeje zahrnul i k tomuto modelu (pak ale nesedí měsíc uvedení), nebo se prostě původní TyTN (alias T-Mobile MDA Vario II) tak dobře neprodával. V tomto případě mohla velkou roli hrát obrovská síla amerických mobilních operátorů a velká popularita qwerty přístrojů v USA, které dokázaly Titan prosadit.



HTC Artemis (říjen 2006)

Jedním z velmi populárních Windows Mobile přístrojů je možná trochu překvapivě také jeden z prvních navigačních komunikátorů – HTC Artemis. My jej známe spíše pod označením HTC P3300, T-Mobile MDA Compact III nebo O2 XDA Orbit. Opět je tento přístroj důkazem, že zákazníky mnohdy neodradí ani chyby – originální způsob ovládání byl vykoupen relativně pomalým uživatelským prostředím – Artemis totiž měl jen 201MHz procesor.



Samsung BlackJack (listopad 2006)

Původní model Samsung BlackJack patří k nejpopulárnějším qwerty přístrojům. Za jeho úspěch mohou především prodeje v USA, kde patřil k prvním přístrojům, které konkurovaly smartphonům BlackBerry. My můžeme BlackJack znát jako model SGH-i600 (ačkoliv přesné označení americké verze je i607), který Microsoft při počítání prodejů také bral v úvahu. U nás jej prodával operátor O2, ale po množství technických potíží jej relativně rychle stáhl z prodeje.



HTC Excalibur (říjen 2006)

Model HTC Excalibur je jen o něco málo starší než populární BlackJack a rovněž se dočkal prodejního úspěchu. Známý je především pod označením HTC S620, T-Mobile Dash nebo O2 XDA Cosmo. Opět slavil úspěchy především v USA, u nás se prodával jen na volném trhu a to velmi krátce. Zajímavé je, že úspěch tohoto modelu nedokázaly zopakovat jeho nástupci (S710, S730 ani nejnovější S740) s vysouvací qwerty klávesnicí a numerickou klávesnicí pod displejem.



Motorola Q (květen 2006)

I Motorola Q je jedním z prvních opravdových konkurentů přístrojů BlackBerry a opět dokazuje sílu amerického trhu. Jinde než tam se totiž prakticky neprodávala a Motorola dlouho váhala s uvedením jejího GSM/UMTS nástupce Q9. Ten už se ale takové popularity nikdy nedočkal, přitom třeba od naší redakce získal titul Windows Mobile smartphone roku 2007.



HTC Typhoon (říjen 2004)

Nejstarším milionářem v žebříčku je jeden z prvních Windows Mobile smartphonů vůbec a jediný zástupce přístrojů s pouze numerickou klávesnicí pod displejem. Jeho popularitě přispěl především fakt, že se prodával u mnoha operátorů a pod různými značkami – vzpomeneme si jistě na Orange SPV C500, I-Mate SP3, Qtek 8010 nebo Audiovox SMT-5600.



Přehled nejprodávanějších Windows Mobile přístrojů v historii ukázal několik velmi zajímavých faktů. Tak především se prokázalo, že přístroj, který nemá podporu mobilních operátorů, prakticky nemá šanci se do žebříčku dostat. Všechny zmiňované přístroje totiž najdeme nebo jsme v minulosti mohli najít v nabídce těch největších světových mobilních operátorů. Prodeje na volném trhu jsou naprosto mizivé a to je také důvod, proč se do žebříčku nedostala spousta kvalitních a zajímavých přístrojů – operátoři jsou relativně konzervativní a obzvláště u Windows Mobile přístrojů určených především pro práci dají hodně na kontinuitu řady.

Přehled také dokládá, jak moc jsou v USA oblíbené qwerty přístroje. Američtí operátoři jich dovedou prodat opravdu spousty. Je tak možná škoda, že do Evropy se výrobci s qwerty přístroji tolik netlačí. Pokud je totiž k dispozici jen málo modelů, těžko může jejich obliba rapidně růst.

Přehled také ukázal, že jasným trendem poslední doby jsou přístroje s dotykovým displejem prakticky bez mechanických ovládacích prvků. Mánie kolem Apple iPhonu jednoduše dělá své. Nicméně popularita qwerty přístrojů také není malá a je škoda, že v této oblasti v poslední době výrobci Windows Mobile zařízení trochu polevili – vlastně posledními přírůstky jsou HTC S740 a Palm Treo Pro. Tyto přístroje se ale vzhledem k tomu, že je operátoři prakticky neprodávají, mohly do žebříčku dostat jen těžko.

Zajímavé také jistě je, že do elitního klubu se dostali jen tři výrobci – u HTC přítomnost rozhodně nepřekvapí a ani jeho drtivá převaha není nic, čemu bychom se divili. Sedm z jedenácti modelů pochází z jeho stáje a to je úctyhodný výkon. Velmi dobře je na tom také Samsung, který ukazuje, jak důležitá je spolupráce s operátory – z modelu BlackJack tak vytěžil v USA maximum. Omnia zase ukazuje, jak se vyplatí sledovat a reagovat na aktuální trendy. To Motorola trendy nesledovala a od dob modelu Q se jí nepodařilo úspěch zopakovat. Možná je to nějaký zvláštní syndrom tohoto umírajícího amerického výrobce.









Tento článek si můžete přečíst na webu www.WMHelp.cz
http://www.wmhelp.cz/html

Tento článek najdete na adrese:
http://www.wmhelp.cz/html/modules.php?name=News&file=article&sid=720