www.WMHelp.cz

Recenze komunikátoru BenQ-Siemens P51 (2. část)
Publikováno: 14.08.2007
Téma: Hardware a příslušenství


Minulý týden jsme se v první části recenze komunikátoru BenQ-Siemens P51 věnovali (již tak trochu tradičně) především hardwarové stránce tohoto přístroje a jeho ovládání. Dnes se již podíváme na samotné funkce a na to, jak se s P51 pracuje. Takže do toho...





Já vás neslyším!

Volání s BenQ-Siemensem P51 není zrovna tou nejpříjemnější záležitostí, kterou můžete s tímto telefonem dělat. Vše začíná už u značných rozměrů a vysoké hmotnosti. Držet tuto cihlu u ucha při delším hovoru je dosti únavné. A to si během celého hovoru musíte dávat dobrý pozor, abyste spodní část přístroje tiskli pevně ke tváři. Jakmile tak neučiníte, druhá strana vás téměř neuslyší. Mikrofon totiž bude příliš daleko od vašich úst a jak se zdá, není moc citlivý. Dokazuje to fakt, že ani při pečlivém tisknutí přístroje ke tváři není kvalita hovoru pro protistranu kdovíjak vynikající. Možná se však jedná o chybu námi testovaného kusu.



Kvalita zvuku, který posloucháte vy, je řekněme na průměrné úrovni. Volat lze pouze v sítích GSM. Přístroj je alespoň čtyřpásmový, takže se dovoláte téměř kdekoliv na světě.



V oblasti zpráv není asi co řešit, P51 nabízí standardní sadu funkcí operačního systému. Máme tu tedy SMS, MMS a e-maily. O kvalitách klávesnice jsme hovořili již minule – je vcelku průměrná. U tak velkého zařízení bychom čekali trochu lepší provedení. Co však vadí, je její podsvícení. To samotné funguje dobře, jenže bohužel prosvítají pouze primární popisky tlačítek. Alternativní znaky napsané na klávesách oranžovou barvou nejsou ve tmě vůbec vidět, což může být dost problém.



Podivné podsvícení a špatná kvalita hovoru sráží tento přístroj na hranici použitelnosti k těmto účelům. U telefonu je to opravdu nepříjemné. Řešení (alespoň v případě hovorů) však existuje – můžete volat s pomocí dodávaných sluchátek, která na svém kabelu mají i mikrofon. Pak se kvalita hovoru výrazně zlepší. Navíc tak nemusíte držet těžký přístroj u ucha, takže zabijete dvě mouchy jednou ranou.



BenQ-Siemens P51 můžete využívat i k VoIP telefonii. Jednak to umožňuje vestavěné wi-fi, v zařízení je navíc nainstalován i Skype klient. Dokonalé propojení s vestavěným adresářem nebo automatické přepínání na VoIP kdykoliv je to výhodnější zde však nenajdeme. Na to je specialista E-TEN.

Infraport nepotřebujeme

Oblasti datové výbavy jsme se již v našem článku několikrát dotkli. Zopakujme si tedy, že v sítích mobilních operátorů si musí uživatel vystačit s obyčejným GPRS, EDGE přístroj nepodporuje, stejně jako sítě třetí generace. Další mínus na vrub telefonní části přístroje. Až si říkáme, zda BenQ toto zařízení opravdu navrhoval jako komunikátor s telefonními funkcemi nebo zda se je rozhodli přidat na poslední chvíli; prostě jen aby tam nějaké byly. Vzhledem k tomu, že P51 je vlastně druhou generací produktu, těžko říci, co si o tom myslet.



Naopak pochopit lze absenci infraportu. Máme tu přeci Bluetooth a infraport ustoupil daleko užitečnějšímu prvku výbavy – GPS modulu. K počítači můžete P51 samozřejmě připojit i přes miniUSB kabel. V tomto případě může BenQ-Siemens snadno sloužit jako modem. Opět ovšem narážíme na ono omezení pouhého GPRS. Rychlá data si tak užijete pouze v oblasti s pokrytím signálem wi-fi.



Po stránce programového vybavení není moc co představovat. Najdeme zde tradiční sadu nástrojů operačního systému; tedy kalendář, poznámky, úkoly, kalkulačku, budíky a podporu práce s dokumenty Microsoft Office. K surfování po Internetu slouží tradiční Mobile Internet Explorer.



Jedinými nadstandardními prvky výbavy v této oblasti tak jsou zálohovací utilita SpriteBackup a program Mobile Security, což je mobilní antivirový program. Antiviry na Windows Mobile platformě je možno stále ještě považovat za irelevantní, ale program nabízí i možnost odfiltrování nežádoucích SMS, což je již podstatně zajímavější. Umí rovněž hlídat WAP-push tak, abyste přes WAP zbytečně nepřenesli spoustu dat nechtěným stažením programu z pochybné stránky.

Průměrná nuda

I v zábavní oblasti je výbava víceméně poplatná danému operačnímu systému. Tradiční jsou dvě hry – Bubble Breaker a Solitaire, přístroj má navíc dobře vyřešenu podporu Javy. Mezi programy totiž naleznete správce javových programů, který tak usnadní jejich spouštění, instalaci a odinstalování. Mobilní Windows Media Player pro přehrávání multimediálních souborů jistě rychle vyměníte za nějakou lepší aplikaci; třeba freewarový The Core Pocket Media Player.



Lákadlem BenQ-Siemensu P51 rozhodně není ani jeho vestavěný fotoaparát. Rozlišení 1,3 megapixelu je i v oblasti komunikátorů dávno překonané. Fotografie jsou ale relativně použitelné, v horších světelných podmínkách mnohdy pomůže přisvětlovací dioda. Spoušť fotoaparátu se nachází na pravém boku, ale přístroj tvrdošíjně pořizuje fotky na výšku. Uživatelské prostředí fotoaparátu je docela příjemné a nabízí poměrně bohaté možnosti nastavení.



Za tu cenu chceme alespoň mapy

Zajímavým prvkem výbavy u P51 je jeho vestavěný GPS modul. Nejedná se sice o SiRF Star III čip, ale i tak je GPS vcelku dobře použitelné. Jenže navigační software a mapové podklady si budete muset zakoupit sami. Prodejce je k modelu totiž nedodává a zatím nemáme ani náznak toho, že by tak kdy chtěl učinit. Přitom P51 stojí tolik, co třeba kompletní navigační set od E-TENu. A musíme podotknout, že E-TENy jsou i v mnoha dalších aspektech daleko použitelnější, než tento BenQ-Siemens.

S křížkem po funuse

BenQ-Siemens je prostě přístroj, který přišel na trh moc pozdě. Je to vidět především v datové oblasti, ale i v případě některých zvláštností ve fungování a výbavě komunikátoru. Přesto může zaujmout svou unikátní kombinací dotykového displeje s rozlišením 320 x 240 bodů orientovaného na výšku, integrovanou qwerty klávesničkou a vestavěným GPS modulem.



Pokud vás tato kombinace láká, připravte se na horší kvalitu telefonování a psaní zpráv po tmě. Zásadním problémem tohoto přístroje je však vysoká cena – 15 290 Kč. Za tolik peněz opravdu koupíte daleko modernější a vybavenější přístroje, i když je pravda, že žádný z nich vám nenabídne výše zmíněnou kombinaci. Zase ale většinou dostanete i mapový software a podklady, které si k P51 budete muset dokoupit dodatečně.

Předchozí část článku:
Recenze komunikátoru BenQ-Siemens P51 (1. část)



Tento článek si můžete přečíst na webu www.WMHelp.cz
http://www.wmhelp.cz/html

Tento článek najdete na adrese:
http://www.wmhelp.cz/html/modules.php?name=News&file=article&sid=74