www.WMHelp.cz

Kapesní počítače v posledním tažení?
Publikováno: 16.08.2007
Téma: Speciality


V současné době se svět dělí na dvě hlavní skupiny uživatelů - minoritní část těch, co používají klasické kapesní počítače a telefonují nějakou externí krabičkou a potom podstatně početnější skupinu těch, kteří mají rádi "all in one" řešení a nechtějí s sebou tahat více přístrojů. Ale jak to může vypadat do budoucna?





Samotná myšlenka kapesních počítačů už přece jenom něco pamatuje, ale pořád si najde své příznivce. Když jsem se před nějakou dobou ptal kolegů, proč mají pořád tolik krabiček po kapsách, tak jsem zjistil zajímavou věc: "Přeci když s někým telefonuji, tak si potřebuji do něčeho napsat ty informace!" Na připomínku, že si může přece koupit handsfree a je vyřešeno, se mi dostalo odpovědi, že "to není ono". Ale postupem času i těchto "radikálních" názorů ubývá a i zarytí uživatelé kapesních počítačů přecházejí na smartphony. Tak co tedy s platformou kapesních počítačů?

Z historického hlediska se podívejme na uživatele, kteří si dříve kupovali klasické kapesní počítače. Jednalo se většinou o technické nadšence snažící se ze svých strojků vyždímat maximum a různými updaty firmware vytvořit opravdu "vytuněný" stroj. Před deseti lety myšlenka editace dokumentů po cestě tramvají do práce pomalu sestupovala z žánru sci-fi do reality. Jenže onu editaci nebo prohlížení dokumentů známé ze stolních počítačů už dnes zvládne i leckterý klasický mobil. A v tuto chvíli chtějí pokročilí uživatelé samozřejmě něco víc. Takže logicky sáhnou po stroji, který jim to něco víc nabídne. Početná komunita uživatelů kapesních počítačů se přesunuje ke komunikátorům, protože ty toho prostě víc umí. Tenká hranice mezi PDA a komunikátory se začíná stírat.


Standardní koncept kapesního počítače může v současné době dostat prostor třeba jako dedikované a skoro až jednoúčelové zařízení, kde se potlačí jeho možnosti jako počítače. Prostě se k jeho uživatelům začínají řadit lidé, kteří prvoplánově ani neřeší, jestli to vůbec počítač s otevřeným operačním systémem je a nebo není. Dokážu si celkem lehce představit kapesní počítač s GPS modulem na stojánku v autě, kde vede řidiče neomylně k cíli. Nebo s připojenými sluchátky v kapse in-line bruslaře jako multimediální přehrávač. A to je vlastně meritum věci. Jaký je vlastně základní rozdíl mezi kapesním počítačem a takovým iPodem? Všechno co iPod umí, zvládne PDA více či méně také. Navíc jsou na tom cenově dost podobně.

A jak je vlastně dnes konstruovaný průměrný navigační přístroj? Hardwarově je to také kapesní počítač s integrovaným GPS modulem. Základní desku, procesor a přídavné periferie potřebují oba, z hlediska výpočetního výkonu mezi nimi není žádný výrazný rozdíl. Liší se pouze softwarovým vybavením. Buď je v přístroji speciální firmware určený k navigaci a výpočtům trasy nebo otevřený operační systém, který umí s příslušnými aplikacemi samozřejmě mnohem více, než jenom ukazovat odbočky na křižovatkách. Takže z roviny, kdy si uživatel kupuje kapesní počítač a uvítá, že má například GPS modul a umí navigovat, se přesunujeme do fáze, kdy si uživatel koupí navigaci a jako bonus ho potěší, že si na ní může zahrát hru nebo stáhnout nějaký další program.


Takže ze skupiny současných uživatelů PDA můžeme bez ztráty kytičky odmazat většinu pokročilých uživatelů. Ti prostě přejdou ke komunikátorům vzhledem k větším možnostem. A kdo zůstane? Kdo bude i nadále chtít klasický koncept kapesního počítače, se kterým se nedá telefonovat? Obyčejní uživatelé, kteří čekají, že jejich přístroj bude fungovat se základními funkcemi a postupně začnou objevovat "skryté výhody" otevřeného systému, jako je například Windows Mobile. Světová čísla prodeje klasických kapesních počítačů dávají tušit, že tato platforma postupně ztrácí na svém významu a hlavně na prodejnosti. A naopak světové prodeje komunikátorů rostou. Mým závěrem (za který budu patrně linčován) tedy je, že standardní platforma kapesních počítačů se přesune jinam, než bylo původně myšleno a na jejich místo nastoupí generace komunikátorů, smartphonů a dalších chytrých zařízení.

Parní stroj už se prostě také pomalu přestává používat - mimochodem, víte, že za první republiky jezdily vlaky na trase Plzeň - Praha o dvě minuty rychleji než dnes? :-).


Tento článek je reakcí na výsledky prodejů kapesních počítačů ve druhém čtvrtletí roku 2007. Více si můžete přečíst ve včerejším článku na partnerském portálu PalmHelp.







Tento článek si můžete přečíst na webu www.WMHelp.cz
http://www.wmhelp.cz/html

Tento článek najdete na adrese:
http://www.wmhelp.cz/html/modules.php?name=News&file=article&sid=77