www.WMHelp.cz

Hangman: morbidní cesta ke znalostem
Publikováno: 24.04.2009
Téma: Hry a volný čas


Za lehce morbidním námětem (doslovný název totiž v překladu obsahuje slovo "oběšenec") najdeme ve hře Hangman poměrně zajímavě zpracovanou hru s hádáním slov, při jejímž průběhu si nenápadně procvičíme slovník několika jazyků + navíc se přitom i dobře pobavíme. Nakonec lze si snad pro nudnou chvilku přát něco více než zábavu, která poučí?

Již před mnoha lety lidé zjistili, že čím méně je nějaký studijní materiál nezáživný a čím zábavnější formou je podán, tím lépe si jej průměrný člověk zapamatuje. Připomínat v této souvislosti Komenského metodu "škola hrou" je asi zbytečné...

Hangman je o hádaní slov. Máme před sebou vždy celou abecedu (s vyznačením již zmáčknutých kláves) a hádáme, která z písmen se budou vyskytovat v tajence nahoře. Po tipu jsou zakresleny všechny výskyty (tj. když tam "A" bude 3x, zvýrazní se veškeré jeho pozice). Takto hádáme, dokud neodhalíme celé slovo, respektive v opačném případě dokud nejsme takříkajíc "pověšeni" za vyčerpání všech 10 povolených přehmatů.




Celé uživatelské rozhraní i ikonky se nápadně podobají Apple iPhonu, v němž se tvůrci inspirovali velmi silně. My tu dnes ovšem nejsme pro to, abychom komentovali originalitu návrhu, ale spíše jeho použitelnost v praxi. Tak tedy, hra se dá velice pohodlně obsluhovat jak stylusem tak i prstem a veškeré její ovládací prvky jsou uspořádány přehledně.

Význam ikonek dole je následující (zleva): Nová hra, Nápověda, Nastavení, O programu, Výběr pozadí a Vypnout hru. Zejména doporučujeme věnovat pozornost nápovědě (druhá ikonka), která je ke hraní naprosto nezbytná. Lze na ni mimochodem během hádání tapnout kdykoliv a kolikrát chceme.




Hra obsahuje v základu několik miniaturních slovníků, které doporučujeme (v adresáři "/directories/") okamžitě nahradit jinými a kompletními. Těch je zatím celkem 5 - velký anglický, malý anglický pro děti, velký ruský, malý ruský pro děti a ruský slovník hudebních nástrojů. Jelikož se jedná o prosté TXT soubory, znamená to dvě příjemné věci. Jednak si do Hangmana můžeme vpašovat slova vlastní a lze také dodávat slovníky další - časem se jistojistě objeví.

Po stránce multimediální pro nás má Hangman v záloze toliko jediný zvuk - jemné cvakání ozývající se tehdy, když tapneme na klávesu. Jinak je Hangman němý jako ryba, což nás svádí k černohumorému zavtipkování: "No co může jeden taky čekat od oběšence, že ano?".




Herních nastavení sice příliš není, zato však pokrývají to podstatné: lze si vybrat, zda oběšence kreslit či ne, v jakém jazyce hrát (English/Rusky), smíme si nechat zobrazit první a poslední písmeno (jestli tam jsou tato písmena vícekrát, zobrazí se veškeré jejich výskyty), (de)aktivovat zvuky a zvolit, zda použít slovník vlastní nebo defaultní. Velmi potěšující je také možnost měnit dle chuti celkem 9 pozadí.

Titul není právě rekordně svižný (že by se na tom podepsal fakt, že je naprogramován v .NET CF 3.5?). Z jiných slovních her jsme zvyklí na to, že odezva je okamžitá a stejně tak i nová hra. Zde jsou kratičké prodlevy naneštěstí občas cítit.

Tak či onak je Hangman poměrně příjemná hra se slovy, kterou doporučujeme s ohledem na její freewarovost určitě minimálně vyzkoušet.





Tento článek si můžete přečíst na webu www.WMHelp.cz
http://www.wmhelp.cz/html

Tento článek najdete na adrese:
http://www.wmhelp.cz/html/modules.php?name=News&file=article&sid=823