www.WMHelp.cz

Píšeme zprávy dotykem prstu aneb rozšíření klávesnice Windows Mobile (2. část)
Publikováno: 27.08.2007
Téma: Software


V úvodním článku, o možnostech řešení dotykových softwarových klávesnic jsme slibovali představení dalších konkurentů pro smělé doteky prstů po displeji a pohodlné psaní. Pokud vás naposledy tento možná nevšední způsob psaní potěšil, máme tu další slibované kousky.


Jak bylo na konci úvodního článku zmiňováno, dnešního souhrnu softwarových klávesnic vhodných pro dotek prsty se měli zúčastnit někteří z výběru Spb FullScreen Keyboard, PCM Keyboard, SIP Keyboard nebo SunnySoft Interwrite Fullscreen. Po dlouhém bádání jsme se rozhodli vypustit jen poslední kvůli problémům s instalací, ale jistě se jí dočkáte v nějakém dalším pokračování našeho seriálu, takže se předčasně nestrachujte.

V úvodním díle jsme poukazovali na velkou konkurenci jednotlivých klávesnic, ale po odzkoušení většiny budete při výběru té nejvhodnější jistě stále váhat, která že to je ta nejlepší zrovna pro vás. Možná by se jí mohla stát právě PDAMedia SIP Keyboard V2.1, o jejíchž přednostech není vůbec pochyb. V běžném rozložení je sice ovladatelná pouze stylusem a továrně nastavený skin, který je rozložením podobný jako ten obsažený v jádru Windows Mobile (nehledě na konzervativní barevné podání), avšak zázrakem začíná být celoobrazový mód. Ten je oproti minule zmíněnému Typangu 3.0 opravdu na jiné úrovni.

Jak moc barevně nepřitažlivá je klávesnice v běžném rozložení, o to krásnější je fullscreen na tmavomodře stínované klávesnici s pravidelnými čtvercovými klávesami. Každý stisk klávesy kromě “promáčknutí” tlačítka doprovází příjemné zvuky lišící se dle typu klávesy, abyste si stiskem byli patřičně jistí. Klávesnice je jednoduchá, české znaky očekávat nemůžeme, ale nabízí například použití slovníku T9 a také několik základních znaků a funkcí – například podtržítko byste ovšem hledali marně :-/. Podpora skinů je stálým otazníkem ještě teď, ale pokud nejste příliš nároční na vlastní barevné schéma, tak se s původním vzhledem spokojíte. Malým bonusem sestavy SIP Keyboard je podpora dalších rozšiřujících klávesnic, v dostupné demoverzi například s šablonou Excel, která vám pomůže při psaní finančních záležitostí. Zpracování je opravdu povedené, o paměť RAM vás klávesnice také příliš neokrade, avšak má pár nedostatků, které by vás časem mohly odradit. Na stránkách výrobce je zdarma dostupná demoverze, která vás omezí na 3 000 napsaných znaků. Plnou verzi zakoupíte za 9,99$.

+ zpracování, vzhled, výborný celoobrazový režim, možnost nastavení

- některé nedostupné znaky, absence českých znaků





Jako druhá se dnes představí PCM Keyboard 0.5, která je na pohled líbivou záležitostí. Kombinuje totiž nejzákladnější jednoduchost, funkčnost a příjemný konzervativní vzhled. Klávesnice PCM od autorů již známého Pocket Contact Manageru je zasazena do barev poslední verze Windows Mobile 06 a tak kombinuje nejen praktickou funkci, ale i tu estetickou. Oproti předchozí klávesnici od PDAMedia nedisponuje celoobrazovým režimem, avšak tady je asi její největší výhoda. Jde o klávesnice v běžném rozložení, která se dá i s poměrně nemalými prsty pohodlně a přesně ovládat. Potvrzením stisku zde navíc není avizováno promáčknutím tlačítka, ale i vyskakovací bublinkou, která zobrazí zvolené písmenko. Abychom stále jen nechválili, zvukový doprovod stisku není součástí (což ale pro mnohé může být i výhodou). České znaky očekávat nemůžeme, navíc jako u dost velké části takových klávesnic bychom se některých znaků nedohledali. I zde je to takřka pravidlo a tak například podtržítko opět nenajdeme. Na druhou stranu jsou dostupné znaky navíc, které nevyužijeme.

Pro skromnější uživatele je PCM Keyboard jistě zajímavým řešením. Ať už chcete bez natáčení zařízení psát prsty nebo jen ulevit očím při psaní stylusem, tato klávesnice vám může jen pomoci. Za zmínku jistě stojí licenční ujednání – freeware, což je jedna z věcí, které vás jistě potěší, stejně jako podpora skinů, která se teprve vyvíjí na stránkách výrobce. Klávesnici můžete stáhnout z naší download sekce.

+ freeware, jednoduchost, použitelnost, „živý“ vzhled, vyskakovací bublinky

- některé nedostupné znaky, absence českých znaků





Dnešní část seriálu uzavírá SPB Full Screen Keyboard 3.0.1, který by se mohl držet rčení “to nejlepší na konec”. Produkty a balíčky SPB jsou jistě většině z vás známé a tak bude jistě zajímavé porovnat, jak si oproti nemalé konkurenci stojí klávesnice těchto věhlasných vývojářů.

V základním rozložení nás čeká standardní klávesnice zvolená nastavením, továrně integrovaná v systému, kterou lze ovládat jen stylusem. Překvapení lze očekávat až spuštěním celoobrazového režimu a věřte, že můžete být jen mile překvapeni. Vzhledově je taktéž povedená, ale obsahuje pár maličkostí, díky kterým si jí buď zamilujete nebo znepřátelíte. Prvním nedostatkem by mohl být tvar. Klávesnice není tvořena rastrem, ale je mírně zakulacena, což pro každého nemusí být pohodlné. Navíc potvrzení stisku klávesy je sice řešené „promáčknutím“ tlačítka, jenže bohužel tak nešikovně, že ho překrytím prstu ani nespatříte – řešením může být jiný skin, kterých je na webu dostupno požehnaně. Jistě vás ale potěší, že se jedná o první klávesnici z našeho seriálu, u které můžete prsty ovládat i české rozložení. Jak už je zvykem, aplikace SPB mají i českou lokalizaci. Zvukový doprovod při stisku je dostupný, navíc se dá uživatelsky zpříjemnit v nastavení. Oproti klávesnici od PDAMedia vkládá text přímo do zpráv a nemusí se pro jistotu potvrzovat, což také může a i nemusí být žádoucí. Grafické zpracování není jistě na špatné úrovni, ale díky některým drobnostem nemusí uspět u každého. Stisk kláves je ovšem pohodlný, jistý a bez překlepů, což mnohé určitě osloví. V paměti RAM se při používání nějaký ten MB paměti ztratí, ale něco pro krásu a pohodlnost obětovat musíme. Trial verze je po vyplnění e-mailu a jazykové verze ke stažení na stránkách výrobce, plná verze je potom dostupná za 9,95$.

+ dobrá grafická úroveň, podpora českých znaků, široká škála nastavení

- nedokonalé promačkávání u továrního skinu, nepotvrzení dopsání, zahnutá klávesnice





Dnes jsme se tedy kvapem přehoupnuli za druhou polovinu seriálu o klávesnicích, i tak se ale máme pro příště na co těšit. Například to bude opomenutý SunnySoft Interwrite Fullscreen, dále Kilmist KeyboardXL nebo The Phraze-It Keyboard.



Předchozí část článku:
Píšeme zprávy dotykem prstu aneb rozšíření klávesnice Windows Mobile (1. část)



Tento článek si můžete přečíst na webu www.WMHelp.cz
http://www.wmhelp.cz/html

Tento článek najdete na adrese:
http://www.wmhelp.cz/html/modules.php?name=News&file=article&sid=93