www.WMHelp.cz

Recenze komunikátoru HTC TyTN II (1. část)
Publikováno: 30.08.2007
Téma: Hardware a příslušenství


Nejdříve Kaiser, pak P4550 a nakonec TyTN II. Tak se vyvíjelo pojmenování nástupce komunikátoru HTC TyTN, jednoho z nejvybavenějších přístrojů dneška. Má takřka vše, na co si vzpomenete. Je v praxi tak dobrý, jak se zdá být podle specifikací? To se dozvíte v naší recenzi.





Jak nakonec finální název přístroje přímo napovídá, je HTC TyTN II nástupcem zhruba rok starého modelu TyTN. Ten ve své době vládl svou výbavou kategorii komunikátorů a měl jen minimum konkurentů. I dnes stále patří k těm nejlépe vybaveným přístrojům. Přesto přišel čas pro nástupce, který sice inovacemi úplně nehýří, ale na druhou stranu jich je dost na to, aby existence nového modelu byla ospravedlnitelná.



TyTN II tak přebírá po svém předchůdci štafetu a řadí se k nejlépe vybaveným přístrojům dneška. Opět můžeme říci, že jen velmi těžko bude hledat konkurenta. My víme prakticky o jediném – symbianové Nokii E90. Tento nástupce legendární řady komunikátorů od Nokie má s HTC Kaiser mnoho společných rysů výbavy a může se mu opravdu směle postavit. Na platformě Windows Mobile však zatím Kaiser prakticky konkurenta nemá. Jistě, několik teoretických konkurentů bylo představeno, jenže jejich uvedení do praxe pokulhává. Především máme na mysli přístroje řady Ultimate od iMate.

Vzhled a konstrukce

HTC TyTN II svého předchůdce rozhodně nezapře. Design se sice změnil, ale odkaz na původní model zde zůstává. Oba přístroje jsou si velmi blízké rozměry – TyTN II měří 112 x 59 x 19 mm. Oproti původnímu modelu se tak významněji změnila pouze tloušťka – klesla o 3 milimetry a musíme připustit, že je to znát. Oproti předchůdci naopak TyTN II nabral na váze – hmotnost vyskočila na 190 gramů. To není rozhodně málo, ale vzhledem k výbavě lze tuto hodnotu Kaiseru odpustit. Alespoň máte v ruce pocit, že držíte něco bytelného.



Zevrubné prozkoumání TyTNu II pak prozradí, že přístroj opravdu bytelný je. HTC se vždy snažilo být na špičce nejen technicky, ale i zpracováním svých produktů. Pravda, třeba vysouvací mechanismus původního TyTNu příliš důvěry nevzbuzoval, ale rok je ve světě mobilních telefonů hodně dlouhá doba a HTC se během ní podařil veliký krok kupředu.



Vysouvací mechanismus u TyTN II lze označit za téměř dokonalý. Je velmi pevný a jeho chod je jistý a poměrně hladký. Z krajní polohy se však přístroj rozhodně sám neotevře. Výrobce navíc přidal výbornou inovaci v podobě výklopného displeje. Ve zcela otevřené poloze tak lze displej vyklopit směrem vzhůru, takže pak Kaiser na stole vypadá jako miniaturní notebook. O trvanlivost celého mechanismu opět nemáme obavy, vše je provedeno z kovových materiálů a s maximální precizností.



Tato zcela výjimečná konstrukce tak umožňuje používat přístroj v notebookovém stylu, aniž by potřeboval další displej, který by umožňoval základní používání přístroje, tak jak je tomu právě v případě komunikátoru od Nokie. Uvidíme, zda se této konstrukce bude HTC držet i u dalších přístrojů a jak zareaguje konkurence. Dle nás totiž opravdu nemá toto řešení chybu.



Právě zkvalitnění provedení a inovativní vyklápěcí řešení jsou hlavními vylepšeními oproti předchozímu modelu. Jak jsme již řekli, změnil se ale i samotný vzhled přístroje. TyTN II je provedený téměř výhradně v černé barvě, která přístroj opticky zeštíhluje. Rámeček kolem displeje je z šedého broušeného kovu, vnější tlačítka pod displejem jsou stříbrná, stejně jako drobný rámeček čočky fotoaparátu na zadní straně. Na čelní straně najdeme fotoaparát také, slouží k videotelefonování.



Boky přístroje jsou vlnkované a v tomto profilování se celkem nenápadně krčí různá tlačítka. Nalevo je to OK tlačítko, tlačítko hlasového ovládání a rolovací kolečko s potvrzovací funkcí známé již z minulého modelu. Vpravo je tradiční vypínací tlačítko a spoušť fotoaparátu. Vrchní strana zeje prázdnotou, ve spodu se nachází miniUSB konektor, očko pro provlečení poutka a slot pro paměťové karty microSD umístěný na vrchní výsuvné části a schovaný pod krytkou. Stylus je velmi dobře maskován v pravém dolním rohu. Vzdychat nad tímto umístěním snad už ani nemá smysl. Stylus je dostatečně dlouhý a pevný, mohl by však být trochu tlustší.



Kryt baterie zabírá celou zadní část telefonu a jeho rovnou plochu krom čočky fotoaparátu ruší již jen krytka externí antény GPS. Ano, Kaiser má i vestavěný GPS modul. Karta SIM se překvapivě nevkládá pod baterii, ale po jakási dvířka umístěná na zádech vysouvací části s displejem. Pro vložení simky tedy musíte mít telefon vysunutý.



Ačkoliv jsou některé části telefonu z lesklého materiálu, neulpívají na nich otisky prstů. Zato na zadním krytu baterie s pogumovanou povrchovou úpravou jsou otisky a především mastnota vidět hodně.

Hardware a baterie

Již jsme se letmo dotkli hardwarové výbavy přístroje. Poďme si tedy probrat, co všechno nás v této oblasti čeká. Vestavěný GPS modul jsme zmínili, opět jde o jednu z hlavních inovací oproti předchůdci. Zůstává pochopitelně podpora wi-fi i Bluetooth (je ve verzi 2.0), samozřejmá je i podpora sítí třetí generace. V nich zvládá TyTN II i rychlá data HSDPA a to rychlostí až 3,6 Mbit/s. Stejně jako TyTN má i nástupce 400MHz procesor. Ten však pochází od Qualcommu, místo od Samsungu. Prozatím nás příliš nepřesvědčil, rychlost přístroje není zcela ideální. Jenže musíme upozornit na fakt, že jsme měli k dispozici poměrně ranný prototyp přístroje, který neměl ani českou lokalizaci. Přístroje uváděné v současné době na trh by na tom tak měly být s rychlostí podstatně lépe.



Oproti předchůdci se zvedlo i množství paměti, kterou je přístroj vybaven a to na dvojnásobek. TyTN II tak má 128 MB RAM a 256 MB ROM paměti. Paměť by tedy rozhodně neměla být tím, co způsobuje pomalejší běh přístroje.



Zdá se nám však, že procesor Qualcomm bude docela dobře optimalizovaný z hlediska spotřeby elektrické energie. TyTN II totiž přežije na jedno nabití své 1350 mAh baterie i dva velmi perné pracovní dny. A to i s občasným využíváním wi-fi. Samozřejmě neustále zapnuté wi-fi nebo GPS dovedou baterii vyždímat docela rychle. Ale s výdrží baterie jsme prostě spokojeni.



Z hardwarového hlediska nám chybí ještě prohlídka displeje. Ten má klasické rozlišení 320 x 240 obrazových bodů a bohužel je tak prakticky jedinou slabinou Kaiseru. VGA displej by mu opravdu slušel. Jinak má displej výborné barevné podání a dostatečně silné podsvícení, takže je dobře čitelný i na přímém slunci.

Uživatelské prostředí a klávesnice

Na uživatelské prostředí Windows Mobile 6 si již pomalu zvykáme, ostatně nijak zásadně se neodlišuje od starší verze systému. Avšak HTC si pro nás přichystalo významné vylepšení. Výrobce totiž do systému integroval část uživatelského prostředí Touch FLO, kterým disponuje model HTC Touch. Na Today obrazovce tak nalezneme výrazný panel, jehož položky lze snadno ovládat prstem. Panel má pět záložek. První ukazuje velkým písmem čas, pod ním jsou informace o přijatých zprávách, e-mailech a nepřijatých hovorech. Druhá záložka slouží k umístění až devíti nejčastěji volaných čísel, která pak lze opět jednoduše vytáčet prstem. Na třetí záložce nalezneme předpověď počasí, čtvrtá záložka je vlastně malý launcher, odkud můžete spouštět opět devět oblíbených programů nebo funkcí. Poslední záložka pak slouží k přepínání profilů a přístupu k jejich nastavení.



To však není vše, co ovládání Kaiseru ulehčuje. Z technologie FLO bylo převzato ještě skrolování prstem po obrazovce. V menu nebo obzvláště při prohlížení dokumentů a webových stránek, můžete pohybem prstu začít skrolovat po stránce. Text ubíhá do té doby, dokud se displeje nedotknete znovu a skrolování tak zastavíte. Tato procedura sice není tak efektní, jako u iPhonu, ale je velmi funkční. HTC si zaslouží další pochvalu.



Klasické způsoby ovládání byly převzaty z předchozího modelu. TyTN II tak lze pochopitelně ovládat i kompletně stylusem, ale také i bez jakéhokoliv dotyku displeje – stačí použít všudypřítomná tlačítka. V menu se můžete pohybovat například i pomocí bočního rolovacího kolečka s potvrzovací funkcí, nazpět vás vrátí OK klávesa těsně pod ním. V otevřeném stavu je k dispozici kurzorový kříž v pravém dolním rohu klávesnice a dvě kontextová tlačítka pod displejem. Ta jsou bohužel ve vyklopeném stavu hůře přístupná a tak je jednodušší mačkat odpovídající tlačítka na displeji. Ovládání Kaiseru je opravdu dotažené téměř k dokonalosti.



Zapomenout nesmíme také na HTC Task Manager, který umožňuje nastavit, jak se mají aplikace chovat při stisknutí zavíracího tlačítka – na výběr jsou tři možnosti – programy se mohou minimalizovat, vypnout, nebo vypnout po delším stisku tohoto tlačítka. Task manager může mít umístěnu svou ikonku v pravém horním rohu. Klepnutím na ní se zobrazí seznam všech aktuálně běžících programů a snadno je tak lze vypnout. Parádní řešení.



Výborná je i vysouvací klávesnice. Ta se od předchozího provedení téměř neliší, ostatně není k tomu důvod. Bohužel jsme neměli k dispozici finální českou verzi přístroje, takže nevíme, jak se bude na klávesnici psát s diakritikou.

To je konec první části naší recenze. Druhou část vám samozřejmě přineseme v brzké době a jako tradičně si v ní podrobněji probereme praktické fungování přístroje.





Pokračování článku:
Recenze komunikátoru HTC TyTN II (2. část)



Tento článek si můžete přečíst na webu www.WMHelp.cz
http://www.wmhelp.cz/html

Tento článek najdete na adrese:
http://www.wmhelp.cz/html/modules.php?name=News&file=article&sid=98