Předbarcelonské novinky ze světa Windows Mobile - WM 7 v hlavní roli - www.WMHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé serveru WMHelp. Zajímavé články odměníme.

 Předbarcelonské novinky ze světa Windows Mobile - WM 7 v hlavní roli

Autor: nexus6 - 11.02.2010, 2002 čtenářů


Informace a oznámení V pondělí začíná tradiční veletrh Mobile World Congress v Barceloně. Naše redakce nebude na veletrhu chybět. Pojďme se ale podívat, co se v Barceloně chystá. V hlavní roli budou především nová Windows Mobile. Necelý týden před jejich představením o nich unikla řada informací.

Včera Microsoft oficiálně potvrdil, že sám Steve Ballmer se stejně jako vloni ujme role hlavního mluvčího na tiskové konferenci společnosti konané ku příležitosti veletrhu v Barceloně. Tisková konference se koná v pondělí mezi třetí a čtvrtou hodinou a my na ní nebudeme chybět. Veřejným tajemstvím je, že by Microsoft měl představit nová Windows Mobile 7 a své celkové plány s platformou Windows Phone. V poslední době to vypadá, že plány jsou opravdu smělé.

Windows Mobile 7 – revoluce pro platformu, krok zpět celkově?

Již o víkendu se objevily další informace o nových Windows Mobile 7. A pro příznivce platformy nejsou moc potěšující. Microsoft se totiž v případě nové platformy rozhodl výrazně opičit po Apple a jeho iPhonu.

Nová Windows Mobile 7 tak kupříkladu nebudou mít multi-tasking, namísto něj budou u programů „na pozadí“ fungovat pouze push notifikace. Uživatelské prostředí bude podobné tomu z přehrávače Zune HD. Internetový prohlížeč vychází ze stolního Internet Exploreru 7 a má některé funkční prvky z verze 8. Je prý rychlý, ale chybí mu podpora technologie Flash. Ta bude chybět i skrz naskrz uživatelským prostředím. Zato tu bude podpora technologie Silverlight, opět ale pouze mimo internetový prohlížeč.

Nový bude i systém distribuce aplikací. Ty půjdou nově stahovat pouze z Windows Marketplace nebo jiného podobného obchodu výrobce či operátora. Na instalaci z paměťové karty nebo třeba stahování přímo z internetových stránek výrobce programu máme zapomenout. Programy si půjde alespoň před zakoupením vyzkoušet a pak teprve zákazník zaplatí.

Nové uživatelské prostředí a změněný systém distribuce aplikací ovšem znamená jednu zásadní změnu. Programy budou muset být zcela nové. Pokud by někdo pochyboval, tak stačí jen konstatovat, že systém bude postrádat .NET Compact Framework. Jistá podpora by mohla být časem přidána, ale stále to neznamená, že budou fungovat vaše oblíbené programy. Podobné to bude s uživatelskými prostředími. Minimálně během prvního roku Microsoft nedovolí výrobcům do UI zasahovat. Rozloučit se tedy budeme muset s Touch FLO a HTC Sense, TouchWiz od Samsungu nebo třeba SPB Mobile Shell. Toto omezení má usnadnit OTA updaty systému. Microsoft bude také přísně střežit hardwarové parametry nových přístrojů. Ty, které nesplní minimální nároky, jednoduše Windows Mobile 7 nedostanou. Prvních telefonů se prý máme dočkat v září.

Dobrou zprávou je podpora Zune služeb a Xbox Live. Software Zune bude sloužit i k synchronizaci mobilních telefonů se stolním počítačem. Rozloučíme se tak s Windows Mobile Device Center, které nám namísto ActiveSync vnutil Microsoft společně s Windows Vista.

Někteří příznivci platformy Windows Mobile stále doufají, že výše uvedené specifikace neplatí pro Windows Mobile 7, ale pro jakousi platformu Zune Phone, která by měla na trh přinést telefony postavené na základě dlouho diskutovaného konceptu Pink. Jistě, výše uvedené specifikace jsou stále pouze spekulace, ale holý nesmysl je, aby Microsoft podporoval tři platformy – tedy Windows Mobile 6.x, WM7 a Zune Phone.

Windows Mobile 6.x pro levné telefony a zadarmo?

Současná Windows Mobile 6.5 budou žít nadále a dokonce se dočkáme i jejich dalšího vývoje. Je ale otázkou, po jak dlouhou dobu. Zatímco Windows Mobile 7 budou určena pro špičkové multimediální přístroje, verze 6.5 a jení přímí následníci budou určeni pro levné přístroje. Na vývoji levné univerzální platformy pro smartphony s cenovkou pod 200 dolarů prý Microsoft spolupracuje s firmou MediaTek.

Windows Mobile 6.x by měla časem dostat také nové rozhraní pro tvorbu aplikací. Tato platforma se skrývá pod názvem OneApp a pravděpodobně by měla do budoucna přinést kompatibilitu aplikací napříč platformami Microsoftu.

V posledních dnech se objevila informace, že by Microsoft mohl Windows Mobile 6.x uvolnit zcela zdarma. Mělo by jít o krok, který reaguje na popularitu platformy Google Android a nedávný vstup Symbianu do světa open-source. Zdarma by měl být i navigační software.

Nové telefony v Barceloně nečekejme

Ohlášení nových informací ohledně Windows Mobile a platformy Windows Phone neznamenají automaticky záplavu nových přístrojů. Microsoft před nedávnem celkem potichu uvolnil pro výrobce Windows Mobile 6.5.3 a právě na této verzi si budeme asi několik novinek moci prohlédnout. Poprvé se tak třeba dostaneme do kontaktu se Sony Ericssonem Aspen, telefony s Windows Mobile 6.5.3 slibují i někteří další výrobci. Ti ale většinou nejsou pro náš trh tak důležití. Dá se očekávat, že přístroje s Windows Mobile 6.5.3 představí Acer, Garmin-Asus, můžeme tipovat, že něco podobného předvede Gigabyte.

Otázkou je, co v Barceloně předvede HTC. To má totiž tiskovou konferenci den po Microsoftu a tak existují jisté naděje, že se firma pochlubí přinejmenším konceptem přístroje s nejnovější verzí Windows Mobile. Moc v to ale nedoufáme. Pokud vůbec HTC předvede nějakou novinku s Windows Mobile, nepůjde pravděpodobně o žádný převratný model. Je ale pravda, že po roce je opět čas na nástupce oblíbeného HTC Touch Diamond 2 a Touch Pro 2. Jisté je, že se HTC pochlubí novinkami s operačním systémem Android.

Ale uvidíme v pondělí. Třeba nás HTC a další výrobci něčím opravdu překvapí.

 
   Související odkazy
· Více o tématu Informace a oznámení
· Další články od autora nexus6


Nejčtenější článek na téma Informace a oznámení:
Updaty na Windows Mobile 6 - kdo ano a kdo ne?


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 2

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Informace a oznámení

"Předbarcelonské novinky ze světa Windows Mobile - WM 7 v hlavní roli" | Přihlásit/Registrovat | 0 komentářů
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty
Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály WMHelp.cz, informace ze světa Windows Mobile, asistenční služby. ISSN 1802-5684
RSS News | RSS Downloads | Atom News | Atom Downloads | Plucker Text | Plucker Color | Plucker Gray | PDA verze | Právní ujednání | Ochrana osobních údajů