Toshiba TG01 - výkon v kapesním balení (2. část) - www.WMHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé serveru WMHelp. Zajímavé články odměníme.

 Toshiba TG01 - výkon v kapesním balení (2. část)

Autor: pavelbures - 12.05.2010, 2496 čtenářů


Software Líbí se vám HTC HD či HD2, ale současně nechcete za nový komunikátor utratit majlant? Pak by vás mohla zaujmout Toshiba TG01. Exceluje velkým 4,1" dotekovým displejem, 1GHz procesorem, GPS přijímačem a také tloušťkou pouhých 9,9 mm, která je mezi přístroji s operačním systémem Windows Mobile opravdu unikátní.





Po vybalení z krabice a zapnutí na nás čeká nejen operační systém Microsoft Windows Mobile ve verzi 6.5, ale také několik doplňkových aplikací, většinou z díly Toshiby. Stejně jako v případě komunikátorů HTC či Asus, tak i testovaný přístroj nabídne plug-in pro Today obrazovku, který by měl zjednodušit ovládání přístroje prsty a uzpůsobit systém i pro méně zdatné uživatele. V testovaném zařízení však najdeme uživatelské rozhraní hned dvě, jedno pochází od výrobce, za druhým stojí mobilní operátor Orange, u kterého jsme komunikátor zakoupili.

Start menu

Toshiba obsahuje také jednoduchou utilitu pro výběr domovské obrazovky, nelze však přesně zvolit plug-iny, které uvidíme

Toshiba Menu
První uživatelské rozhraní, na které se podíváme zblízka, je Toshiba Menu. Okno aplikace je rozděleno do dvou částí, v té horní může být zobrazen aktuální čas, výpis úkolů (ovšem jen několika a setříděných abecedně), nechybí ani měsíční pohled na kalendář, ovšem bez zobrazených schůzek.

Přestože je rozlišení displeje komunikátoru 800x480 pixelů, na domovskou obrazovku se vejde jen několik ikon a základních indikátorů

Spodní část zabírá trojice sloupců se zástupci na oblíbené aplikace i položky v nastavení. Tento launcher je přizpůsobitelný, takže u každé kategorie lze určit, které programy sem budou spadat. Rovněž si můžeme vybrat, zda na hlavní obrazovce uvidíme tři naposledy použité aplikace či ty programy, které používáme nejčastěji. Vodorovným tahem prstu po obrazovce zobrazíme další karty se zástupci, nedostatkem je však pomalá odezva. Toshiba se snaží uživatele zaujmout animacemi, ty však v žádném případě nejsou plynulé a člověk tak musí vteřinu či dvě čekat, až se obraz na displeji překreslí.

Omezené možnosti nastavení Today obrazovky

Orange Homescreen
Svou domovskou obrazovku představil také mobilní operátor Orange, v jehož sítí se Toshiba TG01 prodává. Někomu by se mohlo zdát, že rozhraní z dílny výrobce bude kvalitnější, ve skutečnosti tomu však není, plug-in Orange je v mnoha ohledech konfigurovatelnější a hlavně znatelně rychlejší.

Domovskou obrazovku lze v mnoha ohledech přizpůsobit. Každý uživatel si může vybrat jen ty widgety, se kterými chce pracovat

Domovská obrazovka připomíná klasickou Today, většina položek totiž zabírá celý řádek. Plocha je velmi modulární, lze na ni umístit nejen zástupce na dodávané aplikace, tlačítky je možno vyvolat také určitou akci; např. napsat textovou zprávu či přidat schůzku do kalendáře. Windows Mobile sice nepodporují vyzváněcí profily, ale Orange plug-in ano. K dispozici jsou však pouze tři – hlasitý, tichý, vibrace a není možné je dále upravovat.

Potěšující je, že nejsme omezeni rozlišením displeje, prstem lze totiž vertikálně scrollovat po displeji a zobrazit další položky. Pohyb je plynulý, nikoliv trhaný jako v případě plug-inu od Toshiby. Další zajímavou funkcí jsou tzv. gestures (gesta). Stačí stylem či prstem na displeji nakreslit určité písmeno, na což program zareaguje např. spuštěním webového prohlížeče, můžeme takto vyvolat i psaní textové zprávy i mnoho dalších funkcí.

Řízení spotřeby

Kromě základního nastavení podsvícení a jeho automatického vypnutí, které je nedílnou součástí Windows Mobile již několik let, v Toshibě najdeme také utilitu umožňující vytváření profilů, díky nimž můžeme komunikátor nakonfigurovat tak, aby jeho nastavení co nejvíce odpovídalo konkrétním situacím.

Lze mj. vybrat jednu ze tří úrovní rychlosti procesoru, pro běžnou práci bohatě postačuje prostřední hodnota. Můžeme také nastavit, zda si přejeme snížit vysílací výkon wi-fi modulu či naopak preferujeme co nejvyšší dosah a sílu signálu. Nechybí ani regulace podsvícení a nastavení automatického vypnutí v rozsahu 10 vteřin – 5 minut.

Pohybové čidlo
Toshiba TG01 disponuje senzorem pohybu, který lze používat nejen ve specializovaných aplikacích (např. v hrách), ale i při běžné práci s komunikátorem. Přístroj je schopen automaticky otáčet obraz na displeji v závislosti na naklonění zařízení, můžeme rovněž definovat, co se má stát po zatřesení. Na výběr jsou však jen tři možnosti – zobrazení Today, přijmutí hovoru a spuštění telefonní aplikace. V současné době nelze pomocí pohybového čidla provádět jiné úkony či spustit libovolný program a vzhledem k postoji Toshiby k aktualizacím, které spíše nevydává než vydává, je patrné, že se zlepšení asi nedočkáme.

V paměti komunikátoru najdeme také velmi jednoduchý prohlížeč fotografií. Plusem je nejen náhledový režim, na kterém díky obrovskému rozlišení displeje uvidíme několik desítek snímků. Za zmínku stojí také režim slideshow, který zautomatizuje prohlížení. Editační funkce, kterými disponují některé konkurenční aplikace, však chybí.

Jednoduchý prohlížeč obrázků s podporou slideshow

Pro někoho je to možná s podivem, ale Toshiba TG01 nenabízí pouze jeden či dva, ale dokonce tři multimediální přehrávače. Kromě Windows Media Playeru, který je nedílnou součástí mobilních zařízení se systémem Microsoftu již od stařičkých PDA, můžeme použít také CorePlayer. Jedná se o nástupce populárního freewarového přehrávače TCPMP, který díky mnoha podporovaných formátům a existujícím plug-inům patří mezi špičku. CorePlayer jsme rovněž použili k testování výkonu a musíme říct, že Toshiba TG01 nás mile potěšila. Testovací video (MPEG-4, 720x480 bodů, bitrate 900 kbps) bylo plynulé a jak je vidět z benchmarku, trocha výkonu ještě byla v zásobě. V případě potřeby lze videosoubor v PC konvertovat (snížit datový tok či zmenšit rozlišení).

Druhým přehrávačem je Video Player, ten sice základní účel splní, ale náročnějším uživatelům ho nemůžeme doporučit. Možnosti nastavení jsou minimální, nelze měnit měřítko, ani otáčet video, nastavit jas, upravovat barevné kanály, ani mnoho dalšího.

Výsledky benchmarku

Toshiba TG01 nabízí také napojení na MSN.com. Nechybí výpis aktuálních cen akcií, běžného uživatele spíše zaujme jednoduchý panel zobrazující předpověď počasí. Program je velmi jednoduchý a na komerční aplikace nemá, ale buďme rádi, že již v základu najdeme alespoň tuto aplikaci, u konkurenčních OS je třeba program doinstalovat.


Pokračování článku:
Toshiba TG01 - Výkon v kapesním balení (3. část)
Toshiba TG01 - výkon v kapesním balení (závěr)
Předchozí části článku:
Toshiba TG01 - Výkon v kapesním balení (1. část)




 
   Související odkazy
· Více o tématu Software
· Další články od autora pavelbures


Nejčtenější článek na téma Software:
Turistika s GPS (3. část - OziExplorer)


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 1

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Software

"Toshiba TG01 - výkon v kapesním balení (2. část)" | Přihlásit/Registrovat | 0 komentářů
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty




Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály WMHelp.cz, informace ze světa Windows Mobile, asistenční služby. ISSN 1802-5684
RSS News | RSS Downloads | Atom News | Atom Downloads | Plucker Text | Plucker Color | Plucker Gray | PDA verze | Právní ujednání | Ochrana osobních údajů