Obrazovka Today, podstatná součást operačního systému Windows Mobile, toho bez instalace dalších programů moc neumí. Jestliže byste rádi na Today měli schůzky a úkoly s možností přizpůsobit si zobrazení do detailu vaším potřebám, vyzkoušejte freewarový plug-in TodayAgenda z dílny mladého vývojáře Marcela Tiewse.
Na webových stránkách vývojáře si můžete stáhnout vždy aktuální verzi ve formě instalátoru pro PC i CAB pro mobilní zařízení. Instalační soubor je malý; jeho velikost činí pouhých 616 kB. Po nainstalování do kapesního počítače si TodayAgenda z paměti ukousne 295 kB.
Pokud byste ikonu programu hledali mezi ostatními aplikacemi ve Start - Programs, nepochodili byste. TodayAgenda je totiž Today plug-in, takže veškeré nastavení se provádí na obrazovce, kterou najdete na Start - Settings - Today.
Po instalaci zobrazuje program všechno - jak nedatované, tak i opožděné úkoly, stejná situace platí u schůzek. Pokud máte v kapesním počítači několik stovek úkolů jako já, je toto nastavení nepraktické, neboť mezi záplavou informací jen těžko najdete tu položku, kterou potřebujete vidět. Výpis úkolů a schůzek je možno v nastavení programu změnit, ale nepředbíhejme.
Ve výchozím stavu jsou na prvním místě dle abecedy zobrazeny seřazené úkoly (označeny klíčovým slovem Úkol). Následují úkoly, které probíhají dnes a na posledním místě najdete zpožděné úkoly. Všimněte si znaménka [-] u každého dne. Tapnutím na tento symbol je možno všechny úkoly spadající do daného dne skrýt, takže byste vedle data viděli jen počet schůzek, ale nikoliv jejich název.
Program je vybaven velmi užitečným menu, do kterého se dostanete dlouhým podržením stylusu na Today obrazovce. Lze tak vytvořit novou schůzku, úkol či omezit výpis položek jen na některou kategorii (nelze bohužel vybrat více kategorií současně). Rovněž je možno z menu spustit kalendář, úkolovou aplikaci a systémový budík. Z menu se také dostanete do nastavení aplikace, takže se nemusíte složitě "protapávat" přes Start - Settings - Today - TodayAgenda.
Nastavení - chlouba programu TodayAgenda
Vzhledem k tomu, že každý uživatel má jiné potřeby (někdo si např. přeje zobrazit všechny položky, jiní dají přednost výpisu specifických záznamů), připravil pro nás autor aplikace nastavení, které svojí detailností a současně přehledností strčí mnoho komerčních aplikací hravě do kapsy.
Pro větší přehlednost bylo nastavení rozčleněno do 8 záložek. Velkou část schopností nastavení TodayAgendy si představíme jen obrazově, popisovat si budeme jen ty nejpodstatnější rysy a také to, co nemusí být uživatelům na první pohled jasné.
Na první záložce s názvem Obecné si všimněte hlavně první položky, kde si nastavíte, kolik dnů bude program na Today obrazovce zobrazovat. Vzhledem k často obrovskému množství úkolů se mi osvědčilo jít onou pověstnou zlatou střední cestou a nastavit 14 dnů. Pokud si zapnete kompaktní režim, vejde se na displej trochu více položek, protože datum již nebude na samostatném řádku. Na druhou stranu, výpis schůzek a úkolů pak bude posunut o několik pixelů vpravo, takže názvy delších položek nebudou zobrazeny celé.
Vzhledem k tomu, že autor aplikace nepředpokládal, že bude Today Agenda jediným používaným plug-inem, integroval do nastavení možnost zadat výšku. Na celé věci je skvělé to, že výška nemusí být pevná. Zadaný údaj říká, kolik pixelů na výšku Today Agenda může použít. Tuto funkci ocení zejména uživatelé, kteří používají portrait i landscape režim. TodayAgendu tak může v portrait módu mít výšku 400 pixelů a pokud přepnete na landscape, kde je prostoru na výšku méně, zmenší se a využije třeba jen 200 pixelů.
Po zatrhnutí volby Odsazení obsahu se celý výpis schůzek a úkolů posune vpravo. Jaký je přínos této funkce nám není známo, ale nikdy jsem ji nepoužíval, neboť se tak zmenší plocha pro zobrazení. Pro lepší přehlednost je možno od sebe výpisy jednotlivých dnů oddělit čarou.
Jestliže vám v PIM aplikacích vadí, že máte na výběr jen dva nebo tři formáty data, pak by se vám mohla TodayAgenda zamlouvat. Můžete si totiž vybrat z celkem 7 variant, např. " 1. ledna 2008" nebo "úterý I 01". Druhá zajímavá položka na záložce Formát dnů se ukrývá pod zdánlivě nesmyslnými symboly plusu a minusy. Pokud toto zaškrtnete, budete moci výpis úkolů a schůzek u každého data skrýt.
Nejpodstatnější část nastavení se dle mého soudu nachází na záložkách Schůzky a Úkoly. Zde si může každý uživatel nastavit, které schůzky (případně úkoly) se budou vypisovat. Ve výchozím nastavení se vypíše všechno, pokud si ale budete s programem několik minut hrát, omezíte výpis informací jen na to, co opravdu potřebujete a Today obrazovka se stane mnohem užitečnější a přehlednější.
Mně se osvědčilo nechat si zobrazit všechny schůzky kromě těch uplynulých s tím, že se vypíše i místo konání (pokud je zadáno). Mnoho uživatelů si do místa konání zapisuje přesnou adresu a pokud ji nevíte, není třeba spouštět kalendář a dívat se na detail, stačí vám to, co vidíte na Today.
V případě úkolů, kterých mám ve svém kapesním počítači momentálně více jak 100, by nebyl nejlepší nápad nechat si vypsat všechny. TodayAgenda tak v mém případě zobrazí jen ty úkoly, které jsou v nějaké kategorii a nepatří mezi Zpožděné úkoly.
Poslední zajímavá část nastavení se týká barev. TodayAgenda dovoluje vybrat barvu a řez písma (normální, tučné, kurzíva). Autora je třeba pochválit za to, že lze barevně odlišit např. úkoly podle stavu (začínající, opožděný...), podobné možnosti jsou i u schůzek. Každému dni v týdnu a každé kategorii (resp. úkolům a schůzkám v ní) je možno přiřadit jinou barvu. Nesmí se to ale s "customizací" přehnat, jinak můžete vytvořit barevně sice zajímavou Today obrazovku, ale není jisté, že bude přehledná a ku prospěchu uživatelům.
Závěr
TodayAgenda je program, u kterého nemusí recenzent při hodnocení dlouhé hodiny přemýšlet. Aplikace je freeware, stabilní, bez problémů běží na PocketPC 2003 i na novém Windows Mobile 6. Přestože se program dá používat hned po instalaci, možnosti nastavení jsou ohromné a velkou část požadavků uživatelů uspokojí. Za zmínku stojí, že autor pružně reaguje na připomínky uživatelů a také s nimi spolupracuje na překladu rozhraní aplikace. Předchozí verze programu se vyznačovaly pomalostí, aktualizace položek na Today obrazovce trvala i několik desítek vteřin a občas si TodayAgenda postavila hlavu a nechtěla vás pustit do nastavení. Verze 1.0 podobnými neduhy již netrpí, takže můžeme s klidným srdcem konstatovat, že se jedná o velmi kvalitní freewarový program pro práci s úkoly a schůzkami.