Autor: cze - 10.03.2008, 10502 čtenářů
Dnes vám přinášíme druhý díl seriálu o lesku a bídě použití Windows Mobile přístrojů jako mobilních MP3 přehrávačů. Tentokrát se zaměříme na praktické zkušenosti, tipy a návrhy.
V minulém díle jsme si řekli obecně něco o výhodách a nevýhodách použití "chytrých přístrojů" jako přenosných přehrávačů multimediálních souborů. Dnes se podíváme na praktické zkušenosti a případné další chuťovky tohoto řešení.
Praktické zkušenosti
Jako "vášnivý" vyznavač hudby všech žánrů jsem samozřejmě možnost použít své Treo jako přehrávač dávno vyzkoušel a činím tak dodnes. Dovolte mi tedy, podělit se s vámi o pár zkušeností.
Jaký přehrávač?
Otázka, kterou bude řešit asi každý, kdo si bude chtít něco pustit. V základní instalaci Windows Mobile najdete Windows Media Player. Přehrávač to není pravda špatný, nicméně tichým oceánem možností rozhodně neoplývá. Umí přehrávat soubory MP3 a WMA, má funkci knihovny (analyzuje si veškeré soubory, které v přístroji máte, a z těch pak můžete vybírat) a umí přehrávat i video. Možnosti nastavení jsou ale poněkud chabé, nehledě na to, že chybí jakákoliv možnost úpravy zvuku, ať už jednoduché zesílení basů nebo grafický ekvalizér. Není to ale program k zahození a dá se s ním fungovat. Vzhledem k tomu, že velká část mých hudebních souborů je ale uložena ve formátu OGG/Vorbis, musel jsem se poohlédnout jinde. Jako výborný se ukázal přehrávač GSPlayer, který používám doteď. Najdete jej v naší sekci download a zanedlouho se dočkáte i jeho plnohodnotné recenze. Jeho rozhraní je tak trochu "Winamp like", což kvituji s povděkem. Umí také pracovat s playlisty z Winampu. Nativně zvládne přehrávat MP3, OGG/Vorbis a WAV, kromě toho umí streamovat z Internetu. Co je ale jeho hlavní předností, je možnost instalace pluginů a skinů. V naší download sekci najdete pluginy pro přehrávání souborů AAC (MP4/M4A), WMA a FLAC. Přehrávač má i ekvalizér, jenže ten funguje pouze pro soubory MP3, takže namáhat se s ním nenese plody tak sladké, jak by mohlo. Podporuje nicméně i spoustu dalších efektů. Z těch použitelnějších můžeme zmínit Bass Boost. Celkově se podle mě jedná o velmi povedený přehrávač.
Neduhy a problémy
Jak už jsem se zmínil v minulém díle, problém při každodenním poslechu může nastat při zamykání klávesnice. Tento problém u mě opravdu nastává, protože Treo se neumí zablokovat, takže se musíme spoléhat na přehrávač samotný. U WMP na něco takového úplně zapomeňte, ten to prostě neřeší. GSPlayer má podporu pro namapování hardwarové klávesy pro zamknutí přehrávače, ale jenom přehrávače. Pokud je GSPlayer na popředí, tak jeho ovládací panely nefungují (většina displeje). Pokud se vám však v kapse podaří dotknout tlačítka [Start], nebo něčeho podobného, funkce se zaktivuje. Zajímavá věc se stane u telefonů s rozlišením 240x240 pixelů (právě Treo). V dialogu namapování klávesy pro jednotlivé funkce je volba "Lock" úplně na konci kontextové nabídky, takže ji prostě není možné vybrat. Musím podotknout, že mám verzi přehrávače 2.25 a už je vydána 2.28, takže třeba už došlo k nápravě.
Zajímavosti, které (někdy) potěší
Byl jsem překvapen několika vlastnostmi, které bych u normálních přehrávačů jen tak nenašel. Tak například funkce Bass Boost. Nic neobyčejného, můžete si nastavit úroveň zesílení basů, jakou požadujete. Zvláštní na téhle funkci je to, že když zesílíte basy, adekvátně se ztlumí zbývající část kmitočtového spektra, aby zůstala zachována stejná RMS hodnota signálu a v exponovaných chvílích nedošlo k přetížení výstupního operačního zesilovače. Poslední přístroj, se kterým jsem měl tu čest a tohle uměl, byl hliníkový walkman Panasonic RQ-SX 41.
Dále se mi stále nepodařilo zjistit, jak Windows Mobile zjišťuje přítomnost sluchátek. Zřejmě to totiž není standardním systémem, který používá většina spotřební elektroniky, že vrazíte Jack do díry, ten odehne nějaký plíšek a rozpojí kontakt pro interní reproduktor. Nejdříve jsem si myslel, že Treo měří nějakým způsobem odpor na sluchátkovém výstupu, ale teď si tím opravdu nejsem jistý. Stávalo se mi totiž, že při připojení špatných sluchátek s polámaným kabelem, když se kabel dostal do pozice, kdy sluchátka (jedno) přestala hrát, odpojil se sluchátkový výstup a zapnul se interní reproduktor. S takovými sluchátky bylo někdy docela umění najít tu správnou polohu, aby Treo zjistilo, že sluchátka jsou opravdu připojena. Na druhou stranu ale musím říct, že když jsem do Trea zarazil pouze redukci z 2,5 Jacku na 3,5, interní reproduktor zmlkl také. Když jsem ji tam ale zasouval pomalu, nic se nestalo. Začínám se přiklánět k názoru, že Treo má na výstupu zesilovače ochranu proti přetížení a na polámaném kabelu sluchátek vznikaly zkraty, díky kterým logika telefonu výstup odpojovala. Ale ukazováček do ořezávátka za to nedám.
Poznámka na závěr
Windows Mobile zařízení se s dobrým softwarem mohou stát velmi zajímavou alternativou pro přehrávání hudby. Sice je ještě poněkud poznat, že to není jejich primární určení, ale "multimediálněji" vybavené stroje už se objevují i v této kategorii. Já u přehrávání hudby pomocí komunikátoru zatím zůstanu.
Předchozí část článku:
Windows Mobile jako MP3 přehrávač (1. část)
|