Konečně prohlížeč pro WM - Opera 9.5 je tady - www.WMHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé serveru WMHelp. Zajímavé články odměníme.

 Konečně prohlížeč pro WM - Opera 9.5 je tady

Autor: cze - 17.07.2008, 3504 čtenářů


Software

Chcete si zazpívat v Opeře? My si po seznámení s novou verzí norského prohlížeče opravdu zpíváme. "Iphoní" Safari dostává rozumnou konkurenci a pokud Microsoft opravdu nezapracuje na svém Mobile Internet Exploreru, jak nedávno slíbil, je tento odsouzen do propadliště dějin. Opera přináší do serfování na mobilních zařízeních skutečně nový rozměr.Společnost Opera Software vydala novou verzi svého prohlížeče jak pro klasické stolní počítače a notebooky, tak pro mobilní zařízení. Podívali jsme se tedy novému produktu na zoubek a musíme přiznat, že obstál skutečně se ctí.

Budeme si muset připlatit

Začnu ale trošku od konce jednou nepříjemnější vlastností. Jak už jsme u mobilních prohlížečů od Opery zvyklí, ani verze 9.5 není zadarmo. Cena sice není buhvíjak vysoká (navíc současný kurz koruny nám ještě nahrává), ale do peněženky sáhnout budeme muset. Pozitivní informací zase je, že Microsoft si zjevně uvědomuje, že jejich Mobile Internet Explorer není bůhvíjaký zázrak a do některých přístrojů Operu standardně dodává. (Jedná se hlavně o nové řady prohlížečů HTC.)

Internet v konečcích prstů

Samotné prohlížení stránek je v Opeře velmi příjemné a jednoduché. Po naklikání adresy se stránka zobrazí ve zmenšené podobě a dvojitým poklepem prstu na displej si ji můžeme zvětšit do optimální velikost. Druhý dvojpoklep ji zase vrátí do přehledného celkového pohledu. Dotykem a tahem prstu můžeme stránku posouvat po celém displeji sem a tam a světe div se, funguje to opravdu plynule. Tady se sluší připomenout, že jsme Operu testovali na přístroji HTC Victor/MDA Compact IV s dost silným procesorem - 625 MHz Qualcomm, který měl na svižnosti prohlížení určitě lví podíl. To ovšem nic nemění na tom, že kód prohlížeče je zjevně velmi dobře odladěn a ten tak funguje opravdu rychle. Opera standardně používá fulscreen režim (funkci lze samozřejmě v menu vypnout), takže místa pro zobrazení stránky je dost. Ve fulscreen režimu se pouze v pravém dolním rohu zobrazí ikonka pro případné zobrazení lišt a menu. Výborná je práce s obrázky, kdy si pouhým otevřením kontextového menu obrázku můžete vybrat, jestli jej chcete uložit, nebo poslat e-mailem či MMSkou. Dobře je vyřešen také systém označování textu - v kontextovém menu zvolíte položku Text Selection On a hned místo scrollování stránkou vybíráte text. V kontextovém menu najdeme mimo obligátních možností přidání stránky do oblíbených a vyhledávání textu ve stránce a ještě jednu zajímavou položku a tou je volba Save Page, která celou stránku uloží.


wm_maly.jpg, 50kB wm_velky.jpg, 46kB

Zobrazení stránek

Stránky Opera zobrazuje víceméně stejně, jak by vypadaly na "velkém" prohlížeči, takže přehlednost a orientace je perfektní. Podrobil jsem ji i svému standardnímu testu zobrazení rámovaných stránek a ani v tomto případě nezaváhala a naservírovala mi celou stránku přesně tak, jaky by měla vypadat. Jádro prohlížeče dokonce respektuje i informace o šířce jednotlivých rámů a stránku podle toho skládá. Další výhodou je, že stránkou je možné posouvat už v průběhu načítání, takže nemusíte čekat, až se celá stránka načte úplně včetně obrázků a důležité informace si lze přečíst už v průběhu renderování.


sl_maly.jpg, 40kB lightbox.jpg, 20kB
S lightboxem má Opera zjevně ještě problémy

Drobné mouchy

Opera 9.5 je po všech stránkách dobrý prohlížeč a jako o takovém o něm byla a bude napsána ještě spousta chvály. Proto se zaměřím ještě na drobné mouchy, které se mi v průběhu používání podařilo odhalit a zasloužily by ještě vyladit. Předesílám však, že se ve většině případů nejedná o nic příliš závažného.
První zvláštností je, že pokud máte zobrazený celý layout stránky, není možné "klepnout na odkaz". Musíte si dvojklepem stránku přiblížit a pak teprve odkazy fungují. Podobně je to i s vyplňováním formulářových polí - při zmenšeném zobrazení celé stránky do nich prostě nic nenapíšete, přestože rozlišitelnost písmenek by i v malé velikosti byla na VGA displeji dobrá. Opera zjevně v rámci zrychlování trochu "osekává" obrázky ve stránkách. Jsou zobrazeny dost "nahrubo" a o nějakém antialiasingu si můžeme nechat zdát. Ve srovnání s krásně hladkým písmem tak obrázky působí poněkud neohrabaně. Zjistil jsem, že přestože JavaScripty a podobné vymoženosti fungují na výbornou, prohlížeč měl u některých stránek problém s obrázky v "lightboxu". Lightbox sice zobrazil, ale obrázek už se mu do něj načíst nepodařilo. Na druhou stranu i s lightboxem se dalo posouvat a manipulovat úplně stejně jako s klasickou stránkou.


Verdikt závěrem

Opera 9.5 je prozatím nejlepší webový prohlížeč pro Windows Mobile, který jsme měli tu čest používat. Do příští verze zbývá už jen doladit pár drobností a můžeme se těšit, že webové stránky přestanou být pouze doménou velkých počítačů a plnohodnotně s nimi budeme moci pracovat i na našich mobilních miláčcích.Hodnocení produktu:
 
   Související odkazy
· Více o tématu Software
· Další články od autora cze


Nejčtenější článek na téma Software:
Turistika s GPS (3. část - OziExplorer)


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 2

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Software

"Konečně prohlížeč pro WM - Opera 9.5 je tady" | Přihlásit/Registrovat | 1 komentář | Vyhledávání v diskusi
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Re: Konečně prohlížeč pro WM - Opera 9.5 je tady (Hodnocení: 1)
Od: pavelbures (email je skrytý) - 17.07.2008
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Škoda že není zatím verze pro smartphony, to mě štve nejvíc.

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty
Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály WMHelp.cz, informace ze světa Windows Mobile, asistenční služby. ISSN 1802-5684
RSS News | RSS Downloads | Atom News | Atom Downloads | Plucker Text | Plucker Color | Plucker Gray | PDA verze | Právní ujednání | Ochrana osobních údajů