Operátoři výrazně dotují iPhone, Windows Mobile přístroje jsou hodně drahé - www.WMHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé serveru WMHelp. Zajímavé články odměníme.

 Operátoři výrazně dotují iPhone, Windows Mobile přístroje jsou hodně drahé

Autor: nexus6 - 20.08.2008, 2799 čtenářů


Speciality Operátoři O2 a Vodafone zveřejnili české ceny Apple iPhone 3G a zároveň tarify, se kterými budou tento přístroj prodávat. Během dneška bychom se měli tyto informace dozvědět i od T-Mobile. Již nyní ale můžeme říci, že naši operátoři se při pohledu na ceny iPhonu chovají k zákazníkům macešsky.Apple iPhone je fenoménem současnosti, o tom nelze pochybovat. A to můžete na iPhone mít názor jakýkoliv. Dva ze tří našich operátorů již během tohoto týdne oznámili jeho ceny a tarify, se kterými se bude iPhone 3G u nich prodávat. U třetího operátora, T-Mobile, bychom se ceníku měli dočkat již v této chvíli. Nedá se ale očekávat, že by ceny byly výrazně jiné, než u konkurence – i když pravda mezi O2 a Vodafonem je docela veliký rozdíl. Tento článek ale nemá ceny iPhonu a k němu příslušné tarify zkoumat. Jde nám o něco úplně jiného.

Pokud se totiž podíváte na ceny iPhonu 3G u O2 i u Vodafonu (který je výrazně dražší), nemůžete se ubránit pocitu, že operátoři berou své zákazníky na hůl. U obou operátorů stojí nedotovaný iPhone 3G 8GB zhruba 12 000 korun. Za tuto nedotovanou cenu koupíte i spoustu jiných telefonů a mezi nimi najdeme třeba i námi v poslední době vychvalovaný HTC Touch Diamond. Pokud ale srovnáte cenu dotovaného telefonu, téměř neuvěříte svým očím. U O2 můžete s dvouletým úvazkem a tarifem za 800 korun měsíčně dostat iPhone za 3 995 korun, s tarifem za 2 150 korun měsíčně pak dokonce za pouhou korunu. To Diamond dostanete s minimálním plněním 2 000 korun za 8 295 korun a s plněním polovičním za 9 995. Za dvouletý úvazek k útratě 24 000 korun vám tak operátor na telefonu sleví celé dva tisíce, u iPhonu zaplatíte za dva roky 19 200 korun a sleva na telefonu činí celých 8 000. Tomu říkáme rozdíl.

To Vodafone je férovější, asi dle své vlastní firemní politiky – za iPhone i Diamond se stejným úvazkem totiž zaplatíte u operátora stejně. Dokonce je zde dotace vyšší u Diamondu, protože ten je u operátora bez úvazku o 500 korun dražší. Rovný přístup se ale nelíbí zákazníkům, na blogu Vodafonu se strhla téměř nekonečná diskuse o tom, jak je iPhone u operátora drahý. A to ponecháme stranou fakt, že Vodafone jaksi šlápl vedle s datovým tarifem za 650 korun. Ano, ve srovnání s konkurencí je iPhone drahý, ale ve srovnání s cenově odpovídajícími přístroji je jeho dotovaná cena přiměřená. Jenže český Vodafone je v tomto případě asi výjimkou. Jistě, uvidíme, jak se zachová T-Mobile, ale dá se očekávat, že jeho ceny budou daleko blíže těm u O2.

Jenže jaký přístup je ten správný? Přístup Vodafonu, který prodává dotovaný iPhone 3G výrazně dráže, než je evropský průměr a tak vlastně šidí zákazníky, kteří si u něj iPhone koupí, nebo přístup O2, které vlastně diskriminuje zákazníky, kteří si koupí jiný telefon, než iPhone? Pravdou je, že ani jedna varianta není správná. A ať se T-Mobile rozhodně pro kteroukoliv z nich, bude vlastně stejným "křivákem", jako ostatní.

V zahraničí totiž tak výrazné rozdíly mezi cenou iPhonu a ostatních telefonů nenajdeme a pokud tam jsou, tak jsou dány tím, že si k iPhonu připlácíte ještě datový balíček. Je to ovšem tím, že zahraniční operátoři telefony dotují daleko více, než ti naši. Apple iPhone 3G u českého Vodafonu je tak v celoevropské nabídce hodně drahý (teď nemluvíme o nedotovaném přístroji), kdežto O2 se v tomto případě snažilo držet ceny na evropské úrovni. Ale v jeho nabídce pak dotované ceny iPhonu vypadají jako pěst na oko. A zkuste v pátek napochodovat do prodejny O2 a požadovat se stejným tarifem jako iPhone třeba HTC Touch Diamond a to za stejnou dotovanou cenu. Obsluha se na vás zajisté bude dívat jako na blázna.

A to jsme si za příklad vzali jen HTC Touch Diamond. Podívejte se však u našich operátorů na ceny třeba již dnes prakticky vyprodávaného HTC TyTN II – jsou neuvěřitelné. Levnější než iPhone jsou v dotaci pouze výběhové modely jako HTC Touch a LG KS20.

Navíc, my jsme si v tomto článku povzdechli nad cenami Windows Mobile přístrojů, ale obdobně na tom jsou i ostatní telefony. Jsme zvědavi, zda cena iPhonu něco udělá i s cenou ostatních dotovaných přístrojů, nebo zda budou mít naši operátoři nadále tak hroší kůži a opováží se bez dotace stejně drahé přístroje prodávat za tak rozdílnou cenu.

 
   Související odkazy
· Více o tématu Speciality
· Další články od autora nexus6


Nejčtenější článek na téma Speciality:
Windows Mobile jako MP3 přehrávač (2. část)


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4
Účastníků: 2

Velmi dobré

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Hardware a příslušenství

"Operátoři výrazně dotují iPhone, Windows Mobile přístroje jsou hodně drahé" | Přihlásit/Registrovat | 1 komentář | Vyhledávání v diskusi
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Re: Operátoři výrazně dotují iPhone, Windows Mobile přístroje jsou hodně drahé (Hodnocení: 1)
Od: mbodlak (email je skrytý) - 20.08.2008
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Naši operátoři neumějí nebo možná hůře nechtějí dotovat přístroje. My tak při pohledu na zahraniční ceníky (např. Německo) můžeme leda tak slintat, ačkoliv IMO výtěžnosti nejsou moc rozdílné - ARPU v Německu bylo tuším kolem 30 USD, což je "na naše" 480 tuzemských kaček a to mám pocit že Vodafone celkem u tarifních zákazníků má. - Možná má redakce k dispozici přesná čísla? Mně se to docela dost nechce hledat :) Takže klíč bude v klasickém přístupu k zákazníkovi u nás - oškubat a hlavně mu nedat nic, co by si pochvaloval. (BTW, to bylo keců, když se z místních operátorů stávali členové nadnárodních operátorů... a čím se to projevuje? Osobně bych řekl, že naprosto ničím.)

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty
Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály WMHelp.cz, informace ze světa Windows Mobile, asistenční služby. ISSN 1802-5684
RSS News | RSS Downloads | Atom News | Atom Downloads | Plucker Text | Plucker Color | Plucker Gray | PDA verze | Právní ujednání | Ochrana osobních údajů