www.WMHelp.cz

Toshiba TG01 - Výkon v kapesním balení (3. část)
Publikováno: 18.05.2010
Téma: Hardware a příslušenství


Líbí se vám HTC HD či HD2, ale současně nechcete za nový komunikátor utratit majlant? Pak by vás mohla zaujmout Toshiba TG01. Exceluje velkým 4,1" dotekovým displejem, 1GHz procesorem, GPS přijímačem a také tloušťkou pouhých 9,9 mm, která je mezi přístroji s operačním systémem Windows Mobile opravdu unikátní.



Fotoaparát
Testovaná Toshiba TG01 disponuje 3Mpix fotoaparátem, což je hodnota, kterou dnes řadíme spíše do lehčího podprůměru, neboť mnoho konkurenčních smartphonů nabídne 5 a někdy dokonce 8 megapixelů. Čočka fotoaparátu se nachází na zadní straně přístroje. Obáváte-li se škrábanců, můžete zůstat klidní, neboť čočka je ukryta několik milimetrů pod povrchem. Co však výrobci můžeme jen těžko odpustit, je absence dvou prvků, které by fotografování v mnoha ohledech ulehčily. Jde nejen o jednoduché zrcátko vhodné pro autoportréty, ale také o LED diodu, která by pomohla snímání za zhoršených světelných podmínek. Snad se Toshiba poučí a v některém z novějších modelů s Windows Mobile (či s jiným operačním systémem) nás překvapí.

Co se aplikace pro fotografování týče, nemáme k ní zásadních výhrad. Vzhledem k obrovské úhlopříčce displeje jsou jednotlivé ovládací prvky dostatečně velké i pro mužské prsty, takže běžní uživatelé by s nimi neměli mít problémy. Koncepce programu je však v mnoha ohledech odlišná od toho, co známe např. od přístrojů tchajwanského giganta HTC.

Pro ovládání je podstatná zejména nástrojová lišta v pravé části obrazovky, odkud můžeme nejen přepínat mezi jednotlivými režimy (natáčení videosekvence, snímání více snímků po sobě, samospoušť atp.), ale také otočit obraz na displeji o 180 stupňů. Tato funkce má smysl u přístrojů, které disponují tlačítky a jedno z nich slouží jako spoušť, v případě Toshiby však užitek z otočení není tak velký, v mnoha situacích je totiž mnohem snadnější obrátit „vzhůru nohama“ samotný smartphone.

V nastavení programu lze vybrat jeden ze tří stupňů (Low, Medium, High) kvality snímků, rozlišení v rozsahu 2048 x 1536 – 320 x 240 bodů, můžeme také vybrat prodlevu (3, 5, 10 sekund) v případě samospouště. Video lze zaznamenávat nejen ve formátu 3GP, ale také v MP4, maximální rozlišení činí 640 x 480 bodů. Toshiba TG01 je schopna natáčet ozvučené videosekvence, záznam zvuku však lze v případě potřeby deaktivovat.

Kvalita fotografií
Co se kvality pořízených snímků týče, čekali jsme od Toshiby o něco lepší výsledky. Barevné podání je dobré, rovněž tak rozsah stínů a jasů, ani při nastavené automatice se neobjevují výrazná přepálená místa, což je klad. Fotoaparát má občas tendenci posunout barevný nádech do modra, naštěstí je tento neduh málo znatelný a lze se ho zbavit během pár sekund práce v editoru.



Nejvíc nám během testování vadil vysoký stupeň komprese. Ani vybráním nejvyšší kvality snímků nedocílíme toho, aby komprese nebyla patrná. Tento neduh ještě více umocňuje skutečnost, že spolu s komunikátorem se standardně dodává 8GB microSD karta, takže by nebyl problém na ni uložit několik desítek snímků přesahujících svou velikostí např. 10 MB. Pokud člověk používá fotoaparát v telefonu spíše jako obrazový zápisník ke snímání jízdních řádů, otevíracích dob institucí atp., pak přijde vhod LED dioda nahrazující blesk. Toshiba však na ni v modelu TG01 zapomněla, což je velká škoda. Vzhledem k rozměrům komunikátoru si člověk při snímání na vzdálenost 10 - 20 cm stíní tělem přístroje, takže pořídit čitelný záběr je občas nadlidský úkol.






Telefonování
Toshiba nepatří mezi výrobce, kteří se snaží za každou cenu přestavět i tu nejmenší část Windows Mobile, takže není divu, že aplikace pro telefonování vypadá stejně jako např. u HTC Kaiseru, což je zařízení několik let staré. Ona totiž speciální nástavba není třeba, díky obrovskému displeji lze pohodlně přijímat hovory i je uskutečňovat, jednotlivé ovládací prvky jsou stejně jako v ostatních aplikacích dostatečně velké, aby se do nich uživatel strefil prstem.

Hlavní obrazovce dominují abecedně seřazené kontakty, které je možno zaměnit za seznam hovorů či panel rychlého vytáčení. Potěšující je, že v kontaktech lze nejen scrollovat prstem, ale můžeme také uchopit posuvník a v mžiku se přesunout do libovolné části seznamu, což je funkce, kterou Apple iPhone ani smartphony s Google Androidem stále nedisponují.

Na začátku každého hovoru Toshiba automaticky uzamkne dotekový displej, aby se předešlo např. nechtěnému zavěšení, přidržení hovoru atp. Zámku se zbavíme dvojitým tapnutím na displej. Další funkce už uživatele znalé Windows Mobile nepřekvapí. Lze aktivovat hlasový odposlech, přidržet hovor či vytočit jiné číslo. Přímo z menu můžeme také spustit poznámky a kontakty, nemusíme se však omezovat jen na tyto dvě aplikace, stačí tapnout na ikonu Start menu a vybrat si program, který potřebujeme.

Kvalita hovoru je spíše průměrná. Reproduktor sluchátka sice nešumí, zvuk je však o něco „plechovější“ než u jiných smartphonů a co je možná nejhorší, hlasitost je velmi nízká. Maximální úroveň sice postačí např. v kanceláři, kde není tolik rušivých vlivů, ale na ulici či třeba v nákupním centru jsme měli často problémy druhé straně vůbec rozumět. Řešením je použití hands-free sady s vlastní regulací hlasitosti či aktivace hlasového odposlechu, ten se však příliš nehodí do míst, ve kterých nejsme sami.

Pokračování článku:
Toshiba TG01 - výkon v kapesním balení (závěr)
Předchozí části článku:
Toshiba TG01 - Výkon v kapesním balení (2. část)
Toshiba TG01 - Výkon v kapesním balení (1. část)



Tento článek si můžete přečíst na webu www.WMHelp.cz
http://www.wmhelp.cz/html

Tento článek najdete na adrese:
http://www.wmhelp.cz/html/modules.php?name=News&file=article&sid=1128