www.WMHelp.cz

Toshiba TG01 - výkon v kapesním balení (závěr)
Publikováno: 26.05.2010
Téma: Hardware a příslušenství


Líbí se vám HTC HD či HD2, ale současně nechcete za nový komunikátor utratit majlant? Pak by vás mohla zaujmout Toshiba TG01. Exceluje velkým 4,1" dotekovým displejem, 1GHz procesorem, GPS přijímačem a také tloušťkou pouhých 9,9 mm, která je mezi přístroji s operačním systémem Windows Mobile opravdu unikátní.



Toshiba TG01 je velmi zajímavý komunikátor a i přes své nedostatky může vzhledem k některým unikátním parametrům a zejména nižší ceně zaujmout velké množství zhýčkaných uživatelů. Hlavní přednosti vyčteme již ze specifikace. Jde mj. o obrovský displej s rozlišením 800 x 480 bodů. Díky úhlopříčce 4,1" ho tak můžeme zařadit na seznam mobilních telefonů s největším LCD, který předčí jen některé modely tchajwanského HTC.

Výrobce sice nepředstavil první komunikátor s WVGA displejem, ale byl jedním z prvních, kteří se nespokojili s titěrnými úhlopříčkami 3" a 3,2", ale dopřáli lidem displej, který se hodí nejen ke sledování videa, ale také k úpravě tabulek, prohlížení webu a k mnoha dalším činnostem.

V útrobách toshiby bije procesor Qualcomm Snapdragon na frekvenci 1 GHz, což je znát nejen ve 3D hrách (v základu najdeme demoverzi Need for Speed) a během přehrávání videa, ale také při běžné práci. Scrollování na Today, práce ve Start menu, spouštění programů, to vše se děje okamžitě nebo s jen minimálním zpožděním, animace jsou plynulé a ani při více běžících aplikacích se toshiba příliš nezadýchá.

Horší je to však s operační pamětí. Po zapnutí verze s Windows Mobile 6.5 je k dispozici pouhých 84 MB RAM (a 180 MB Flash ROM), což je pro náročné uživatele málo. Jistě, dá se s touto kapacitou vyžít a pokud budeme vybírat paměťově nenáročné aplikace, nebude nám několik desítek MB navíc chybět, ale i tak se jedná pro mnohé uživatele o zásadní omezení. Několik výtek budeme směřovat také ke zpracování. Tělo Toshiby TG01 je plastové, kryt baterie citelně vrže a při stisku se prohne.

Toshiba patří mezi výrobce, který se rozhodl pod displej umístit senzorová tlačítka. Oproti některým konkurenčním smartphonům (např. LG GW620) se nestává, že bychom tlačítka „zmáčkli“ omylem, což je dobře, některým však stále může chybět zpětná vazba v podobě nezaměnitelného cvaknutí. Pokud by komunikátor dostal do vínku mnohem menší displej, byli bychom nuceni v závěru zmínit absenci D-Padu jako hlavní nedostatek. Vzhledem k obrovskému LCD se však v naprosté většině situací obejdeme bez tohoto ovládacího prvku, vystačíme si pouze s dotekovým displejem. Žádné rozhraní uzpůsobené pro ovládání prstem není třeba, palcem jsme se bez větších potíží strefili i do šipek, které jsou zobrazeny při výběru data v kalendáři atp.

Ještě před uvedením na trh mnozí předpokládali velmi krátkou výdrž na jedno nabití, ve skutečnosti to není tak horké, jak se na první pohled zdá. Procesor tepající na frekvenci 1 GHz, velký displej a bezdrátové technologie sice spotřebují hodně „šťávy“, při troše přemýšlení a aktivaci několika úsporných režimů, kterými je komunikátor vybaven, stačí nabíjet jednou za dva dny. Během testování, kdy s přístrojem pracujeme více, si toshiba řekla o zapojení do elektrické sítě až po cca 20 hodinách. Za tu dobu jsme provedli několik kratších hovorů v celkové délce cca 20 minut, přijali a odeslali pár textových zpráv. Za velkou část spotřeby však může časté kontrolování e-mailové schránky a hlavně prohlížení webu v délce přibližně 120 minut.

Toshiba Portege TG01 – ano či ne?
Rozhodnutí, zda si testovaný komunikátor pořídit, je samozřejmě na každém čtenáři. Ve čtyřdílné recenzi jsme se snažili shrnout hlavní výhody, nevýhody a dojmy z každodenního používání. Toshiba TG01 je hardwarově velmi dobře vybavené zařízení, které patří mezi nejlepší na trhu. Velkým problémem je však software. Nemáme na mysli sázku na Windows Mobile 6.5, tu výrobci schvalujeme, stále se totiž jedná o jeden z nejuniverzálnějších systémů s minimem omezení. Horší je to však s implementací. Řadu kusů trápí nízká hlasitost sluchátka, jiné zase mají potíže s podsvícením, o uživatelském rozhraní toshiby, které spotřebuje takřka celý možný výkon procesoru, ani nemluvě. Toshiba TG01 v té podobě, v jaké je, se vůbec neměla objevit na pultech obchodů. Uživatelé znalí Windows Mobile dokáží většinu problémů během několika minut odstranit (použitím jiného UI, naflashováním neoficiální ROM atp.), ale běžný uživatel, který nemá o operačním systému ani tušení a kupuje si primárně tenký telefon s obrovským displejem, bude zklamán.

Oproti konkurenčním přístrojům má však Toshiba jednu zásadní výhodu, kterou je cena. Před několika týdny ji britský mobilní operátor Orange nabízel v sadě s předplacenou kartou za 149 GBP, tj. v přepočtu cca 4 500 Kč, což je cena, kvůli které je nutno o této toshibě alespoň uvažovat. Lze samozřejmě namítnout, že konkurenční přístroje mají lepší zpracování, vydrží déle na jedno nabití, nejsou tak problémové atp., musíme však podotknout, že také stojí dvojnásobek a často i více. A pro mnohé je při výběru mobilního zařízení hlavním kritériem právě cena.



Předchozí části článku:
Toshiba TG01 - Výkon v kapesním balení (3. část)
Toshiba TG01 - Výkon v kapesním balení (2. část)
Toshiba TG01 - Výkon v kapesním balení (1. část)



Tento článek si můžete přečíst na webu www.WMHelp.cz
http://www.wmhelp.cz/html

Tento článek najdete na adrese:
http://www.wmhelp.cz/html/modules.php?name=News&file=article&sid=1132