www.WMHelp.cz

iPhone vs Treo - má to vůbec smysl?
Publikováno: 12.07.2007
Téma: Speciality


O iPhonu se všude hodně mluví. Probírá se všechno možné, uživatelé začínají objevovat jeho nedostatky. Také se hovoří o tom, že Apple svým produktem tak trochu sebral vítr z plachet Palmu. Opravdu tomu tak je?Na Internetu se najde hodně lidí, kteří se snaží smartphony Treo a iPhone srovnávat. Jeden takový článek se dokonce objevil i na oblíbeném serveru PalmInfocenter. Na první pohled vypadá článek docela zajímavě – těsný souboj v jedenácti kategoriích nakonec o bod vyhraje Treo. Na pohled druhý ovšem téměř každý musí pochopit, že jde o holý nesmysl. Srovnávat Apple iPhone se smartphony Palm Treo je jako pověstné sčítání jablek s hruškami. Oba přístroje jsou natolik odlišné, že je jejich přímé porovnání prostě téměř nemožné.Zajímavé je, že se hodně hovoří o tom, jak iPhone konkuruje Treu, ale už se nehovoří o tom, jak konkuruje třeba Motorole Q, Samsungu i600, Noki E61i, komunikátorům Blackberry a podobným zařízením. Proč? Protože jednoduše konkurencí těmto zařízením není. A tudíž nemůže být myšlen ani jako konkurent Trea.

Tím netvrdím, že iPhone ani jednomu z výše zmíněných modelů nesebere zákazníky. A Palm z nich na tom bude možná nejhůře, protože podobně jako Apple má tak trochu kultovní postavení. Jenže v tomto případě správná otázka zní: „Co musí Palm udělat, aby mohl konkurovat iPhonu?“ V nedávném článku na tomto portálu jsem zmínil, že iPhone není ani konkurentem většiny Windows Mobile komunikátorů, nicméně jejich výrobci se mu budou snažit konkurovat. Stejná by měla být situace i u Palmu. Vždyť by to nemuselo být ani tak složité.

Pamatujete, jak se říkalo, že LifeDrive předběhl svou dobu? A nevidíte mezi ním a iPhonem nápadnou podobnost? Vždyť by dnes stačilo tento koncept oprášit, místo hloupého a pomalého disku do těla nacpat flash paměť a do ušetřeného místečka vrazit GSM modul (chtít po Palmu 3G je asi moc). Jistě, hodil by se třeba i fotoaparát, tedy konečně nějaký slušný, ne to, co předvádí současná Trea. A z LifeDrivu by rázem byl výborný multimediální švihák. Docela věřím tomu, že při návrhu iPhonu si inženýři Applu LifeDrive nejednou dobře prohlédli. A snažili se vyvarovat jeho chyb.To, zda Palm představí nějaký podobný přístroj, zatím zůstává ve hvězdách. Ovšem i dle indicií, které vypouští Jeff Hawkins, se to zdá vcelku pravděpodobné. Během všemožných rozhovorů kolem uvedení Folea totiž kdesi řekl, že Foleo otevírá i možnost pro vývoj Trea bez hardwarové klávesnice.

Jenže zatímco Palm bude nad touto možností hluboce bloumat, HTC vesele prodává svůj model Shift, LG chystá luxusní komunikátor ve stylu modelu Prada a nepochybuji o tom, že se do měsíce objeví ještě několik různých iPhone-killerů.

Pro ty, co se snaží iPhone a Treo přeci jenom porovnávat, bych měl jeden návrh. Spíše než zkoušet přímé porovnání v jednotlivých kategoriích, by bylo rozumnější si říci, co který přístroj dělá lépe. iPhone je rozhodně lepší multimediální přehrávač a daleko lépe se na něm prohlíží internetové stránky. Horší je zase v oblasti telefonování a práce se zprávami, tady se projevují výhody Trea v podobě opravdových tlačítek a hardwarové klávesnice. Dohadovat se také můžeme nad tím, který přístroj má lepší ovládání. Treo tradičně exceluje v disciplíně jednoruční navigace, zatímco iPhone až příliš často vyžaduje nejen obě ruce, ale i oční kontakt. Je to přijatelná daň za originální, jednoduché a údajně intuitivní uživatelské prostředí? Treo také novinku od Applu drtí v případě dostupnosti všemožných aplikací a dalších možnostech rozšíření.

Každý přístroj tedy očividně preferuje jiné oblasti. A stejné to bude s jejich zákazníky. Ale u nás si s otázkou výběru mezi Treem a iPhonem stejně nemusíme lámat hlavu. Kdo ví, kdy se u nás s telefonem od Applu vůbec setkáme...

Tento článek si můžete přečíst na webu www.WMHelp.cz
http://www.wmhelp.cz/html

Tento článek najdete na adrese:
http://www.wmhelp.cz/html/modules.php?name=News&file=article&sid=26