www.WMHelp.cz

Treo 800w se začíná prodávat, Palm jej ještě nepředstavil
Publikováno: 14.07.2008
Téma: Hardware a příslušenství


Již delší dobu očekáváme příchod nových Windows Mobile přístrojů od Palmu. Treo 800w je jedním z nich a vzhledem k tomu, jak kolem něj bylo v poslední době rušno, bylo jasné, že se z chystaných novinek dostane na trh nejdříve. Někteří zákazníci operátora Sprint již hlásí, že své Treo 800w obdrželi a na Internetu se začínají objevovat první zkušenosti s tímto novým komunikátorem. Zajímavé však je, že ani Palm ani Sprint jej zatím oficiálně nepředstavili.Treo 800w je hodně očekávaný přístroj. Nás v Evropě sice tolik zajímat nemusí, protože je určen pro americké sítě CDMA, ale na druhou stranu je Treo 800w předobrazem obdobného modelu pro sítě GSM/UMTS. Treo 800w zaujme především svou výbavou – v Palmu najdeme mnoho z jeho funkcí poprvé. Samotný výrobce ani operátor Treo 800w zatím ještě nepředstavili, ale musí se tak stát každou chvílí. To proto, že někteří zákazníci operátora Sprint již hlásí, že své Treo 800w obdrželi. Na Internetu se tak objevují první obrázky finálního přístroje a také první uživatelské zkušenosti. Operátor totiž začal tak trochu potají Treo 800w nabízet zákazníkům na své infolince.Před nedávnou dobou se také na Internetu objevil manuál Trea 800w. A tak si již můžeme dát dohromady finální specifikace této novinky. S rozměry 112 x 58 x 18,5 mm patří mezi nejmenší zástupce řady Treo, s hmotností 140 gramů to již není tak slavné, ale na druhou stranu jde stále o přijatelnou hodnotu. Obzvlášť, když nové Treo nabízí výbornou výbavu. Po Samsungu i780 jde například o druhý Windows Mobile komunikátor s rozlišením displeje 320 x 320 obrazových bodů. Poprvé u smartphonu od Palmu najdeme třeba wi-fi nebo GPS modul. Mimochodem, wi-fi má na těle komunikátoru vyhrazené tlačítko pro rychlé zapnutí a vypnutí. Samozřejmostí je Bluetooth 2.0. Standardem se u Palmu stává i slot pro karty microSD, Treo 800w dále nabídne třeba dvoumegapixelový fotoaparát. Ten ale podle prvních zkušeností není příliš kvalitní.Operačním systémem je Windows Mobile 6.1 a pohání jej procesor Texas Instruments taktovaný na 333 MHz. Tomu sekunduje pravděpodobně 128 MB RAM a 256 MB ROM paměti. Uživatelé hlásí, že po restartu zařízení je v RAM volných 72 MB a v ROM má uživatel asi 150 – 160 MB místa. Je tedy ještě možné, že by Treo 800w mělo asi 96 MB RAM. Každopádně uživatelé hlásí, že je nové Treo rychlé zařízení a že na pokyny reaguje bez výrazných prodlev. To je jistě dobře.

Novinkou je také microUSB konektor – ten vůbec zažívá u Trea premiéru. U Trea 800w bude mít tento konektor stejnou funkci, jako má miniUSB u přístrojů od HTC – bude se přes něj tedy nabíjet, synchronizovat, ale také bude sloužit jako sluchátkový výstup. Třetí varianta není zrovna příliš šťastnou možností, protože pro připojení běžných sluchátek si budete muset sehnat redukci. A to bude ten kámen úrazu – pro microUSB konektor zatím taková redukce neexistuje a tak si ji budete muset zbastlit sami.Uživatelé také hlásí, že ne všechny aplikace fungují na displeji s rozlišením 320 x 320 pixelů korektně. Nepřátelsky se chová třeba Skype a problémy jsou také s Operou Mobile 9.5 – tady je ale nutné poznamenat, že mobilní Opera prozatím nedosáhla své prodejní verze. Naopak výborně prý funguje emulátor Palm OS programů – StyleTap.

Treo 800w je tak jistě zajímavým přístrojem a velkým příslibem i pro evropské zákazníky. Nemělo by trvat dlouho a obdobného palmu se dočkáme i u nás. Informace kolující na Internetu navíc hovoří o atraktivnějším designu s displejem v rovině s okolním povrchem, nikoliv zapuštěným jako u Trea 800w. Výbava obou přístrojů by měla být prakticky stejná. Palm tak bude mít opravdu špičkového zástupce mezi komunikátory.

A tak jedinou vadou na kráse tohoto přístroje je asi fakt, že již několik měsíců se prodává Samsung SGH-i780, který nabízí naprosto stejnou výbavu, originální způsob ovládání a tenčí konstrukci. Pravda, u nás jej oficiálně neseženete, ale v okolních zemích to není problém. Treo by tak alespoň u nás mělo mít výhodu oficiální dostupnosti. Inu, budeme se těšit.

Obrázky pocházejí ze serveru TreoCentral

Manuál Trea 800w na stránkách operátora Sprint:
http://www.sprint.com/cdma/assets/pdfs/phone_guides/palm/palm_treo_800_ug.pdf

Tento článek si můžete přečíst na webu www.WMHelp.cz
http://www.wmhelp.cz/html

Tento článek najdete na adrese:
http://www.wmhelp.cz/html/modules.php?name=News&file=article&sid=453