www.WMHelp.cz

Recenze HTC Touch Diamond 2 (3. část)
Publikováno: 05.08.2009
Téma: Hardware a příslušenství


Závěrečná část recenze HTC Touch Diamond 2 nás provede všemi běžnými funkcemi telefonu a samozřejmě nás čeká také závěrečné shrnutí. Co myslíte, získal si nový Diamond nakonec naše srdce?





Telefonování a zprávy

Do teď jsme byli s HTC Touch Diamond relativně spokojeni. Jenže v případě práce se zprávami a telefonování nám Diamond dovedl několikrát pořádně zvednout mandle. Ne že by novince chyběly nějaké funkce nebo něco nefungovalo. V principu by mělo být v tomto případě vše bez problémů a to včetně zadávání textu skrze virtuální klávesnici. Na stisky jednotlivých tlačítek totiž telefon reaguje poměrně přesně a tak je klávesnice pro psaní SMS použitelná.



Jenže firmware telefonu si v několika případech postavil hlavu a rozhodl se práci maximálně komplikovat. Tak například v telefonním seznamu se občas telefon rozhodl sveřepě vytáčet pouze primární číslo u kontaktu uvedené. Nic platné nebylo ani to, když jsme otevřeli detail kontaktu a vybrali číslo jiné, na které jsme chtěli právě volat. Telefon si to vyložil po svém a stále vytáčel primární číslo. Restart to napravil. Další podivné chování jsme zažili v případě zadávání textu. Telefon se občas rozhodl, že zadávání přes virtuální qwerty klávesnici prostředí TouchFLO není to pravé a odmítal tak na stisky kláves reagovat. V tu chvíli bylo nutné změnit zadávání písma na některý ze systémových způsobů – třeba miniaturní qwerty, které je ve Windows Mobile standardem. Popř. opět pomohl restart.

Třetí záležitostí, která nám působila potíže, byla práce se SMS zprávami, respektive s vytěžením kontaktů z ní. Pokud nám někdo v SMS zprávě pošle telefonní číslo, dělá to asi proto, abychom toto číslo mohli použít. Jenže jak jej ze zprávy vydolovat, to je ta správná otázka na programátory u HTC. V prostředí ToucFLO to jednoduše nejde a tak nezbývá, než se proklikat do klasické systémové složky se zprávami, odkud již příkaz copy – paste provést lze. Dokonce lze i číslo zvolit a rovnou na něj zavolat. Tento zádrhel je jasným důkazem toho, že zjednodušující uživatelské prostředí může někdy přinést komplikace.



Při psaní zpráv HTC konečně aktivovalo vibrační odezvu telefonu, takže uživatel má kromě vizuální kontroly i jiný způsob, jak se dozví, že opravdu tlačítko zmáčkl. Vibrační odezva funguje i v liště TouchFLO a na několika dalších místech, v celém systému ale vestavěna není.

Další novinkou, která vychází z nového principu HTC Sense, je soustředění všech událostí ohledně jednoho kontaktu do jeho karty. Jednoduše stačí otevřít kontakt a ve spodní části obrazovky se nachází čtyři záložky. Ta první zobrazí kartu kontaktu, druhá SMS konverzace s ním, třetí zobrazuje e-maily a ta čtvrtá historii hovorů. Tímto směrem se bude ubírat uživatelské prostředí i v dalších modelech HTC. Princip Sense byl přitom oficiálně představen až s novým HTC Hero s operačním systémem Android. Právě u tohoto zařízení si můžeme udělat obrázek o tom, kam se bude TouchFLO 3D pravděpodobně nadále ubírat.

Organizace a data

Prakticky kompletní výbava na uživatele čeká v oblasti organizace času a dat. Jistě, stále se setkáme s typickými nedostatky Windows Mobile, kdy systému chybí některé vcelku základní aplikace jako stopky nebo převodník měn a jednotek. To ale není v případě tohoto systému žádný neřešitelný problém, vhodných aplikací existuje celá řada.

Bezdrátové portfolio je však zcela kompletní. Nemůže chybět HSDPA, wi-fi ani Bluetooth 2.0. U Windows Mobile přístrojů oceňujeme velmi snadnou použitelnost jako modem k PC. Telefon stačí připojit a z nabídky, která se při připojení objeví, zvolit patřičný mód. Mobil se o vše postará sám a za pár sekund může uživatel surfovat.



Ve výbavě nechybí ani vestavěný GPS senzor. Ten lze primárně využít na určení polohy v rámci Google Maps, které jsou tu přítomny v poslední verzi s podporou funkce Latitude. Za samozřejmost již u modelů HTC považujeme internetový prohlížeč Opera Mobile 9.5. Mobilní Opera asi ještě nějaký ten pátek zůstane nejlepším prohlížečem na dané platformě.

Nemůže chybět balík kancelářských aplikací pro práci s dokumenty a samozřejmostí je i podpora MS Exchange serveru. V dané oblasti nám jednoduše nic nechybí a pokud přeci jen ano, tak není problém to doinstalovat.

Zábava

V úvodu recenze jsem se zmiňovali o tom, že Touch Diamond 2 můžeme považovat za multimediální telefon. A to i přesto, že mu chybí 3,5mm Jack konektor, sluchátka se připojují přes rozšířenou variantu miniUSB. Další výbava ale práci s multimédii nahrává, i když je pravda, že u Diamondu 2 nás žádná nová a úžasná funkce rozhodně nepřekvapí.



Nemůže chybět aplikace YouTube, podpora Javy, multimediální přehrávač, podpora streamovaných audio souborů, propracovaný ekvalizér a další záležitosti, které známe i z dalších modelů výrobce. Rychlost telefonu se projevuje pozitivně třeba při prohlížení fotografií, mezi kterými se dá rychle listovat a telefon je i rychle vykresluje.



Největší novinkou u HTC Touch Diamond 2 je tak jeho pětimegapixelový fotoaparát s automatickým ostřením. Ten prakticky známe již z modelu HD a mimo jiné tak třeba můžeme očekávat i možnost fotografování v širokoúhlém módu. Pak je ale velikost výsledného snímku pouze 4 megapixely, fotoaparát totiž vlastně ořízne vršek a spodek fotografie.



Výsledné snímky rozhodně nejsou špatné, stále se však nemůžeme zbavit pocitu, že by HTC slušela alespoň přisvětlovací dioda.

Shrnutí

Za 12 000 korun je HTC Touch Diamond 2 jasným soupeřem mnoha dotykových modelů především značek LG a Samsung. Diamond 2 je vlastně dostupnější a menší variantou modelu Touch HD. Rivalem, který mu odpovídá nejvíce, je Samsung Omnia, který před nedávnem dostal rovnou celou řadu nástupců. I tak se ale může původní Omnia s Diamondem 2 směle měřit. Sice nabídne podstatně horší displej, v její prospěch ale hovoří více vnitřní paměti, fotoaparát s bleskem nebo optický touchpad jakožto ovládací prvek.

Každopádně právě Omnia byla tím přístrojem, který přilákal k Windows Mobile i řadu uživatelů, kteří by jinak o tomto systému ve svém telefonu ani nebyli ochotni uvažovat. Model Touch Diamond 2 kráčí přesně v těchto šlépějích. Majitelé původního Diamondu prakticky nemají důvod k výměně svého přístroje, pokud tedy opravdu netouží po plně dotykovém mobilu.





Předchozí části článku:
Recenze HTC Touch Diamond 2 (2. část)
Recenze HTC Touch Diamond 2 (1. část)



Tento článek si můžete přečíst na webu www.WMHelp.cz
http://www.wmhelp.cz/html

Tento článek najdete na adrese:
http://www.wmhelp.cz/html/modules.php?name=News&file=article&sid=916