www.WMHelp.cz

Budoucnost mobilních operačních systémů - divoká jízda
Publikováno: 26.08.2009
Téma: Vize a nové technologie


Na poli mobilních operačních systémů je poslední dobou hodně živo. A bude ještě více. Příští rok bude jakousi přípravou na tu pravou bouři, která nás čeká v následujících letech. Microsoft například opustí svou dosavadní mobilní linii.





Slavný Eldar Murtazin ze serveru mobile-review již mnohokrát dokázal, že je pravděpodobně tím nejlépe informovaným novinářem v oblasti mobilních telefonů a souvisejících odvětví. A to nejen z hlediska novinek, které se na trh dostanou za krátkou dobu. Jeho mnohé výhledy do daleké budoucnosti se ukázaly býti většinou pravdivé.

Při preview připravovaného linuxového komunikátoru Nokia N900 tak poodhalil budoucnost řady mobilních platforem. O některých cestách se již delší dobu spekuluje, jiné byly jen lehce naznačovány jako možnosti. Murtazin nyní ale poodkryl řadu souvislostí. Současné relativně bouřlivé období na poli mobilních operačních systémů je tak jenom předzvěstí opravdové bouře, která teprve přijde. Dočkáme se v letech 2011 až 2012.

Windows Mobile 7 budou poslední z řady

Když Intel před časem prodal svou divizi mobilních procesorů společnosti Marvell, mnozí se tomuto kroku docela podivovali. Již v té době byl totiž právě byznysu mobilních platforem předvídán velký růst a gigant se rozhodl trochu nepochopitelně toto pole vyklidit. Jenže dnes již víme, že tato strategie byla zcela cílená a Intel se rozhodl spojit svět mobilních procesorů a „dospělých“ x86 jednotek. Nástupnická platforma současných procesorů Intel Atom tak bude natolik úsporná, že ji půjde použít i v dnešních přístrojích, které jinak musí používat procesory ARM.

V tomto světle se nemůže krok Microsoftu, který se prý rozhodl zastavit jakýkoliv další vývoj Windows Mobile, jeví jako zcela logický. Pro budoucí komunikátory s x86 srdci totiž bude logickou volbou operační systém, který je šitý pro ně. Možná ne nadarmo se Microsoft u obou verzí svých operačních systémů – tedy stolních a mobilních – dostal k číslici 7. Od dalších verzí – tedy Windows 7.5 nebo Windows 8 – se prý dočkáme sjednocení mobilní a dospělé platformy.

Microsoft pravděpodobně zvolí podobný postup jako Apple. OS X v iPhonu je vlastně jen odlehčenou verzí dospělého OS X – jádro systému má společný základ. Murtazin uvádí, že si Microsoft ponechá platformu Windows CE – zde se ale dá předpokládat, že právě CE se stanou jakousi součástí jádra budoucích velkých Windows.

Linux ve všech příchutích

Linux získal na poli mobilních operačních systémů značný vliv a jeho podíl nadále poroste. Z dnešních trochu nejasných pokusů se vyvinou robustní systémy určené pro řadu zařízení. Google má s Androidem velké plány a po počáteční fázi, kdy se systém bude objevovat jen ve smartphonech, se dočkáme i netbooků a notebooků s tímto systémem. Je otázka, nakolik Google propojí Android se svým chystaným operačním systémem Chrome OS. Ten má být určen právě pro notebooky a běžné počítače. Dá se ale předpokládat, že Chrome OS a Android toho budou mít mnoho společného – opět to může být tak, že jádro může být do jisté míry společné.

Obrovský úder chystá Nokia. Právě její připravovaný komunikátor N900 s linuxovou platformou Maemo rozvířil nynější diskuse o budoucnosti operačních systémů. Nokia zvolila Maemo jako platformu pro budoucí špičková zařízení a pravděpodobně i pro své chystané netbooky a notebooky. To znamená, že současná hardwarová divize tabletů, které byly dosud jedinými přístroji s Maemo, trochu ztrácí smysl. Vývoj budoucích Maemo přístrojů totiž bude Nokia jistě soustředit do své divize mobilních telefonů. Nokia mimo jiné podle všeho počítá s budoucím využitím x86 procesorů Intel. O divizi tabletů Nokia má prý zájem Google – ten by tak snadno získal přístup k hardwarovým platformám a mohl připravit svá vlastní zařízení s Androidem a svou značkou. Ostatně právě o tom také Murtazin hovoří.

Po Googlu a Nokii se s Linuxem jistě bude chtít vytáhnout i Palm. Tohoto relativně malého hráče Murtazin ve svých úvahách vynechal, nelze mu to ale mít za zlé. Je těžké odhadnout, jak se bude budoucnost Palmu vyvíjet. Každopádně i tato firma by se svým webOS ráda promluvila do budoucího segmentu operačních systémů použitelných na širokém množství zařízení různých tříd. Ostatně právě Palm ještě v dobách transformace byl jedním z prvních výrobců, který spojil svět notebooků a mobilních telefonů a platforem. Jeho Foleo se ale na trh nedostalo, protože se firma rozhodla zbytečně netříštit své zdroje na vývoj několika platforem. S příchodem webOS by se ale zařízení typu tabletu nebo netbooku mohlo do nabídky Palmu nakonec dostat.

Dalším trochu překvapivým hráčem na tomto poli by se prý měl stát Samsung. I ten podle Murtazina začal připravovat svůj vlastní linuxový operační systém. Do doby, než bude hotov, bude Samsung všechny operační systémy maskovat svým uživatelským prostředím TouchWIZ, které se stane i hlavní tváří připravovaného systému. Samsung přitom v současnosti využívá řadu mobilních operačních systémů. Některé možná z nabídky vyřadí, jiné se přesunou do oblasti levných telefonů.

Symbian do levných mobilů

Současné mobilní operační systémy pravděpodobně přežijí ještě nějakou dobou. A hlavní roli bude nadále hrát Symbian. Jenže ne v současné třídě špičkových smartphonů. Symbian se posune do třídy levných telefonů a telefonů střední třídy. Nokia tak tento systém bude využívat nadále a nadále s ním bude prodávat větší a větší objemy telefonů. Jednoduše se Nokia Symbianu nezbavuje, jak se často píše. Jen tento systém zůstane vyhrazen pro současné smartphony tak jak je známe, špičkové přístroje ale budou postaveny na platformě Maemo, která nabízí daleko větší možnosti.

To, že Symbian nebude stačit na budoucí požadavky špičkových mobilních přístrojů, pochopila Nokia již před časem. A právě proto, že měla takzvaně v domě vhodný systém – Maemo – rozhodla se vývoj Symbianu příliš neřešit. Vyčlenila jej tedy do zcela samostatné společnosti Symbian Foundation, která má na starosti další vývoj. Současná S60 je tak opravdu mrtvá a budoucí verze Symbianu se přeci jen budou od té současné místy hodně lišit. Ale právě levnější kategorie smartphonů budou pro Symbian tím hlavním hřištěm. Podobně by na tom mohla být Windows Mobile 6.5 nebo současné inkarnace Androidu. A je otázkou, jak se k této hře postaví RIM se svým proprietárním BlackBerry OS.

Telefony, notebooky, počítače

S jedním operačním systémem tak budou moci v budoucnu fungovat různá zařízení různých tříd. Zároveň k sobě budou mít právě mobilní telefony a počítače daleko blíže, než tomu bylo doposud. Jedním z prvních takových zařízení bude právě chystaná Nokia N900, i když ta je teprve začátkem.

Bude zajímavé pozorovat, jak se s nástupem nových operačních systémů vypořádají výrobci, kteří s nimi nejsou bezprostředně spojeni. Murtazin například říká, že LG vůbec nepochopilo (a nechápalo) směřování trhu. Jistě, informace má velmi dobré, ale není možné, že nedávné poměrně blízké spojení LG a Microsoftu by mohlo myslet i na toto nadcházející období. HTC čeká také jistě období změn – výrobce, který je dlouhodobě zvyklý silně upravovat stávající systémy, se musí na změnu připravit.









Tento článek si můžete přečíst na webu www.WMHelp.cz
http://www.wmhelp.cz/html

Tento článek najdete na adrese:
http://www.wmhelp.cz/html/modules.php?name=News&file=article&sid=933