Procesory Intel se opět chystají do mobilních telefonů - www.WMHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé serveru WMHelp. Zajímavé články odměníme.

 Procesory Intel se opět chystají do mobilních telefonů

Autor: nexus6 - 23.03.2009, 2390 čtenářů


Vize a nové technologie Intel již před několika lety odprodal svou divizi ARM procesorů XScale firmě Marvell. Firma se tím zbavila pro ní nepříliš atraktivní divize procesorů pro kapesní zařízení. Mnozí tento krok nechápali, ale dnes se mnohé vysvětluje. Nástupce v netboocích populárních procesorů Atom totiž bude použitelný i v mobilních telefonech.Intel se zhruba před třemi lety vzdal dalšího vývoje ARM procesorů jakožto slepé větve. Je otázkou, zda tehdy firma již měla jasnou představu o budoucím vývoji x86 procesorů nebo zda šlo pouze o zbožná přání. Ale znáte to. Přání je mnohdy otcem myšlenky a Intelu se tentokrát tato sázka pravděpodobně vyplatila.Firma se totiž v roce 2006 rozhodla maximálně soustředit na vývoj klasických x86 procesorů a ARM divize byla odprodána. Zhruba od té doby lze u Intelu pozorovat první změny směru z hlediska přístupu k procesorům. Firma, která do té doby prakticky vše hnala přes hrubý výkon a takt, otočila kormidlem a zapracovala na efektivních úsporných a přitom výkoných procesorech.Prvním výsledkem byl fakt, že i procesory pro stolní počítače začaly používat technologie původně vyhrazené pouze mobilním procesorům. Intel si ale rovněž vytkl další cíl – mobilní procesory se musí stát podstatně úspornějšími.

Prvním opravdu výrazným výsledkem této snahy je řada procesorů Atom, která minulý rok kompletně opanovala segment takzvaných netbooků – malých, nepříliš výkonných, ale snadno použitelných a extrémně úsporných notebooků. Řada Atom je přitom jen prvním krokem.

Intel již delší dobu pracuje na nástupci Atomů, procesorové řadě s prozatímním kódovým jménem Moorestown. Ta se má vyznačovat především až desetkrát nižší spotřebou. Nejlepší procesor Atom v současné době spotřebuje v klidovém režimu asi 2 W energie, Moorestown má být ale desetkrát úspornější. To bude znamenat obrovský krok kupředu nejen v případě netbooků.Moorestown se tím totiž dostává do teritoria, kde doposud vládly ARM procesory. Nový ultra úsporný x86 procesor Intelu tak bude možno bez problémů zabudovat prakticky do jakéhokoliv kapesního zařízení. A jestliže v současnosti procesor Atom bohatě stačí na pohon zcela běžného kancelářského PC, můžeme se jen těšit, co bude Moorestown znamenat pro svět mobilních telefonů. Jeden příklad za všechny – již nebudeme potřebovat žádné mobilní verze internetových prohlížečů – díky x86 architektuře Moorestown procesoru si na takovém mobilu pustíte třeba běžný Firefox.

Na mobilní telefon s čipem Moorestown byste si klidně mohli nainstalovat třeba klasická Windows – ostatně, jejich emulaci dnes předvádí nadšenci na některých výkonnějších symbianových Nokiích. Moorestown ale nebude znamenat konec pro klasické kapesní operační systémy, ba naopak.

Uživatel totiž od kapesního přístroje očekává něco jiného, než od svého PC. A tak ačkoliv přivítá možnost práce s některými známými programy a bude mít radost z kompatibility, uživatelská prostředí mobilních přístrojů zůstanou stále doménou kapesních operačních systémů jako jsou třeba Windows Mobile. Stále výraznější slovo ale budou mít různé systémy postavené na Linuxu.A zdá se vám to celé jako hudba vzdálené budoucnosti? Jistě, než se mobilní telefony a komunikátory s klasickými x86 procesory stanou relativně běžnou záležitostí, ještě si několik let počkáme. Ale první přístroje tu budou již relativně brzy. Řada Moorestown má totiž být představena ještě před koncem letošního roku a již z kraje toho dalšího bychom se mohli dočkat prvních vlaštovek. Jednu takovou připravuje třeba korejské LG, které spolupráci s Intelem oficiálně potvrdilo.

LG by tak mělo být prvním výrobcem, který na trh přinese chytrý telefon vybavený procesorem Moorestown. Ten bude prozatím postaven na 45nanometrové technologii, v budoucnu se počítá s přechodem na 32 nanometrů, což bude znamenat další úspory energie i místa. První x86 smartphone LG bude pohánět systém vycházející z Linux Moblin v2.0.Procesory Moorestown tak začnou svádět nelítostný souboj s těmi postavenými na ARM architektuře. I ty poslední dobou prošly velmi zajímavým vývojem. Na rozdíl od x86 procesorů ale vlastně trochu opačným. Zatímco Intel se u mobilních x86 procesorů soustředil na maximální snižování spotřeby a přijatelný výkon, ARM procesory musely naopak kvůli náročným aplikacím na výkonu a tudíž i spotřebě přidat. Na oplátku dnes čipsety s těmito procesory zvládnou třeba přehrávání HD videa, které například samotný procesor Atom nezvládne. Dokazuje to třeba platforma nVidia Tegra. Někteří výrobci netbooků a různých MID zařízení tak představují koncepty poháněné právě ARM procesory a upraveným Linuxem. Světy ARM a x86 procesorů se tak začínají velmi zajímavě prolínat a střetávat a další vývoj situace bude jistě velmi zajímavé sledovat.

Pro nás jakožto zákazníky, je takový souboj jen a jen přínosem, protože je nositelem dalšího výrazného pokroku. Z hlediska mobilní výpočetní techniky se tak v příštích letech opravdu máme na co těšit. A možná i začínáme chápat, proč Microsoft začíná používat pro mobilní telefony s jeho operačním systémem označení Windows phone. Jednoduše proto, že v budoucnu v nich nemusí běžet Windows Mobile nebo se alespoň rozdíl mezi nimi a klasickými Windows bude výrazně stírat. 
   Související odkazy
· Více o tématu Vize a nové technologie
· Další články od autora nexus6


Nejčtenější článek na téma Vize a nové technologie:
Windows Mobile 7 přinesou revoluci


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 1

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Vize a nové technologie

"Procesory Intel se opět chystají do mobilních telefonů" | Přihlásit/Registrovat | 0 komentářů
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty
Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály WMHelp.cz, informace ze světa Windows Mobile, asistenční služby. ISSN 1802-5684
RSS News | RSS Downloads | Atom News | Atom Downloads | Plucker Text | Plucker Color | Plucker Gray | PDA verze | Právní ujednání | Ochrana osobních údajů