Duel: Google Android versus Windows Mobile (6. část) - www.WMHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé serveru WMHelp. Zajímavé články odměníme.

 Duel: Google Android versus Windows Mobile (6. část)

Autor: pavelbures - 23.12.2009, 3413 čtenářů


Software První telefon s operačním systémem Google Android se prodává již několik měsíců, přesto se najde řada uživatelů, kteří si nejsou jisti, zda je OS se zeleným panáčkem ve znaku pro ně tím pravým. Nejen v tomto článku, ale i v následujících dílech pro vás srovnáme Google Android se stálicí na poli operačních systémů pro mobilní zařízení, tj. s Windows Mobile, a ukážeme si, ve kterých oblastech má navrch novinka z dílny Googlu a kde naopak exceluje systém Microsoftu. V dnešním díle se budeme věnovat kalendáři.





Windows Mobile
Kalendář obsažený v mobilních přístrojích Microsoftu se za posledních několik let změnil jen minimálně, proto lze naprostou většinu níže uvedených informací vztáhnout i na operační systém Pocket PC, který dominoval na trhu s kapesními počítači před několika lety. Vzhledem k již zmíněné rigidnosti programu si musíme nechat zajít chuť na ovládání prsty u většiny přístrojů (výjimku tvoří jen přístroje s 3,5" LCD a větším), naštěstí lze aplikaci stále ovládat tlačítky, tedy pokud se výrobce nerozhodl tlačítka u daného modelu jednoduše vynechat.

Pohled agenda

Jednou z hlavních funkcí je pětice pohledů (denní, týdenní, měsíční, roční, agenda), mezi nimi můžeme přepínat levým softwarovým tlačítkem. Každý z pohledů je něčím zajímavý, např. ten roční nám poskytne ucelený pohled na 12 měsíců, pohled Agenda zase vypisuje schůzky daného dne bez toho, aniž by uživatele obtěžoval zbytečnou grafikou. K přechodu na další den (či na jiný časový úsek, závisí na zvoleném pohledu) lze použít nejen malé šipky, ale také kurzorová tlačítka pod displejem, lze rovněž vybrat patřičné datum v menu kalendáře.

Pohled na celý den

Se schůzkami můžeme provádět mnoho úkonů - lze je smazat, odeslat přes infračervený port na jiné zařízení, podstatné informace o schůzce můžeme zkopírovat do libovolné aplikace, např. do Wordu či do rozepsaného e-mailu. Majitelé bezdrátové Bluetooth tiskárny mohou přímo z rozhraní tisknout, v případě potřeby lze vybranou položku poslat v multimediální zprávě, čímž můžeme např. informovat kolegy o chystané poradě atp. Pro velkou část majitelů Windows Mobile přístrojů běžnou funkcí, pro uživatele Google Androidu však něčím nevídaným, je možnost filtrování jednotlivých schůzek podle kategorií.

Člověk při práce s kalendářem potřebuje data nejen prohlížet, ale také zadávat nová. U každé schůzky můžeme kromě jejího názvu uložit také následující informace:

  • Datum a čas zahájení a ukončení schůzky
  • Místo konání
  • Počet výskytů a případně opakování (např. každého 18. v měsíci)
  • Zvukové připomenutí
  • Účastníci schůzky
  • Status (např. Volno, Zaneprázdněný, Mimo kancelář)
  • Citlivost zadaných informací (např. Soukromý, Důvěrný)
  • Textová poznámka

Nová schůzka

Nastavení kalendáře obsaženého ve Windows Mobile 6.1 není příliš rozsáhlé. Můžeme si vybrat výchozí pohled, který bude zobrazen při každém spuštění programu, lze také zvolit první den v týdnu, na výběr máme neděli a pondělí. Pokud se většina našich schůzek týká jen pracovních dnů, lze v nastavení aplikace zkrátit týden tak, abychom v týdenním pohledu viděli pouze dny od pondělí do pátku.

Nastavení kalendáře

Google Android
Kalendář ve smartphonech s operačním systémem společnosti Google se snaží o co největší uživatelskou přívětivost, stejně jako mnoho dalších aplikací v Androidu. Uživatel má k dispozici celkem čtyři pohledy - denní, týdenní, měsíční a agenda. Pohled na celý rok, který je součástí kalendáře ve Windows Mobile, zde nenajdeme, což je docela škoda. Smartphony s Androidem disponují obvykle velkým rozlišením LCD, takže by se 12 měsíců na jednu obrazovku bez problémů vešlo. Pohled Agenda zaujme tím, že efektivně využívá místo na displeji. Jedná se totiž o "pouhý" výpis schůzek, takže nejsou zobrazeny žádné zbytečné grafické prvky. U každé schůzky vidíme nejen název a datum trvání, ale také ikony, které nás informují např. o aktivním opakování. Výpis schůzek nelze bohužel filtrovat podle kategorie, neboť kalendář v Androidu kategorie nepodporuje.

Denní pohled připomínající papírový plánovací kalendář je relativně náročný na místo, neboť pro každou hodinu je vyhrazen jeden "chlíveček". Pro někoho může být překvapením, že po tapnutí na schůzku se neobjeví obrazovka s detailními informacemi, ale pouze jednoduchý náhled zobrazující stejné informace jako v pohledu Agenda. Vzhledem k tomu, že nikde nenajdeme posuvník pro scrollování ani šipky sloužící k přesunu na další/předchozí den, tak je jasné, jak se kalendář ovládá - tahem prstu po displeji. Týdenní pohled neobsahuje výpis schůzek, ale pouze modrou barvou vyznačené období, ve kterém se nějaká schůzka koná. Kalendář ve Windows Mobile je na tom ve výchozím stavu stejně, ale naštěstí existuje několik tweakovacích nástrojů, které dokáží do barevných polí vměstnat alespoň začátek popisku schůzky.

Denní pohled

Základní seznámení s programem máme již za sebou, pojďme se podívat na to, jak se do kalendáře zapisují nové schůzky. Stačí vybrat v menu položku New event, kromě názvu můžeme zadat následující údaje:

  • Datum a čas zahájení (stejně jako u WM lze schůzku označit jako celodenní)
  • Místo konání
  • Opakování
  • Zvukové upozornění
  • Lze rovněž vybrat Google účet, do jehož kalendáře se schůzka zapíše

Pohled agenda

Nastavení kalendáře není příliš rozsáhlé. Můžeme si vybrat způsob upozornění, které lze buď úplně vypnout, zapnout vyzváněcí melodii, či aktivovat ikonu v oznamovací oblasti. Nechybí ani možnost nastavení výchozího upozornění, k dispozici je interval v rozsahu 10 min - 1 týden.

Nastavení kalendáře



Pokračování článku:
Duel: Google Android versus Windows Mobile (7. část)
Duel: Google Android versus Windows Mobile (8. část)
Duel: Google Android versus Windows Mobile (9. část)
Duel: Google Android versus Windows Mobile (10. část)
Duel: Google Android versus Windows Mobile (závěr)
Předchozí části článku:
Duel: Google Android versus Windows Mobile (5. část)
Duel: Google Android versus Windows Mobile (4. část)
Duel: Google Android versus Windows Mobile (3. část)
Duel: Google Android versus Windows Mobile (2. část)
Duel: Google Android versus Windows Mobile (1. část)




 
   Související odkazy
· Více o tématu Software
· Další články od autora pavelbures


Nejčtenější článek na téma Software:
Turistika s GPS (3. část - OziExplorer)


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 4

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Software

"Duel: Google Android versus Windows Mobile (6. část)" | Přihlásit/Registrovat | 1 komentář | Vyhledávání v diskusi
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Re: Duel: Google Android versus Windows Mobile (6. část) (Hodnocení: 1)
Od: rosydam (email je skrytý) - 18.03.2024
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
An Evolving Narrative: Dive into an evolving narrative within Geometry Dash. Discover the stories behind each level, unravel the mysteries of geometric avatars, and become part of the rich tapestry that is the game's lore.

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty




Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály WMHelp.cz, informace ze světa Windows Mobile, asistenční služby. ISSN 1802-5684
RSS News | RSS Downloads | Atom News | Atom Downloads | Plucker Text | Plucker Color | Plucker Gray | PDA verze | Právní ujednání | Ochrana osobních údajů