Palm-nepalm... Megarecenze Treo 500 (2. část) - www.WMHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé serveru WMHelp. Zajímavé články odměníme.

 Palm-nepalm... Megarecenze Treo 500 (2. část)

Autor: nexus6 - 13.02.2008, 3809 čtenářů


Hardware a příslušenství V minulém díle recenze jsme si Palm Treo 500 takříkajíc zasadili do kontextu doby. Dnes už tak obšírní nebudeme a začneme s důkladným zkoumáním přístroje a všech jeho stránek. Čeká nás nejprve důkladný rozbor vzhledu a zpracování.



Hezký oblázek

Treo 500 a Palm Centro jsou představiteli nové designové vlny u Palmu. Po dlouhé době se dá říci, že Palm opravdu změnil design. Přesto Treo 500 stále viditelně patří do stáje svého výrobce. Je poměrně zajímavé, jak se Palmu povedlo skloubit svěží a moderní design s tradičními prvky.



Faktem je, že ani Centro ani Treo 500 nejsou příliš fotogenické přístroje. V reálu je ale situace jiná a rozhodně nejde o žádná ošklivá káčátka, jak se o nich referuje v internetových diskusích. Přístroj působí svěžím dojmem a obzvláště v bílé barvě se líbí i lidem, kteří mají design jako první kritérium ve svém žebříčku hodnot při výběru nového mobilu.



Treu 500 to opravdu sluší, ale třeba Motorola Q9 nebo HTC S710 jsou v našem žebříčku stále před ním. Treo bychom nicméně mohli s klidem zařadit na pomyslnou bronzovou příčku a to je u Palmu velký krok kupředu.



Z hlediska designu tak došlo ke kýženému posunu směrem k masám. A nejen z tohoto hlediska. Ke změnám k lepšímu došlo i v oblasti provedení. To prozradí třeba hned konektor miniUSB vespodu přístroje. Palm se vzdal (konečně) svého proprietárního konektoru a zvolil v tomto případě zavedený standard. Pochválit musíme konstruktéry i za to, že zůstal zachován klasický sluchátkový konektor, i když jen ve formátu jack 2,5 mm. Plnohodnotný 3,5 mm jack by Treu 500 hodně slušel, ale pořád jde o lepší alternativu, než v případě některých konkurentů, kteří připojují sluchátka přes rozšířené miniUSB.



Na vrchní straně najdeme další novotu – vypínací tlačítko. Na levém boku jsme přeci jen o něco více doma u Palmu – najdeme zde tlačítka regulace hlasitosti a klávesu hlasového ovládání. Všechny tyto prvky jsou vsazeny do stříbrného pásu, který se táhne po obvodu celého telefonu. Na pravém boku je pás ničím nerušený. Ve spodní polovině z pásu vybíhá i pruh směrem na čelní stranu telefonu, kde se v něm skrývají ovládací klávesy, klávesa navigační a tlačítka pro přijetí a odmítnutí hovoru.

Vrzající kryt

V horní části zase pro změnu vybíhá stříbrný pruh na záda telefonu, kde v něm najdeme čočku fotoaparátu, logo výrobce a mřížku reproduktoru. Tyto detaily jsou stříbrné u obou barevných variant. Valnou většinu zadní strany tvoří kryt baterie. Ten drží poměrně pevně, ale z místa jeho uložení se ozývají pazvuky.



Nebýt krytu, byla by konstrukce celého telefonu takřka příkladná a to i přesto, že Palm se opět nijak nevytáhl v případě použitých materiálů. Plasty jsou relativně obyčejné a působí trochu lacině, ale situace je lepší než například u Trea 680. Motorola Q nebo HTC S710 jsou dále, velmi podobný pocit jako z Trea 500 ale máme třeba z ASUSu M530w. Ostatně, aby také ne, když ASUS toto Treo pro Palm vyrábí.



Vraťme se ale zpět k obhlídce telefonu. Pod zadním krytem najdeme baterii s kapacitou 1200 mAh. To je i není málo, ale k tomu se dostaneme až v pozdějších fázích naší recenze. Velkou slabinou Trea 500 je ale fakt, že teprve pod baterií najdeme slot na paměťové karty microSD. Příklon k tomuto typu karet sice kvitujeme s povděkem, ale jeho umístění je opravdu hodně nešťastné.



V běžném případě bychom si na něj tolik nestěžovali, jenže smartphony s Windows Mobile se stále nenaučily klasické USB Mass Storage a tak je utrpení cokoliv na kartu kopírovat. Proto je mnohdy jednodušší strčit jí do čtečky. K tomu ji ale samozřejmě musíte vydolovat z telefonu, což je u Trea proces poněkud otravný a zdlouhavý.

Upatlaný displej

Přesuňme se nyní na čelní stranu, kde si dojmy opět trochu vylepšíme. Její uspořádání je typické pro telefony své třídy a u Palmu rozhodně nejde o nic divného – však také tento výrobce (potažmo tedy Handspring) u zrodu této kategorie stál. Jedna novinka tu však je – Treo 500 nemá displej zapuštěný pod okraj. Důvod je jednoduchý – vzhledem k tomu, že není dotykový, tak jej kryje sklíčko rovnou na úrovni okolního šasi. Tím získává Treo 500 pár bodů u estétů. Ty však okamžitě ztratí ve chvíli, kdy se na displej podíváte poté, co jste měli telefon chvíli v rukou. Podobně jako u mnohých konkurenčních přístrojů, i zde je totiž plocha okolo displeje neskutečným magnetem na otisky prstů. Chce se nám až skoro křičet: „Proč proboha!?“ Vždyť všude jinde na těle telefonu se tomuto nešvaru Palm vyhnul.



Pod displejem jsou ve stříbrném pásu naskládaná zmíněná ovládací tlačítka, pod nimi pak najdeme tradiční qwerty klávesničku. Ta tentokrát nemá pro Palm tak typické prohnutí do úsměvu, její kvality ale rovněž prověříme později.

Skvěle padne do ruky

Teprve z čelního pohledu uživateli dojde, jak je Treo 500 kompaktní. Nepůsobí totiž zdaleka jako takový hromotluk nebo chcete-li sloní ucho, jako třeba jíž zmiňované přístroje Motorola Q9, ASUS M530w, ale třeba také Nokia E61i, HTC S620, většina přístrojů Blackberry a další.



A pohled do technických specifikací tento dojem potvrzuje. Treo 500 se totiž svou šířkou blíží klasickým komunikátorům ze své stáje. Se šířkou 61,5 milimetrů se může směle postavit i vedle Samsungu i600 (59 milimetrů) a nebude přitom vypadat jako parním válcem přejetá placka.



Pravda, Samsung stále vede v případě tloušťky, ale ani 16,5 milimetrů u Trea není špatný výkon. A z hlediska pohodlného držení je na tom Treo snad ještě lépe, než Samsung a to díky svým silně zaobleným hranám. Tady konkurenci Treo válcuje zcela jasně a postavit se mu může snad jedině vysouvací HTC S710. Dodejme, že ani výškou 110 milimetrů a váhou 120 gramů Treo 500 neurazí, spíše naopak. Patří opravdu mezi ty menší zástupce své třídy.

Tím můžeme dnešní část recenze Trea 500 ukončit. Jen si pro pořádek ještě uděláme malé shrnutí. Treo 500 má svěží design, který má navíc za následek to, že telefon skvěle padne do ruky. Výrobce také použil standardní miniUSB konektor a zachoval alespoň 2,5milimetrový jack. Tolik chvála. Nelíbí se nám však moc použité materiály a už vůbec nejsme nadšeni z umístění slotu pro paměťové karty pod baterií. Zfackovat by také někdo zasloužil za konstrukci zadního krytu – ten na místě sice drží jako přibitý, ale vydává nepříjemné pazvuky.



Pokračování článku:
Palm-nepalm... Megarecenze Treo 500 (3. část)
Palm-nepalm... Megarecenze Treo 500 (4. část)
Předchozí část článku:
Palm-nepalm... Megarecenze Treo 500 (1. část)




 
   Související odkazy
· Více o tématu Hardware a příslušenství
· Další články od autora nexus6


Nejčtenější článek na téma Hardware a příslušenství:
Recenze komunikátoru HTC TyTN II (1. část)


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 1

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


"Palm-nepalm... Megarecenze Treo 500 (2. část)" | Přihlásit/Registrovat | 0 komentářů
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty




Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály WMHelp.cz, informace ze světa Windows Mobile, asistenční služby. ISSN 1802-5684
RSS News | RSS Downloads | Atom News | Atom Downloads | Plucker Text | Plucker Color | Plucker Gray | PDA verze | Právní ujednání | Ochrana osobních údajů