Palm-nepalm... Megarecenze Treo 500 (3. část) - www.WMHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé serveru WMHelp. Zajímavé články odměníme.

 Palm-nepalm... Megarecenze Treo 500 (3. část)

Autor: nexus6 - 19.02.2008, 3811 čtenářů


Hardware a příslušenství Treo 500 je pro Palm v mnohém netypický přístroj. To jsme si probrali již v úvodní části recenze. Některé odlišnosti oproti běžné produkci Palmu jsme zmínili také v druhé části věnované konstrukci přístroje. Dnes se podíváme hlavně na hardwarovou výbavu smartphonu.



Statné srdce, horší mozek

Hardwarově se Treo 500 od svých stájových sourozenců odlišuje značně. Jde prakticky o jediný současný telefon od Palmu, který je postaven na samostatné platformě, která nemá s modely Treo 680, 750 a jinými prakticky nic společného.



Tento model má po hardwarové stránce s ostatními přístroji Treo společný prakticky pouze procesor a i ten jen částečně. Srdcem pětistovky je totiž procesor Intel PXA270, tedy stejný typ, který tepe v útrobách většiny ostatních současných telefonů od Palmu. V Treu 500 má ale vyšší takt, konkrétně 416 MHz. Uživatelskému prostředí telefonu se budeme věnovat až později, ale už teď vám prozradíme, že silný procesor nemá na rychlost běhu telefonu prakticky žádný viditelný vliv.



Možná je to tím, že hodnota paměti RAM ustrnula na 64 MB, což dnes u Windows Mobile přístrojů není zrovna ideální hodnota. Flash ROM má kapacitu 256 MB z toho 157 MB je přístupno uživateli. Pokud si říkáte, že jste tyto specifikace již někde viděli, opět si stačí vzpomenout, kdo že to pro Palm Treo 500 vyrábí.



Je to ASUS a výše zmíněná parametry jako by z oka vypadly modelu M530w. Na jeho adresu jsme vysílali i stejné výtky, jako u Trea – silný procesor nezaručuje svižný běh operačního systému, RAM je prostě málo.

Když jsme u těch podobností – Treo 500 a ASUS M530w mají stejný telefonní modul. Treo 500 tak funguje v GSM sítích o frekvencích 900, 1800 a 1900 MHz. Podporuje také sítě třetí generace na frekvenci 2100 MHz a je tak teprve druhým přístrojem od Palmu, který je schopen s 3G pracovat.



Stejně jako ASUS nebo třeba stájový kolega Treo 750 však Treo 500 nepodporuje rychlé datové přenosy HSDPA. I když je dost dobře možné, že pouze nejsou softwarově aktivované, protože upgradované Treo 750 by HSDPA mít mělo. Stejně tak se občas objevují informace o HSDPA na ASUSu M530w. Absence HSDPA je nevýhodou vůči některým konkurenčním přístrojům. Narozdíl od ostatních přístrojů řady Treo pětistovka postrádá i EDGE, což je nemalé zklamání.

Novoty a odlišnosti

Snad ještě větším zklamáním je absence legendárního přepínače vyzvánění na vrchní straně – Treo 500 o něj prostě přišlo, opět musíme tento fakt nejspíše připočíst na vrub ASUSu. To ovšem samozřejmě Palm nijak neomlouvá – on je zákazník-odběratel a jistě mohl mít pří návrhu Trea 500 i své specifické požadavky. Jak se navíc dozvíte v později, přepínač hlasitosti není jedinou věcí, typickou pro Palm, o kterou toto Treo přišlo.



Systémový konektor je další věcí v tomto seznamu, tentokrát jde však o pozitivní změnu – miniUSB vítáme. Jiný je pochopitelně i displej – budeme se opakovat, ale Treo 500 je prostě prvním smartphonem od Palmu, tedy přístrojem bez dotykového displeje (ačkoliv Palm jako "smatphone" označuje všechny přístroje řady Treo). Treo 500 má zobrazovací jednotku naprosto shodnou s drtivou většinou konkurentů – její rozlišení je tedy 320 x 240 pixelů a umí zobrazit 65 000 barev. Úhlopříčka je 2,4 palce.



Vraťme se ale k vnitřnostem přístroje. Prakticky toho tam ale není tolik ke zkoumání. Bluetooth je dnes samozřejmostí a u Trea 500 nesmí chybět, ale třeba wi-fi už u něj nenajdeme. V kombinaci s absencí HSDPA už je tento fakt docela nepříjemný, Treo 500 prostě zrovna nevyniká v podpoře datových technologií.



Možná vám to na první pohled tak nevadí, jenže vězte, že konkurence vždy alespoň jednu z technologií nabízí, ostatně ani ASUS M530w není výjimkou – wi-fi totiž má, Palm si ho ale očividně do těla pětistovky neobjednal. Proč, to je totiž pochopit. Palm sice své Treo 500 pozicuje jako levný a jednodušší přístroj, jenže opět musíme zdůraznit – konkurence alespoň jednu z technologií "umí" a někdy i za nižší ceny.


Do hardwarové výbavy bychom ještě měli zahrnout vestavěný dvoumegapixelový fotoaparát. Ten je opět standardem dané třídy, hodnocení fotografií a práce s ním si však necháme na později.

Klávesnice je dobrá, ale ne nejlepší

Na závěr této části recenze jsme si nechali poslední důležitý hardwarový znak Trea 500 – jeho integrovanou klávesnici. Ta se svou konstrukcí, vzhledem tlačítek a jejím provedením velmi podobá všemu ostatnímu, na co jsme od Palmu zvyklí.



Jenže jedna zásadní odlišnost tu přeci jenom je – klávesnice nemá pro Palm tak typické prohnutí a je umístěna na rovné ploše, zatímco u dřívějších modelů Palmu byla tak trochu „do kopce“. To znamená, že tlačítka jsou o něco hůře přístupná. Klávesnice tak sice stále patří na vrchol své kategorie, a oproti mnohokrát zmiňovanému ASUSu, Motorole Q9 nebo HTC S710 se nám na ní píše daleko lépe, ale geniálnosti klávesnic Trea 650, 680 nebo 750 zdaleka nedosahuje. Takže na jednu stranu pochvala, na druhou ale zklamání, protože víme, že Palm to prostě umí lépe.



A tímto konstatováním se s vámi také rozloučíme. Příště už se vrhneme na samotné uživatelské prostředí a začneme se zabývat softwarovou výbavou přístroje. Opět budeme rádi za jakýkoli dotaz ohledně tohoto zařízení, rádi jej zodpovíme v diskusi pod článkem nebo v některém z dalších pokračování recenze.



Pokračování článku:
Palm-nepalm... Megarecenze Treo 500 (4. část)
Předchozí části článku:
Palm-nepalm... Megarecenze Treo 500 (2. část)
Palm-nepalm... Megarecenze Treo 500 (1. část)




 
   Související odkazy
· Více o tématu Hardware a příslušenství
· Další články od autora nexus6


Nejčtenější článek na téma Hardware a příslušenství:
Recenze komunikátoru HTC TyTN II (1. část)


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 3

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Hardware a příslušenství

"Palm-nepalm... Megarecenze Treo 500 (3. část)" | Přihlásit/Registrovat | 0 komentářů
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty




Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály WMHelp.cz, informace ze světa Windows Mobile, asistenční služby. ISSN 1802-5684
RSS News | RSS Downloads | Atom News | Atom Downloads | Plucker Text | Plucker Color | Plucker Gray | PDA verze | Právní ujednání | Ochrana osobních údajů