Windows Mobile jsou až čtvrtý nejprodávanější mobilní OS - www.WMHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé serveru WMHelp. Zajímavé články odměníme.

 Windows Mobile jsou až čtvrtý nejprodávanější mobilní OS

Autor: nexus6 - 08.12.2008, 3940 čtenářů


Ekonomické informace Společnost Gartner vydala tradiční výsledky prodejů chytrých telefonů a komunikátorů za uplynulé čtvrtletí. Již posledně bylo výrazně vidět, že Windows Mobile na rostoucím trhu ztrácí svou pozici a údaje za třetí čtvrtletí to jen potvrzují. Mobilní Windows jsou totiž až čtvrtá v pořadí prodejů samotných operačních systémů a předstihl je Apple se svým OS X.Ve třetím čtvrtletí roku 2008 ztratil operační systém Windows Mobile medailovou pozici mezi nejprodávanějšími operačními systémy v dané kategorii. Windows Mobile dokonce ztratila část svého tržního podílu a přístrojů s tímto operačním systémem se prodalo méně, než v minulém čtvrtletí.

V kategorii chytrých mobilních přístrojů stále jasně vládne Nokia a operační systém Symbian. Jenže ani jí se nepodařilo zopakovat silné třetí čtvrtletí z loňska a prodeje dokonce poklesly i oproti druhému čtvrtletí letošního roku. Na vině může být současná ekonomická krize, ale také relativně neatraktivní portfolio výrobce. Uživatelé dnes žádají přístroje s dotykovým displejem, které se v případě Nokie teprve chystají na trh, navíc poslední vlajková loď N96 je spíše velikým propadákem, než prodejním tahounem. Symbianu tak poprvé poklesl tržní podíl pod 50%, na tomto poklesu se podílí i praktické ukončení existence systému UIQ.

Prodeje chytrých telefonů ve třetím čtvrtletí roku 2008 podle značek


Výpadek Nokie mohla velmi pěkně pokrýt právě zařízení s operačním systémem Windows Mobile, jenže se tak nestalo. Hlavní tahoun, HTC, sice opět zvýšil prodeje (meziročně o 25,9%) a i oproti minulému čtvrtletí výrobce výrazně rostl (rovněž zhruba o čtvrtinu). Jenže ostatní výrobci nedokázali HTC nijak sekundovat a celkově se prodeje přístrojů s Windows Mobile oproti loňsku propadly o celá tři procenta. Klesl rovněž tržní podíl – z 12,8% na 11,1%. Celkově se prodalo jen něco málo přes čtyři miliony Windows Mobile přístrojů, což znamená, že HTC má na této sumě zhruba poloviční podíl. K jeho 1,6 milionům dodaných přístrojů totiž ještě můžeme připočítat operátorské varianty, které Gartner počítá zvlášť. Takových telefonů se jistě několik set tisíc prodalo.

Neúspěch Windows Mobile můžeme částečně přičíst obrovskému růstu prodejů Apple iPhonu – ty meziročně vyletěly o 327,5% a Apple si tak ve třetím čtvrtletí zajistil třetí místo mezi výrobci a také mezi operačními systémy – se 4,72 miliony prodaných kusů odsunul Windows Mobile na čtvrté místo mezi systémy a HTC mezi výrobci. Mimochodem, tento propad je jednak celosvětový, ale stejná pozice patří Windows Mobile i v Evropě, která byla poměrně tradiční baštou tohoto systému a mobilní Windows se zde dlouho držela na druhém místě za Symbianem.

Apple se tak vydal na stíhací závod s RIM – kanadský výrobce především pracovních komunikátorů BlackBerry si drží druhou pozici a stále velmi výrazně roste – a to jak meziročně tak mezi čtvrtletími. Navíc prodeje RIM byly ve třetím čtvrtletí negativně ovlivněny očekáváním nových modelů, které se na trh dostávají až v současné době. Plná síla BlackBerry se tak projeví až v prvním čtvrtletí příštího roku. Představená zařízení si přitom jistě získají i zákazníky mezi běžnými konzumenty.

Prodeje chytrých telefonů ve třetím čtvrtletí roku 2008 podle operačních systémů


Pro Windows Mobile tak situace nevypadá výhledově příliš dobře. Žádná revoluční zařízení s tímto systémem již očekávat nemůžeme, však právě Windows Mobile byla mezi prvními, kdo zareagoval na trend iPhonu. Jenže podle zákazníků ne dostatečně, ostatně Microsoft je často kritizován za odklady nové verze 7 operačního systému, která by mu vrátila konkurenceschopnost. Jenže toho se nedočkáme ani příští rok a tak se může stát, že prodeje Windows Mobile se propadnou i za Palm OS, který v současnosti jen paběrkuje, ale v prvním pololetí roku 2009 se máme dočkat jeho nové verze a nových zařízení.

Problémem Windows Mobile je také téměř neexistující marketing výrobců – krom HTC, Samsungu, občas Palmu a teď i Sony Ericssonu díky Xperii, totiž není o žádných přístrojích s operačním systémem z Redmondu prakticky slyšet. A když je, tak kampaň stejně nepomůže prodat víceméně špatný produkt (viz Samsung Omnii). Je pravděpodobně jen otázkou času, než někteří výrobci své snahy s Windows Mobile úplně vzdají a budou se soustředit na jinou platformu. Google Android totiž klepe na dveře a rovněž jeho síla se začne projevovat teprve v příštím roce. A Nokia také jistě získá příznivce pro svou Symbian Foundation v jejímž rámci bude Symbian osvobozen od licenčních poplatků. A tak se opravdu klidně může stát, že kdysi dva nejprodávanější mobilní operační systémy – Windows Mobile a Palm OS, se budou krčit na samém spodku žebříčku prodejnosti.

 
   Související odkazy
· Více o tématu Ekonomické informace
· Další články od autora nexus6


Nejčtenější článek na téma Ekonomické informace:
HTC vládne světu Windows Mobile, překvapením je Palm


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.75
Účastníků: 4

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Ekonomické informace

"Windows Mobile jsou až čtvrtý nejprodávanější mobilní OS" | Přihlásit/Registrovat | 3 komentářů | Vyhledávání v diskusi
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Re: Windows Mobile jsou až čtvrtý nejprodávanější mobilní OS (Hodnocení: 1)
Od: pavelbures (email je skrytý) - 08.12.2008
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Zahrnuje do WM Gartner i Standard Edition nebo ne?
Re: Windows Mobile jsou až čtvrtý nejprodávanější mobilní OS (Hodnocení: 1)
Od: SmartMaps (info@smartmaps.cz) - 09.12.2008
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
No, ono WM Std asi nemá už vůbec smysl jmenovat:-). Tenhle OS byl zajímavý jen několik měsíců, kdy se na trh dostala šedivá Motorola mpx220 a v té době byla jednoznačně lepší koupí než v té době dostupné Nokie 6600,6630 apod. (mluvím tedy o CZ trhu). Celosvětově je WM Std. asi také dost nezajímavý (prakticky jen jeden model HTC aktivní na trhu).
Re: Windows Mobile jsou až čtvrtý nejprodávanější mobilní OS (Hodnocení: 0)
Od: Anonym - 09.12.2008
 
Tak jsem se pořádně podíval do tiskové zprávy a vypadá to, že statistiky WM ve verzi Standard obsahují. Všude se totiž hovoří o Windows Mobile jako takových, o dělení na verze není řeč. Upřímně, ani mne nenapadlo, že by to bylo jinak. Navíc Gartner je znám svým kladným přístupem k Microsoftu a vyřazením verze Standard by jej dost poškodil, což si myslím, že by neudělal...

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty
Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály WMHelp.cz, informace ze světa Windows Mobile, asistenční služby. ISSN 1802-5684
RSS News | RSS Downloads | Atom News | Atom Downloads | Plucker Text | Plucker Color | Plucker Gray | PDA verze | Právní ujednání | Ochrana osobních údajů