Recenze Sony Ericsson Xperia X1 (2. část) - www.WMHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé serveru WMHelp. Zajímavé články odměníme.

 Recenze Sony Ericsson Xperia X1 (2. část)

Autor: nexus6 - 07.01.2009, 3848 čtenářů


Hardware a příslušenství V dnešním druhém díle recenze komunikátoru Sony Ericsson Xperia X1 si představíme jeho ovládání. Výrobce zvolil velmi neobvyklý a originální přístup, který však přináší své ovoce. Xperia se přitom nijak nesnaží opičit po iPhonu a podobných přístrojích.



Ovládání

Sony Ericsson Xperia X1 je především pracovním nástrojem a ne žádnou multimediální hračkou. Tudíž bychom X1 asi pravděpodobně odpustili, pokud by postrádala jakékoliv sofistikované uživatelské prostředí. Windows Mobile 6.1 Professional sice z hlediska dnešních měřítek nejsou tím úplně nejpřívětivějším systémem, ale v případě pracovního telefonu svůj účel plní poměrně dobře.



U Sony Ericssonu si ale řekli, že přeci jen něco přívětivějšího nabídnou. A tak vzniklo uživatelské prostředí X-panel, které ale vlastně samo o sobě není uživatelským prostředím. X-panel je vlastně jen jakási vrstva, která běží nad Windows Mobile. Pro tuto vrstvu mohou programátoři psát samostatné aplikace a ty se pak spouští z jednoduchého launcheru, který je přístupný pod jemu vyhrazeným tlačítkem.



Jen je škoda, že onen launcher má jen málo možností nastavení. Reálně totiž zobrazí maximálně devět dlaždic, ze kterých můžete vybírat. Ale už v současné době existuje více prográmků, než je v launcheru místa. Pravda, zatím si asi každý vždy vybere těch devět nejužitečnějších, jenže do budoucna budou aplikace jistě přibývat. Uvidíme, třeba Sony Ericsson tento prostor nějak rozšíří.



Výhodou X-Panelu je, že takto telefon snadno můžete přepínat do různých režimů – standardně jsou zde nastaveny třeba dvě podoby speciálně upravené Today obrazovky. Jednu můžete využívat v pracovní době a druhý panel ve volném čase. Je tu také multimediální menu, které známe z běžných telefonů Sony Ericsson, nechybí ovládání rádia a panel s funkcemi Google. Ze stránek výrobce si pak můžete stáhnout i několik dalších panelů – třeba panel pro práci s Facebookem, zálohovací panel Dashwire a další. Na první pohled tak uživatelské prostředí nabízí opravdu výjimečné možnosti práce a individualizace. Přitom máte vždy na dosah ruky klasická Windows Mobile.



To ale není vše. Jedním z nejlepších panelů, který pro Xperii existuje, je totiž samotné uživatelské prostředí SPB Mobile Shell. Po jeho nainstalování pak při tomto aktivním panelu můžete Xperii zcela bez problémů ovládat bez použití stylusu.



Jedinou drobnou nevýhodou uživatelského prostředí X-Panel je fakt, že přepínání mezi jednotlivými dlaždicemi přeci jenom chvilku trvá. Přitom Xperia je jinak velmi svižný Windows Mobile přístroj a na jakékoliv zpomalování si opravdu nemůžeme stěžovat. Však také komunikátor disponuje 256 MB RAM, 512 MB ROM a v útrobách tepe procesor s taktem 528 MHz.



Xperia disponuje v rámci ovládání ještě jednou zvláštností – tou je touchpad, který je nenápadně skryt – na dotyk a pohyb je totiž citlivá relativně rozměrná potvrzovací klávesa. Na rozdíl třeba od Samsungu Omnia je zde citlivost nastavena tak dobře, že má touchpad smysl využívat.



Nesmíme samozřejmě opomenout ani fakt, jak se Xperia ovládá v případě s vysunutou klávesnicí. V tuto chvíli se obraz na třípalcovém displeji samozřejmě automaticky přizpůsobí a změní svou orientaci. Mimochodem – displej Xperie je opravdu úchvatný – rozlišení 800 x 480 pixelů jsme sice již viděli u HTC Touch HD, ale tady se nachází na menší třípalcové úhlopříčce a tak je jemnost zobrazení až neuvěřitelná.



Zpět ale k ovládání s vysunutou klávesnicí. V tomto módu nám v bloku tlačítek klávesnice trochu chybí směrové klávesy – třeba HTC je mívají. U Xperie ale musíte pro navigaci stále používat navigační klávesu, která je v tuto chvíli vedle displeje. Rovněž kontextová tlačítka chybí a musíte tak mačkat ta virtuální na displeji. Dá se na to ale zvyknout. Jinak je klávesnice Xperie opravdu velmi kvalitní a vyhovuje nám, že jsou mezi jednotlivými klávesami vcelku značné rozestupy.

Baterie

Akumulátor Sony Ericssonu Xperia X1 má kapacitu 1 500 mAh a telefonu propůjčuje překvapivě dobrou výdrž. Celkem bez problémů totiž Xperia přestojí i dva pracovní dny s plným zápřahem a to opravdu nebývá k vidění. Samozřejmě, není problém telefon vybít během několika mála hodin – náročná je především navigace a také surfování po Internetu přes wi-fi. To je ale všem Windows Mobile komunikátorům společné.

Druhá část recenze je za námi a příště se již konečně podíváme na konkrétní funkce, které nám Xperia nabízí.





Pokračování článku:
Recenze Sony Ericsson Xperia X1 (3. část)
Předchozí část článku:
Recenze Sony Ericsson Xperia X1 (1. část)




 
   Související odkazy
· Více o tématu Hardware a příslušenství
· Další články od autora nexus6


Nejčtenější článek na téma Hardware a příslušenství:
Recenze komunikátoru HTC TyTN II (1. část)


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 3

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Hardware a příslušenství

"Recenze Sony Ericsson Xperia X1 (2. část)" | Přihlásit/Registrovat | 0 komentářů
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty




Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály WMHelp.cz, informace ze světa Windows Mobile, asistenční služby. ISSN 1802-5684
RSS News | RSS Downloads | Atom News | Atom Downloads | Plucker Text | Plucker Color | Plucker Gray | PDA verze | Právní ujednání | Ochrana osobních údajů