Recenze Sony Ericsson Xperia X1 (3. část) - www.WMHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé serveru WMHelp. Zajímavé články odměníme.

 Recenze Sony Ericsson Xperia X1 (3. část)

Autor: nexus6 - 08.01.2009, 4449 čtenářů


Hardware a příslušenství V dnešní třetí a závěrečné části recenze Sony Ericssonu Xperia X1 se už tradičně budeme věnovat jednotlivým funkcím komunikátoru. Nemine nás ani závěrečné zhodnocení. Dozvíte se i to, jak si na tom Xperia stojí v porovnání s konkurencí.Telefonování a zprávy

S Xperií se telefonuje prakticky stejně jako s každým jiným Windows Mobile komunikátorem. Pod klávesou pro přijetí hovoru se ukrývá klasická telefonní aplikace. Přímo z ním můžete vyhledávat čísla v seznamu pomocí prediktivního slovníku a pak můžete rovnou volat. Čísla můžete vyhledávat i tak, že prostě rovnou začnete psát na velké klávesnici telefonu – to ale funguje jen pokud jste přepnuti do klasického prostředí Windows Mobile. Prostředí SPB Mobile Shell pak nabízí možnost snadného vytáčení patnácti vybraných kontaktů z jedné své záložky.Psaní zpráv je na Xperii také radostí. Velká a pohodlná klávesnice opravdu udělá své. Ke zprávám se opět nejsnadněji budete dostávat z prostředí Mobile Shell, ale relativně snadno to jde i z přednastavených Today obrazovek od Sony Ericssonu. Xperia řadí zprávy do konverzací, ale mazat je lze jednotlivě.Při telefonování jsme si rozhodně nestěžovali na jakékoliv rušivé zvuky v reproduktoru. Výhodou Xperie je fakt, že dovede být opravdu hodně hlasitá a to jak v případě hlasitosti při hovoru, tak především v hlasitosti vyzvánění. Prostředí Mobile Shell nebo přednastavené Today obrazovky dokonce umožňují i snadné přepnutí zvukového profilu, což u Windows Mobile nebývá standardem. Filtrování hovorů ale stále chybí.

Organizace a data

V oblasti datové výbavy Xperii prakticky nic nechybí. Je tu wi-fi, podpora HSDPA i HSUPA a telefon samozřejmě disponuje Bluetooth 2.0. Co ovšem dost zamrzí, je fakt, že programátoři zapomněli na podporu USB Mass Storage a tak se na paměťovou kartu dostanete pouze přes ActiveSync. Standardním internetovým prohlížečem je v poslední době čím dál oblíbenější Opera Mobile 9.5, což samozřejmě kvitujeme s povděkem.Z hlediska organizačních funkcí nenabízí Xperia nic netypického – je tu klasická kancelářská sada Office, čtečka PDF dokumentů a tradiční sestava PIM aplikací. Žádné další programy navíc tu ale nenajdeme. Vyhledat, zakoupit a doinstalovat si je ale budete moci díky předinstalovanému programu Handago In Hand, což je prostě a jednoduše online obchod s aplikacemi.

Zábava

V naší recenzi jsme tvrdili, že Xperia není žádnou multimediální hračkou. To ovšem neznamená, že by nemohla posloužit i k zábavě. Reálně toho totiž Xperia nabízí hodně – je tu již zmíněné multimediální prostředí Sony Ericsson coby samostatný panel, stejně tak na tom je FM rádio. Xperia nabídne i hry a kromě obligátního Solitairu a Bubble Breakeru tu je ještě Astraware Sudoku a demoverze Bejeweled 2. Xperia dále podporuje Javu.Velikým lákadlem může být i vestavěný fotoaparát Xperie – má rozlišení 3,2 megapixelu, automatické ostření a nechybí mu přisvětlovací dioda. Obrázky jím pořízené patří k tomu nejlepšímu, co můžete ve světě Windows Mobile komunikátorů dostat – Xperii překonává snad jen pětimegové HTC Touch HD. U fotoaparátu trochu překvapí fakt, že výrobce nepoužil Cyber-Shot prostředí z běžných telefonů a tak je na tuto značku ovládání mírně nezvyklé. Přesto je však dostatečně jednoduché. Ze zajímavých funkcí vyberme třeba možnost ručního určení bodu ostření.Posledním důležitým prvkem ve výbavě Xperie je vestavěný GPS čip. Ten v případě čerstvě rozbaleného telefonu ale využijete jen s předinstalovanými Google Maps – navigační software si budete muset dokoupit.

Shrnutí

Sony Ericsson Xperia X1 je jedním z nejlepších Windows Mobile zařízení, jaká jsme kdy drželi v ruce. Jenže ani jako takový není bez chyb. Nelíbí se nám především dětské nemoci z oblasti kvality a místy si mohli více práce dát i programátoři. Chybějící detaily jako Mass Storage jsou totiž zbytečnou pihou na kráse.

Tou největší pihou je ale cena Xperie – u operátora T-Mobile stojí bez úvazku 18 000 korun. To je sice stejně jako konkurenční MDA Vario IV, ale jeho nebrandovanou verzi, HTC Touch Pro, seženete podstatně levněji – asi za 15 000 korun. V tomto světle se cena Xperie jeví dosti nekřesťanská – oproti Touch Pro totiž navíc nabídne WVGA displej a odlišné proporce, jinak jsou si tyto telefony ale velmi podobné.

Xperii tak v tomto případě asi nezachrání ani opravdu promyšlené a originálně vyřešené ovládání pomocí prostředí X-Panel. Obzvláště když Touch FLO u HTC není také vůbec špatné. Je samozřejmě otázkou, kolik bude Xperia stát ve volném prodeji. Zatím se v něm však neobjevila.

Díky nevyjasněné ceně a problémům se zpracováním od nás ale Xperia nedostane plný počet hvězdiček ani naše doporučení. Je to veliká škoda, protože od obou byla jen malinkatý krůček.

Klady a zápory:

+ špičková výbava
+ výborný displej s vysokým rozlišením
+ dobrý fotoaparát
+ propracované uživatelské prostředí
+ rychlé reakce na uživatelské pokyny

- vysoká cena
- problémy se zpracováním

Předchozí části článku:
Recenze Sony Ericsson Xperia X1 (2. část)
Recenze Sony Ericsson Xperia X1 (1. část)


Hodnocení produktu:
 
   Související odkazy
· Více o tématu Hardware a příslušenství
· Další články od autora nexus6


Nejčtenější článek na téma Hardware a příslušenství:
Recenze komunikátoru HTC TyTN II (1. část)


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.85
Účastníků: 7

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Hardware a příslušenství

"Recenze Sony Ericsson Xperia X1 (3. část)" | Přihlásit/Registrovat | 1 komentář | Vyhledávání v diskusi
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Re: Recenze Sony Ericsson Xperia X1 (3. část) (Hodnocení: 1)
Od: lapwing (email je skrytý) - 18.01.2009
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Dobrý den, Vaše recenze se mi líbila, jen bych rád upozornil na nesrovnalost týkající se mass storage. Xperia mass storage pouporuje už v základu, jen Vám při připojení nevyskočí nabídka možností jako na příklad u Symbianu S60 nebo nových HTC. Musíte si v nastavení ručně zvolit zda chcete připojení ActiveSync nebo Disk Drive a právě Disk Drive není nic jiného než mass storage. S pozdravem Lapwing

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty
Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály WMHelp.cz, informace ze světa Windows Mobile, asistenční služby. ISSN 1802-5684
RSS News | RSS Downloads | Atom News | Atom Downloads | Plucker Text | Plucker Color | Plucker Gray | PDA verze | Právní ujednání | Ochrana osobních údajů