Vybíráme e-mailový klient pro Windows Mobile (5. část) - www.WMHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé serveru WMHelp. Zajímavé články odměníme.

 Vybíráme e-mailový klient pro Windows Mobile (5. část)

Autor: pavelbures - 21.04.2009, 7985 čtenářů


Software Spolu s rozvojem cenově přijatelného mobilního připojení k síti Internet vzrostl také zájem majitelů kapesních počítačů a smartphonů o programy, které dostanou elektronickou poštu na displeje vašeho zařízení. V našem novém seriálu si postupně představujeme velké množství e-mailových klientů, řada z nich vám je jistě známá, podíváme se však také na méně používané programy. V dnešním díle dokončíme recenzi sharewarového programu FlexMail.Čtením elektronické pošty jsme se zabývali v minulé části článku, dnes si mj. povíme, jaké jsou schopnosti FlexMailu při psaní e-mailů. Pro napsání zprávy je vyhrazena levá softwarová klávesa, takže není třeba několik sekund hledat položku ukrytou hluboce v menu. Stejně jako vestavěný e-mailový klient, tak i testovaný FlexMail 4 podporuje adresář, není tedy třeba si e-mailové adresy kolegů, přátel či obchodních partnerů pamatovat. Když už srovnáváme FlexMail s Messagingem, je třeba ještě zmínit, že u testovaného programu není třeba nejprve vybrat účet, ze kterého bude e-mail odeslán. Můžeme zprávu nejprve napsat, vybrat příjemce z adresáře a až poté se rozhodnout, který e-mailový účet použijeme.

U libovolné zprávy lze nastavit prioritu, můžeme si rovněž vyžádat potvrzení o doručení i o přečtení. Jestliže píšeme e-mail např. v arabštině či v jiném méně obvyklém jazyce, lze v menu vybrat patřičné kódování.

Psaní e-mailu

FlexMail 4 má oproti mnoha jiným e-mailovým klientům velkou výhodu v tom, že podporuje také kontrolu pravopisu, takže už se nemusíme obávat, že bychom odeslali e-mail s chybou. Vadou na kráse je ovšem fakt, že databáze obsahuje pouze slova v angličtině, takže česky píšící uživatelé si ani neškrtnou. Nastavení kontroly pravopisu je na poměry kapesních počítačů docela rozsáhlé, lze vypnout kontrolu slov napsaných kapitálkami, což je užitečné v případě zkratek, můžeme také z kontroly vyřadit římské číslice i adresy internetových stránek.

Nesmíme zapomenout ani na podporu příloh, ve srovnání s programem Messaging obsaženým ve Windows Mobile nemusíme ani několik sekund čekat na načtení souborů, které se v paměti PDA nacházejí. Pokud chceme přiložit obrázek, stačí v menu vybrat položku Add Pictures a všechny soubory kromě obrázků nebudou v dialogovém okně zobrazeny.

FlexMail 4 dokáže kromě elektronické pošty pracovat s textovými zprávami. V programu si tak můžeme přečíst nejen doručené, ale také smazané a odeslané SMS. Testovaný program si ke čtení textovek nevystačí sám, ukáže nám sice náhled jednotlivých zpráv, ale pokud budeme chtít vidět celou textovku, spustí se program Messaging.

Když mluvíme o nastavení, můžeme mít na mysli nastavení samotného programu či připojení k e-mailovému serveru. Pokud jde o možnosti přizpůsobení FlexMailu požadavkům jednotlivých uživatelů, tak je třeba říci, že v tomto ohledu strčí testovaný program konkurenci hravě do kapsy. Pro větší přehlednost je nastavení rozděleno do 11 sekcí.

V části pojmenované Application si můžeme vybrat, zda bude FlexMail 4 výchozím e-mailovým klientem a programem pro práci s textovými zprávami. Lze také umístit ikonu e-mailového oblasti do tray oblasti v Today, takže pokud je program spuštěný, budeme mít možnost ho jednoduše maximalizovat. E-mailový klient také podporuje logování, uživatelé si mohou vybrat, zda program bude spuštěn v portrait nebo v landscape režimu.


Nastavení zobrazení data

Podstatná součást nastavení se týká automatického stahování pošty a upozorňování na došlou poštu. Lze nastavit, po jakou dobu bude zobrazen dialog vybízející k synchronizaci i to, po jaké době se skryje informace o nových e-mailech.

Ke každé zprávě dokáže FlexMail 4 přidat také textový podpis. V hlavním nastavení můžeme podpisy pouze mazat, upravovat a vytvářet nové, pokud chceme nastavit, zda bude podpis přidán na konec nového e-mailu, při odpovědi či přeposílání, je třeba jít do nastavení daného e-mailového účtu, což může být pro někoho trochu matoucí.

Editace podpisu

Při putování nastavením FlexMailu nesmíme opomenout ani položky věnované čtení a odesílání zpráv. Můžeme si vybrat výchozí kódování u nových e-mailů, lze rovněž nastavit, aby FlexMail při zpracování došlé pošty použil výchozí kódování bez ohledu na to, které kódování obsahuje hlavička e-mailu. Lze také nastavit, zda se mají v HTML e-mailech načítat obrázky i to, co program udělá po smazání zprávy. V takové situaci je FlexMail 4 schopen zobrazit následující/předchozí e-mail nebo přejít do seznamu došlé pošty. Touto funkcí disponuje i mnoho jiných klientů, dokonce i Messaging obsažený přímo ve Windows Mobile, takže se nejedná o nic světoborného.

Testovaný machr na e-maily, kterým FlexMail 4 bezesporu je, dokáže zjednodušit i mazání e-mailů, které řadu uživatelů zbytečně zatěžuje. Program, je možné nastavit tak, aby při mazání e-mailů nežádal o potvrzení, můžeme rovněž zakázat používání složky Doručená pošta, takže smazané zprávy budou z mobilního zařízení nadobro odstraněny.

Velkou konkurenční výhodou jsou široké možnosti nastavení v oblasti písma. Takřka u každého u textového popisku (jméno odesílatele, předmět, tělo zprávy...) si můžeme vybrat ze dvou druhů písma (Tahoma a Courier New), velikost fontu lze nastavit v rozsahu 5 - 16.

Výběr fontu a nastavení velikosti písma

Stejně jako možnosti přizpůsobení FlexMailu 4, tak i nastavení jednotlivých e-mailových účtů je velmi rozsáhlé. Můžeme upravovat upozorňování na došlou poštu pro každý e-mailový účet zvlášť, nechybí ani již výše zmíněné nastavení podpisů.

Možnosti editace připojení k serveru příchozí a odchozí pošty nijak nevybočují ze zaběhnutých standardů, za zmínku však stojí položka Show only subscribed folders. Pokud některou důležitou složku na serveru IMAP nevidíme, odškrtnutím této volby docílíme toho, že by měla být zobrazena.

Závěr
Testovaný FlexMail 4.01 disponuje patrně nejvíce funkcemi mezi e-mailovými klienty pro operační systém Windows Mobile, rovněž nastavení je velice rozsáhlé. Současný stav může řadě uživatelů vyhovovat, začínající a ti méně zdatní však mohou mít s ovládáním FlexMailu problémy, naštěstí autoři aplikace připravili čtivě psaný manuál, který člověku v nouzi poradí.

Mezi přednosti aplikace řadíme malé nároky na operační paměť (cca 1 - 4 MB v závislosti na tom, co program právě vykonává), relativně rychlé spouštění (cca 6 sekund), ve Windows Mobile obsažený Messaging se však spustí takřka okamžitě. Je třeba vyzdvihnout několik náhledových režimů, pohodlné ovládání pomocí tlačítek, 10 klávesových zkratek pro rychlý přístup k často používaným funkcím, bezproblémovou práci s HTML e-maily a neomezený počet e-mailových účtů.

Jedním z mála nedostatků je, že program na HTC Kaiseru s Windows Mobile 6.1 v určitých situacích na několik sekund zatuhnul, není však nutné přístroj restartovat, stačí počkat. FlexMail 4.01 je k dispozici pro zařízení s operačním systémem Windows Mobile Professional a Standard, aplikaci můžeme pořídit za 29,95 USD, k dispozici je také zkušební verze.Předchozí části článku:
Vybíráme e-mailový klient pro Windows Mobile (4. část)
Vybíráme e-mailový klient pro Windows Mobile (3. část)
Vybíráme e-mailový klient pro Windows Mobile (2. část)
Vybíráme e-mailový klient pro Windows Mobile (1. část)


Hodnocení produktu:
 
   Související odkazy
· Více o tématu Software
· Další články od autora pavelbures


Nejčtenější článek na téma Software:
Turistika s GPS (3. část - OziExplorer)


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4
Účastníků: 1

Velmi dobré

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Software

"Vybíráme e-mailový klient pro Windows Mobile (5. část)" | Přihlásit/Registrovat | 3 komentářů | Vyhledávání v diskusi
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Re: Vybíráme e-mailový klient pro Windows Mobile (5. část) (Hodnocení: 1)
Od: Mareka (email je skrytý) - 21.04.2009
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Dva dotázky k tomuto klientovi: 1) jde nějak ovlivnit kam se uploaduje odeslaná pošta? Defaultně je nastavená složka Sent ale některé servery mají i např. Sent items (ta defaultní Sent nejde vypnout, pouze lze přidávat další složky pro upload) 2) nastavení kódováni při odpovědi - když mi přijde mail s diakritikou, napíšu odpověď a dám odeslat. Ale program se ještě před odesláním zeptá, v jakém kódování má mail být odeslán
Re: Vybíráme e-mailový klient pro Windows Mobile (5. část) (Hodnocení: 1)
Od: pavelbures (email je skrytý) - 23.04.2009
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
1. Tuto volbu jsem v nastavení nenašel 2. V nastavení programu lze zvolit kódování, které bude použito vždy, tj. i ve chvíli, kdy došlý mail je v jiném kódování

Re: Vybíráme e-mailový klient pro Windows Mobile (5. část) (Hodnocení: 1)
Od: homi (email je skrytý) - 22.04.2009
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
1)Kdyz uz je tady prehled e-mail klientu,umi nektery priradit melodii dle kategorie? Prijde pracovni mail upozorni urcity typ melodie, jiny zvuk upozorni na mail od skupina rodiny atd.? 2)Respektuje vychozi nastaveni systemu? Prijde-li v mailu odkaz na web, otevre mi jej v IE a ne v Opere,kt mam default.

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty
Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály WMHelp.cz, informace ze světa Windows Mobile, asistenční služby. ISSN 1802-5684
RSS News | RSS Downloads | Atom News | Atom Downloads | Plucker Text | Plucker Color | Plucker Gray | PDA verze | Právní ujednání | Ochrana osobních údajů