Windows Mobile jako MP3 přehrávač (1. část) - www.WMHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé serveru WMHelp. Zajímavé články odměníme.

 Windows Mobile jako MP3 přehrávač (1. část)

Autor: cze - 27.02.2008, 8160 čtenářů


Speciality

Patříte mezi uživatele, kteří vlastní nějaký ten komunikátor a rádi si při chůzi, cestě v autě či jiném dopravním prostředku, nebo prostě jen tak rádi pustí nějakou tu muziku? Na trh se nedávno vrhla vlna klasických mobilních telefonů vybavených multimediálním přehrávačem. Proč to nezkusit i s komunikátorem?







Jak na to?

Máte-li komunikátor nebo smartphone s externí paměťovou kartou (drtivá většina), pak jej můžete bez obav používat i jako přehrávač multimediálních souborů. Tento způsob má své výhody a samozřejmě i nevýhody. Pokud zvažujete, že si nějaké písničky do komunikátoru (nebo smartphonu) nahrajete a potřebujete pár tipů, pak je pro vás tento článek tím pravým řešením. A pokud jste jen tak zvědaví, tak vám může přinést několik zajímavých informací. Nejdříve jsem tento text psal jako jednorázové zamyšlení s tipy, triky a zajímavými informacemi. V průběhu jsem ale zjistil, že se jedná o téma více než obsáhlé, takže jsem jej nakonec rozdělil do více částí. Informační hodnota by tím měla narůst, srozumitelnosti to snad vadit nebude.

Výhody a nevýhody

Komunikátor nebo smartphone je, jak už plyne z jeho názvu a zaměření, zařízení chytré, které oproti klasickému telefonu umí spoustu věcí navíc. A můžeme mezi ně počítat i přehrávání multimediálních souborů. A proč říkám multimediálních a nepoužiji rozšířené označení "empétrojka"? Protože komunikátory a smartphony umí i v této oblasti mnohem víc, než jen přehrávat "empétrojky". Mimochodem, obecně rozšířený trend MP3 = muzika je trošku zavádějící. Kompresní algoritmus MPEG1 audio layer III (oficiální technické označení souborů formátu MP3) je pouze jednou z mnoha možností, jak ukládat hudbu pomocí ztrátové komprese a jeho psychoakustický model je dnes přes 17 let starý. Byl vyvinut inženýry ze společností takových zvučných jmen jako Phillips, CCETT, IRT, AT&T-Bell Labs a Fraunhofer Society a jako ISO/IEC standard byl přijat v roce 1991! Dnes existuje spousta formátů pro kompresi zvuku (hudby), které jsou mnohem efektivnější a často i kvalitnější, jenom nejsou tolik rozšířené. Mohl bych se rozepsat o principech psychoakustického modelu, redukci redundance a irelevance, maskování, atd. Ale to už by byla zase jiná písnička. Pojďme zpět ke komunikátorům.

Pokud se máme zaměřit na výhody, které chytré přístroje poskytují ve srovnání se svými jednoúčelovými kolegy, začneme trochu obšírněji. Žijeme v době integrace, takže nosit po kapsách šest krabiček, z nichž "ten umí to a ten zas tohle", už není moderní a ani pohodlné. S chytřejší krabičkou můžete mít telefon, přehrávač, diář, navigaci a bůhví co ještě v jedné kapse bez toho, že by tato měla rozměry lodního vaku a vážila i s náplní osm kilogramů. Takže výhoda číslo jedna - jeden přístroj na všechno. Chytrý telefon je zařízení s otevřeným operačním systémem a můžete si do něj tedy nainstalovat spoustu aplikací. V našem případě programů pro přehrávání multimediálního obsahu. Ve Windows Mobile zařízeních je standardně předinstalován Windows Media Player v mobilní verzi, ale pokud není právě "vašeho srdce šampión", není problém si bez ztráty kytičky nainstalovat něco, co učiní přehrávání "jiným, lepším". Takže druhou výhodou je jakási "modularita", možnost vybrat si přehrávač dle vlastního vkusu či nevkusu. Tímto přístupem nám přístroj dává téměř neomezené možnosti. A v neposlední řadě se musíme zmínit o komunikačních možnostech WM zařízení. Kdy se vám s klasickým přehrávačem stane, že si můžete nějakou zajímavou písničku stáhnout od kamaráda v mléčném baru přes Bluetooth, v horším případě infraport? Ani na Silvestra po pěti pivech.
Tady bych rád připomněl, že sdílení hudebních či jiných děl chráněných autorským zákonem je nelegální, a ti, kteří tak činí, se vystavují možnosti trestního stíhání se všemi možnými důsledky.

Výhody WM
  • jeden přístroj
  • možnost instalace více přehrávačů
  • komunikace
  • přerušení přehrávání při telefonátu
  • téměř neomezená podpora formátů
  • ...a spousta dalších

Na adresu chytrých telefonů nemůžeme ovšem pět jen chválu. Jejich použití v roli multimediálního přehrávače má i své stinné stránky. Nejdříve musíme uznat, že smartphone je přeci jen poněkud větší stroj, než MP3 přehrávač, takže jít si s ním zaběhat, nemusí být zrovna pohodlné. Další klacík pod nohy nám hodí samotný princip funkce komunikátoru. Pokud jej nepoužíváme, tak jej vypneme, což ovšem v případě přehrávání udělat nemůžeme. Takže musíme řešit zablokování kláves, popř. dotykového displeje, aby se nám v kapse písničky samy neposouvaly. Spousta přístrojů zablokování umožňuje, ale u některých to může být trošku oříšek. Naštěstí si to jsou některé přehrávače schopné ohlídat samy a zámek kláves či displeje mají. Komunikátory jsou navíc uzpůsobeny pro ovládání stylusem, takže pro přeskočení písničky musíme často dotykové pero vytáhnout. Největším problémem ale bývají nestandardní proprietární konektory pro připojení sluchátek. Drtivá většina přenosných sluchátek disponuje konektorem Jack (TRS) 3,5 mm. Komunikátory šťastnějších uživatelů disponují konektorem Jack 2,5 mm, na který se dá ještě relativně jednoduše sehnat redukce. Pokud má ale přístroj nějakou "zvrhlou specialitu", jako třeba "advanced" miniUSB používaný například u některých přístrojů HTC, může být připojení kvalitních sluchátek doslova kokosovým ořechem. Naštěstí výrobci v podobných případech dodávají ke svým přístrojům i sluchátka se zmíněným konektorem, ty ale často nestojí za mnoho a výměna za něco rozumně hrajícího je téměř nemožná. Navíc se kabely od sluchátek rády lámou a když polámete kabel s proprietárním konektorem, nemáte většinou jinou možnost, než si objednat nová originální sluchátka (nebo samozřejmě navštívit nějakého šílence s řezáčkem a mikropájkou, ale to už je trošku jiná historie).

Nevýhody WM
  • větší přístroj
  • problémy se zablokováním klávesnice
  • méně přístupné ovládání
  • proprietární konektory sluchátek
  • výdrž baterie

A co příště?

V příštím díle se podíváme na praktické zkušenosti při použití WM komunikátoru/smartphonu jako přehrávače a na spoustu dalších zajímavých možností. A možná si něco řekneme i o jednotlivých aplikacích pro přehrávání.



Pokračování článku:
Windows Mobile jako MP3 přehrávač (2. část)




 
   Související odkazy
· Více o tématu Speciality
· Další články od autora cze


Nejčtenější článek na téma Speciality:
Windows Mobile jako MP3 přehrávač (2. část)


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.66
Účastníků: 3

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Speciality

"Windows Mobile jako MP3 přehrávač (1. část)" | Přihlásit/Registrovat | 5 komentářů | Vyhledávání v diskusi
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Re: Windows Mobile jako MP3 přehrávač (1. část) (Hodnocení: 1)
Od: uni (email je skrytý) - 27.02.2008
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Velice mě zarazilo, že mezi nevýhodami není uvedena mizerná kvalita výstupu, vysoký šum, menší spolehlivost OS oproti běžným kvalitnějším MP3manům. Jinak, co se týče "méně přístupné ovládání", já jsme naposled MP3 poslouchal z PDA na Tréu 650, pak jsem již trvale přešel na MP3mana, ale kombinace Ptunes (Id tagy i adresáře) s HW klávesnicí pod displejem se rovná ovládání, kterému se nevyrovná ani iPod. Tak snadné vyhledávání nezažijete jinde, když k tomu vezmeme podporu 16GB SDHC karet, tak je toho třeba. A co se týče výdrže, tak nechci se tedy opakovat, ale v Tréu 650 lze provozovat 2400mAh baterii a s výdrží rozhodně nemá potíže. Nicméně omlouvám se za lehký offtopic, jen pohled na druhou stranu barikády:-)
Re: Windows Mobile jako MP3 přehrávač (1. část) (Hodnocení: 1)
Od: cze (email je skrytý) - 27.02.2008
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Zajímavé. Já jsem ten zvukový výstup měřil i poslouchal a na Treu 750 jsem žádný výrazný rozdíl ve zvuku neregistroval - mám k tomu i frekvenční analýzy, klidně to můžu do zařadit ještě do nějakého dalšího článku. Nicméně bych nebyl výrazně překvapen, kdyby se kvalita zvukového výstupu výrazně lišila přístroj od přístroje... - taky jistě zajímavé téma na prozkoumání. Co se týče ovládání - zrovna iPod nepovažuju z nejjednodušší ovládání. Je sice geniální, ale pořád se na to člověk musí aspoň částečně dívat. Ale když strčím ruku do kapsy a čtyřmi pohyby vypnu hold, posunu na další skladbu, zesílím a ještě zapnu zase hold, tomu říkám jednoduchost ovládání. A ano, pokud Treo zchroustá 16GB SDHC (nezkoušel jsem, mám 2GB kartu), pak je to silný argument.
Re: Windows Mobile jako MP3 přehrávač (1. část) (Hodnocení: 1)
Od: uni (email je skrytý) - 27.02.2008
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Tak já jsem mluvil spíše o pohybu v audiotéce, příp. ovládání SW klávesovými zkratkami při pohledu na LCD, o přímém ovládání v kapse ne, což ostatně velice často neumožní ani MP3man (iAudio D2 jinak vynikající je na tom v tomto velice špatně). Pokud si snad vybavím, tak Tréo 650 mě v tomto uspokojovalo, má výrazné ovládací prvky hlasitosti z boku a pod ním výrazné tlačítko pro diktafon/dle nastavení, čili ovládání v kapse umožňovalo, ale je to již roční minulost a nevybavuji se přesně. Toto si musí každý nastavit dle svých potřeb a možností PDA (odstrašující případ např. HTC Touch). Každopádně se těším na další pokračování, rozhodně se jedná o relativně atraktivní téma (až na tu kvalitu výstupu, no:-)
Re: Windows Mobile jako MP3 přehrávač (1. část) (Hodnocení: 1)
Od: cze (email je skrytý) - 27.02.2008
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Jasně, co se týče pohybu v audiotéce, tam komunikátory značně získávají právě díky tomu velkému displeji. Nicméně to se dostáváme k zásadní otázce - chceme raději maličký přehrávač, do kterého se vleze giga a bude se s ním dát běhat, nebo robustní stroj, kam nahraju celou audiotéku a budu si s ním moct dělat co chci. Pro uživatele preferující první kategorii je komunikátor naprosto nevyhovující. Pro ty druhé naopak ideální.
Re: Windows Mobile jako MP3 přehrávač (1. část) (Hodnocení: 1)
Od: uni (email je skrytý) - 28.02.2008
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Tak já myslím, že ani pro jednoho není ideální:-), Pokud maličký, tak je to jasné, pokud "kam nahraji celou audioték" tak také ne, protože PocketPC dlouho byl zamrzlý na max 2GB MicroSD/4GB SD, zatímco Palmy vesele používaly 8GB SDHC, nicméně, nyní je 8GB MicroSDHC s jakous takous podporou, což stále je méně než mé aktuální 8GB iAdudio D2 + 16GB SDHC, či 32GB iPod Touch, či dokonce 160GB iPod Classic, čili jak vidno, ani v tom "celou audiotéku" PDA nenabídne. Kdyby Tréo 650 nabídlo solidní audio výstup, tak mě absolutně nic netlačilo si pořizovat MP3mana, postupně bych si pořizoval SDHC karty s vyšší kapacitou (mluvíme zde o více jak 3 roky starém zařízení!, pak že PocketPC válcuje ve vývoji....), baterie jak jsem psal také žádný problém a ovládání špičkové/ucházející (v kapse). I tu redukci bych skousl, ale ta kvalita....Nicméně pro poslech Cimrmanů, angličtiny apod. jsou PDA vždy po ruce a v dostatečné kvalitě, to je pravda.

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty




Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály WMHelp.cz, informace ze světa Windows Mobile, asistenční služby. ISSN 1802-5684
RSS News | RSS Downloads | Atom News | Atom Downloads | Plucker Text | Plucker Color | Plucker Gray | PDA verze | Právní ujednání | Ochrana osobních údajů