www.WMHelp.cz

Palm-nepalm... Megarecenze Treo 500 (4. část)
Publikováno: 03.03.2008
Téma: Hardware a příslušenství


Po delší odmlce se vracíme s dalším, tentokrát již závěrečným dílem recenze smartphonu Palm Treo 500. Dnes se podíváme na uživatelské prostředí a funkce telefonu, nebude chybět ani závěrečné shrnutí.

Jiné uživatelské prostředí

Již posledně jsme se letmo zmínili o rychlosti uživatelského prostředí telefonu, dnes se mu však budeme věnovat podstatně podrobněji. Na první pohled by se mohlo zdát, že není prakticky o čem psát – Treo 500 je smartphone s operačním systémem Windows Mobile 6 Standard a jemu také bude uživatelské prostředí poplatné. Navíc, jak již jistě víte, chybí některá vylepšení od Palmu, známá především z modelu Treo 750.



Jenže realita je trochu jiná. Treo 500 totiž můžete sehnat ve dvou verzích – v klasické určené pro volný prodej a ve variantě určené pro operátora Vodafone s označením 500v. Ani v jednom případě není uživatelské prostředí smartphonu zcela standardní. Musíme konstatovat, že bohužel.



Podívejme se nejprve na Treo 500v, které pochází z nabídky Vodafonu, ale jako repasovaný kus jej můžete koupit třeba v partnerském PalmShopu. Tento telefon disponuje speciálně upraveným uživatelským prostředím, které je vyrobeno na zakázku rudého operátora.



Především první úroveň menu tak nemá s typickými Windows Mobile naprosto nic společného. Vodafone toto menu používá proto, aby dokázal sjednotit uživatelské prostředí svých mobilních telefonů napříč platformami. To je jistě zajímavá a možná chvályhodná myšlenka, jenže jak dokazuje Treo 500v, realizace poněkud pokulhává.



Úvodní Today obrazovka ještě prakticky nic neprozrazuje. Teprve po stisku tlačítka [Start] se objeví nové vodafoní prostředí. V principu je jeho prvotní struktura velmi podobná tomu, co známe z ovládání programů v klasických Windows nebo třeba z druhé úrovně některých položek telefonů Sony Ericsson. Ve vrchním řádku se nachází lišta s ikonkami a pod nimi se rozbaluje textové menu s jednotlivými položkami.



Stále ještě to vypadá dobře. Takové menu by totiž mohlo být velmi pohodlné a poměrně jednoduše pochopitelné. Krok Vodafonu v unifikaci tak zatím vypadá geniálně. Jenže vypadat tak zůstane pouze do chvíle, kdy začnete toto menu procházet. Problémů je celá řada. Nelogické řazení položek je jedním z těch největších, ale najdeme tu i zdatné sekundanty.



V některých záložkách totiž najdeme třeba jedinou položku, zatímco jinde jich je třeba sedm. Na obrazovce přitom vždy vidíte pouze čtyři první položky a lišta s posuvníkem, která vás má informovat o přítomnosti dalších, je tragicky nevýrazná. V položkách tohoto menu ale zdaleka nenaleznete vše, co budete při práci s telefonem potřebovat. Až příliš často totiž musíte sledovat, co za funkci mají zrovna přiřazeny kontextové klávesy – jedině pomocí nich se dostanete i do dalších nastavení, ke všem programům a tak podobně. Na všechny tyto nástrahy se dá zvyknout, ale ovládání opravdu není příliš pohodlné. Navíc animace přecházení mezi jednotlivými záložkami tento samotný akt docela zdržuje. A vzhledem k tomu, že Treo 500 není při procházení menu žádný rychlík, každé další zdržení dokáže akorát naštvat. Takže děkujeme, nechceme.



Pokud však v případě nebrandovaného kusu očekáváte návrat ke klasice, budete velmi zklamáni. Treo 500 totiž z nějakých záhadných příčin nepoužívá pod tlačítkem [Start] tradiční ikonové menu. Místo něj zde najdeme pouhý textový výpis položek, který má opět několik stran. Mezi nimi ovšem nelze přecházet najetím na položku poslední, ale právě její volbou – je vždy označena jako „více“. Jinak je už ale vše při starém, takže tentokrát si budete zvykat snadněji.



Navíc je tato varianta menu přeci jenom rychlejší v reakcích na uživatelské pokyny. Jenom si dovolíme podotknout, že ani v jednom případě se nám nepodařilo se podivného menu zbavit. Vodafone menu je prostě pevnou součástí ROM a nejde odinstalovat, u nebrandovaného kusu se nám nikde nepodařilo najít možnost přepnutí zobrazení menu. Krom rozdílného menu se však jinak Treo 500 a Treo 500v funkčně prakticky neliší.

Aspoň něco klasického

Když pomineme neobvyklé menu, je Treo 500 naprosto typickým zástupcem své kategorie. Telefonní funkce ani funkce pro práci se zprávami snad ani nemá cenu představovat, stejně jako klasickou sadu kancelářských funkcí. Nechybí nic, na co jsme z Windows Mobile zvyklí od kalendáře, přes podporu e-mailů až po vyzváněcí profily. Mimochodem, zvuky, které Treo 500 vydává, nejsou opravdu nic moc. Při telefonování je kvalita hovoru poněkud horší, než jsme dnes zvyklí, nejhorší je však situace v případě samotného vyzvánění. Hlasitý reproduktor totiž opravdu spíše skřípe, než aby vydával libozvučné tóny. A ještě něco. Ačkoliv má Treo 500 podporu 3G, na videohovory zapomeňte.



V oblasti organizačních funkcí se dočkáme jednoho maličkého, ale příjemného překvapení. Jak možná víte, kancelářská sada Office Mobile neumožňuje na přístrojích s verzí Standard operačního systému vytvářet nové dokumenty. Editace těch stávajících je ale možná. Treo 500 proto ve složce Templates nabízí prázdné dokumenty Word a Excel, tak abyste mohli bez problémů vytvořit nový dokument. Jednoduše otevřete prázdnou šablonu a uložíte si ji pod libovolným jménem.

U Palmu špička

Důkazů pro to, že Treo 500 nepochází z vývojových dílen Palmu najdeme na každém kroku hodně. Jedním z nich je i vestavěný fotoaparát. Tentokrát jde o jednu z mála příjemných změn, když trapné 1,3megapixelové a VGA moduly nahradil alespoň dvoumegový modul. Ten je pro tuto kategorii přístrojů opět poměrně typický a v mnoha telefonech podává velmi obstojný výkon.



Pravda, v rámci třídy patří fotoaparát Trea 500 spíše k šedému průměru, ale ve své vlastní stáji jde o zcela jasného krále, který nemá konkurenci. Pokud budete při fotografování trpěliví, výsledné obrázky vás docela potěší. Pokud ale budete fotografovat zbrkle, často bude výsledkem zdeformovaný obraz.



Fotoaparát nepřekvapí funkcemi – chybí automatické ostření nebo přisvětlovací dioda. Pří fotografování nabízí sekvenční focení nebo časovač, kompenzaci expozice a dvojnásobný digitální zoom. Dále si pak můžete volit kvalitu obrázku nebo rozlišení, ale zde většinou zůstane volba na maximální možné. Modul umí i nahrávat video a to v maximálním rozlišení 320 x 240 pixelů.

Průměrně dlouho

Baterie Trea 500 má kapacitu 1200 mAh a smartphonu propůjčuje vcelku průměrnou výdrž. Při našem používání vydržela pětistovka na jedno nabití dva dny, při velmi střídmém používání pak i tři. Jenže to není příliš dobrá vizitka, uvážíme-li, že jsme Treo 500 prakticky vůbec nepoužívali třeba k datovým přenosům.

Nedobrá koupě?

Treo 500 si nás v testu příliš nezískalo. Nedostatků je hned celá řada – nelíbí se nám atypické menu a poměrně hodně nám vadí absence EDGE a HSDPA pro datování v sítích mobilních operátorů. Treo 500 také nemá wi-fi, takže pokud chcete používat smartphone pro přístup k Internetu, není tento přístroj rozhodně dobrou volbou.

Treo 500 bychom chápali jako přístroj pro uživatele, kteří chtějí se smartphony teprve začít. Jenže v tom případě by se muselo nabízet za poněkud příjemnější cenu, než za jakou se dá momentálně koupit. Nový přístroj stojí v PalmShopu 8 699 korun a za tuto cenu seženete mnohé konkurenty. Třeba takové HTC S710, které sice nemá podporu 3G ale nabídne wi-fi, seženete o několik set levněji. Za zhruba stejnou cenu se dá koupit ASUS M530w, který je Treu konstrukčně hodně podobný a nabídne wi-fi a pár chytrých řešení při ovládání.

Za úvahu tak v této konkurenci stojí snad jen pořízení repasovaného kusu. Ten koupíte v PalmShopu za 5 449 korun, což je množství peněz zhruba odpovídající funkční výbavě tohoto telefonu.


+ Příjemné rozměry a design
+ stanradrní miniUSB konektor

- chybí EDGE a HSDPA
- nekvalitní zvukový projev
- nemá wi-fi
- vysoká cena (Treo 500)

Předchozí části článku:
Palm-nepalm... Megarecenze Treo 500 (3. část)
Palm-nepalm... Megarecenze Treo 500 (2. část)
Palm-nepalm... Megarecenze Treo 500 (1. část)




Tento článek si můžete přečíst na webu www.WMHelp.cz
http://www.wmhelp.cz/html

Tento článek najdete na adrese:
http://www.wmhelp.cz/html/modules.php?name=News&file=article&sid=289