www.WMHelp.cz

Recenze komunikátoru Palm Treo Pro (3. část)
Publikováno: 16.10.2008
Téma: Hardware a příslušenství


V minulé části recenze jsme si řekli, jak se nové Treo Pro používá. Dnes nás čeká již trochu detailnější obhlídka jednotlivých funkcí tohoto špičkového komunikátoru a protože je dnešní část i závěrečným dílem recenze, čeká nás i závěrečné shrnutí.



Palm Treo Pro je opravdu dobře vybaveným komunikátorem s uživatelsky přívětivě vyřešeným ovládáním. Jenže vše mohou pokazit malé detaily při používání běžných funkcí komunikátoru, nebo třeba nedotažené vestavěné aplikace. Předem vás uklidníme, že u Trea Pro se nic takového nekoná. U mnohých funkcí vás nic výrazně nepřekvapí, jsou poplatné operačnímu systému, Palm si ale připravil i několik příjemností navíc. Pojďme se na funkce podívat postupně.

Telefonování a zprávy

V případě telefonování a psaní zpráv všeho druhu opravdu Treo Pro ničím nepřekvapí. Jak jsme již psali dříve, telefon sice podporuje sítě UMTS, ale u Palmu tradičně chybí kamerka pro videohovory. To ale není žádný zásadní nedostatek, tento druh telefonování rozhodně není nijak populární, obzvlášť v naší UMTS téměř nedotčené krajině. Při telefonování samotném je zvuk zcela standardní a bezproblémový, není si nač stěžovat.



Operační systém Windows Mobile není zrovna přívětivý k uživatelům, kteří chtějí rychle začít psát SMS zprávu. Palm ale přeci jenom v tomto směru přináší vylepšení – stačí přímo z Today obrazovky vyhledat kontakt v adresáři a po najetí na něj z kontextového menu pod pravou klávesou vybrat položku pro psaní zprávy. Jednoduché, rychlé a efektivní.



V kapitole o telefonování nesmíme zapomenout zmínit přepínač hlasitosti, který u Palmu zavedli místo vyzváněcích profilů. Toto řešení je velmi praktické a přitom geniálně jednoduché – většina uživatelů stejně telefon používá pouze ve dvou režimech – tichý s vibracemi a nebo klasický hlasitý profil. K tomu právě přepínač plně dostačuje a mnohdy komplikované profily nejsou potřeba.

Organizace a data

Ani mezi funkcemi pro organizaci času nenajdeme žádné převratné novinky. Vše je na svém místě a funkce jsou poplatné operačnímu systému. Jelikož jde o novou verzi Windows Mobile 6.1, mezi kancelářskými aplikacemi najdeme třeba i program One Note mobile, nechybí ani další tradiční zástupci mobilního balíku Office a Adobe Reader.



Mezi nadstandardními programy najdeme užitečnou a zajímavou dvojici – prvním z ní je program Worldmate Live pro aktuální správu informací o vašich cestách. Druhým zajímavým programem je pak zálohovací software Sprite Backup.



Rádiovou část telefonu můžete ovládat pře Comm Manager známý z telefonů HTC. Nejčastěji však budete využívat pouze tlačítko pro spuštění wi-fi na boku přístroje. Po jeho stisku se automaticky spustí wi-fi a začnou se vyhledávat dostupné sítě. Telefon vám ale nabídne i možnost okamžitého připojení do některé z již uložených sítí, takže pokud víte, že jste v jejím dosahu, nemusíte čekat na výsledky vyhledávání. Ve chvíli, kdy wi-fi nepotřebujete, delším stiskem tlačítka wi-fi jednoduše vypnete. Opět geniálně jednoduché řešení, které šetří čas i baterii vašeho telefonu.



Jednu věc ale musíme v souvislosti s Internetem Treu Pro vytknout. Palm totiž nešel cestou mnoha ostatních výrobců a do své novinky nenainstaloval oblíbený prohlížeč Opera Mobile 9.5. Proto si musíte vystačit s tradičním Mobile Internet Explorerem, který zdaleka kvalit Opery nedosahuje.

Navigace

Palm Treo Pro, který k nám dorazil na testování, obsahoval i dva programy, které můžete používat k určování své polohy a navigaci. Tím prvním jsou tradiční Google Maps, které najdete v mnoha telefonech. Druhým programem je navigační software Webraska Navigation. Ten umožní i klasickou turn-by-turn navigaci včetně hlasových pokynů. Software si stejně jako Google Mapy stahuje data z Internetu, takže pro jeho plné využívání musíte mít datový tarif. V Treu je obsažena pouze patnáctidenní zkušební licence, pokud budete chtít navigaci využívat pravidelně, budete si muset zakoupit licenci. Webraska je vcelku standardní navigační software s jednoduchým ovládáním, příjemné je třeba to, že umí navigovat na adresu uloženou u kontaktu v adresáři telefonu. S příjmem GPS signálu rozhodně nemá Treo Pro žádné problémy a navigace funguje vcelku bezproblémově.



Multimédia

Treo Pro je především pracovní nástroj, ale třeba přítomnost 3,5mm jack konektoru naznačuje, že i jisté multimediální schopnosti nejsou tomuto přístroji cizí. Jenže výbava je v tomto směru zcela poplatná operačnímu systému – jako přehrávač je zde Windows Media Player, pro streamovanou hudby nebo video je zde další program z dílen HTC – Streaming Media. Pro širší možnosti přehrávání hudby a videa budete muset Treo Pro dovybavit nějakou z aplikací třetích stran.



I fotoaparát v Treu Pro je víceméně standardní pro Windows Mobile komunikátory této třídy. Nicméně v řadách Palmu je to tak jako tak nejlepší fotoaparát, jaký v telefonu dostanete. A to doopravdy. Obrázky, které fotoaparát produkuje, jsou zcela průměrné kvality a na občasné zdokumentování neopakovatelných okamžiků stačí. Na dnešní pěti a osmimegovou špičku ale samozřejmě mít nemůže.

Shrnutí

Palm Treo Pro je špičkový komunikátor s výbornou výbavou, snadným ovládáním, relativně pohodlnou klávesnicí a několika příjemnými vylepšeními. Je opravdu radost jej používat, zejména proto, že kladné dojmy nic nijak zásadně nekazí. A to je velmi důležité. Treu chybí jen trochu lepší multimediální schopnosti, ale to mu jeho cílová skupina jistě odpustí, navíc spousta se toho dá vyřešit aplikacemi třetích stran. Stejné řešení ale bude muset přijít i v případě internetového prohlížeče, což je trochu škoda. Potěší přítomnost navigačního programu a dalších užitečných aplikací.

Zásadní nedostatky Treo Pro doopravdy nemá. O to více nás štve fakt, že telefon je neustále upatlaný od otisků prstů. Chápeme, že Palm chtěl Treu Pro dát moderní a luxusní vzhled, ale ve svém důsledku se právě to úplně nepovedlo. Tento nedostatek bude muset řešit pouzdro na telefon. I přes tento nešvar si od nás Treo Pro odnáší špičkové hodnocení a náš titul "WM Help Doporučuje".


Klady a zápory:

+ příjemné rozměry
+ propracované ovládání
+ výborná funkční výbava
+ praktická vylepšení (přepínač vyzvánění, wi-fi tlačítko, šetřič obrazovky a podobně)
+ dobrá výdrž na baterii

- lesklý a neustále upatlaný povrch
- internetový prohlížeč Mobile Internet Explorer
- klávesnice nemusí vyhovovat uživatelům s velkými prsty






Mimochodem, v těchto dnech je poslední možnost objednat si Treo Pro ve zvýhodněném předprodeji, protože během víkendu by měl předprodej skončit a přístroj by se měl dostat na pulty tuzemských prodejen.



Předchozí části článku:
Recenze komunikátoru Palm Treo Pro (2. část)
Recenze komunikátoru Palm Treo Pro (1. část)



Tento článek si můžete přečíst na webu www.WMHelp.cz
http://www.wmhelp.cz/html

Tento článek najdete na adrese:
http://www.wmhelp.cz/html/modules.php?name=News&file=article&sid=580