Recenze komunikátoru Palm Treo Pro (2. část) - www.WMHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé serveru WMHelp. Zajímavé články odměníme.

 Recenze komunikátoru Palm Treo Pro (2. část)

Autor: nexus6 - 15.10.2008, 6796 čtenářů


Hardware a příslušenství V pondělí jsme vás s Treem Pro seznámili po stránce vzhledové a konstrukční. Dnes se již na horkou novinku od Palmu vrhneme detailněji a podíváme se na to, jak se s ní pracuje. Ještě než se k tomu ale dostaneme, pojďme si projít hardwarové vlastnosti nového Trea.



Treo Pro by mělo být logicky tím nejvýkonnějším, co v současnosti Palm nabízí. A opravdu tomu tak je. Ve specifikacích telefonu najdeme 400MHz procesor Qualcomm MSM 7201, což je opravdu nejvýkonnější čip, který kdy Palm do svého komunikátoru zapracoval. Procesoru zdatně sekunduje paměť RAM o dnes obvyklé kapacitě 128 MB. ROM má rovněž obvyklou velikost 256 MB. Díky tomu je Treo Pro opravdu svižným komunikátorem, který se jen tak nezadýchá. O tom ale až o něco později.



Ve výbavě nového Trea nechybí ani žádná moderní datová technologie – samozřejmostí je podpora 3G a rychlých dat HSDPA, videohovorů si s Treem ale opět neužijete, čelní kamera totiž telefonu chybí. Ve specifikacích najdeme i wi-fi (spouštěné speciálním tlačítkem, jak jsme psali minule), Bluetooth 2.0 s podporou profilu A2DP pro stereofonní poslech hudby nebo vestavěný GPS modul. Jediným prvkem výbavy, který se nesnaží nijak sahat na soudobou špičku, je dvoumegapixelový fotoaparát. To ukazuje na to, že Treo Pro není žádnou multimediální hračkou a fotoaparát je zde spíše jako doplňek. Nové Treo budou uživatelé, stejně jako předchozí modely, používat především k práci.



A dovolujeme si tvrdit, že jej budou používat velmi rádi. Oproti předchozím Windows Mobile přístrojům totiž Treo Pro přináší nový 2,5palcový displej s rozlišením 320 x 320 pixelů. Pro danou úhlopříčku jde o rozlišení téměř ideální – zobrazení je stále ještě dostatečně jemné a fonty na displeji jsou dobře čitelné. Oproti předchozím modelům je displej velkým krokem kupředu. Ostatně, Palm v tomto ohledu tak trochu neměl na vybranou, stejný displej totiž implementoval Samsung do svého modelu SGH-i780, který je přímým rivalem Trea.



Na displeji se uživatel setká s tradičním prostředím operačního systému Windows Mobile 6.1 Professional. Palm se nevydal cestou grafických nadstaveb jako je třeba TouchFLO 3D a tak v Treu Pro najdeme mobilní Windows prakticky v čisté podobě. Je tu jen pár úprav – v telefonním seznamu můžete vyhledávat psaním rovnou na Today obrazovce, tamtéž najdeme i vyhledávání pomocí Google. Novinkou u Palmu je Task Manager převzatý od HTC – jeho ikonu najdeme v pravém horním rohu a díky němu se můžete snadno přepínat mezi běžícími programy nebo je jednoduše ukončovat. Ovládání telefonu je uživatelům starších komunikátorů od Palmu jistě dobře známo.



Výrobce si totiž dává hodně záležet na tom, že i když mají jeho přístroje dotykový displej, sahat na něj musíte opravdu až ve chvíli, kdy chcete pracovat přímo s obsahem na něm. Pokud procházíte menu, nastavujete jednotlivé položky, píšete zprávy, voláte a provádíte podobné obvyklé činnosti, displeje se prakticky dotknout nemusíte. U Trea Pro tuto filozofii Palm ale trochu porušil – přístroji totiž chybí kontextová tlačítka pod displejem, v ovládacím bloku najdeme jen klávesy [Start], [OK], zkratky do kalendáře a e-mailů (dají se změnit), tlačítka pro ovládání hovoru a tradiční navigační klávesu s potvrzovacím středem. Absence kontextových tlačítek ale není nijak výrazně nepříjemná – díky tomu, že displej telefonu není zapuštěn, totiž můžete snadno tisknout tlačítka přímo na displeji. Ten na dotyk reaguje přesně a rychle, takže to není žádný problém. Díky tomu se u Trea Pro opravdu opět celkem bez problémů obejdete bez stylusu.



Novotou u Palmu je vypínací tlačítko na vrchu telefonu – tím přístroj uspíte nebo probudíte – v případě té druhé varianty musíte odemčení přístroje potvrdit ještě stiskem středové klávesy. Stejnou funkci jako vypínací tlačítko zastane i klávesa pro ukončení hovoru; to známe již z dřívějších modelů Palmu. Rozdíl mezi funkcí červené klávesy a vypínacího tlačítka je ten, že klávesa telefon vypne jen v případě, že se nacházíte na Today obazovce, kdežto vypínací tlačítko zhasne po jeho stisku displej ať jste kdekoliv. I když displej vlastně úplně nepohasne. Palm totiž vyslyšel nářky uživatelů, že u Windows Mobile komunikátorů se zhasnutým displejem nejsou uživateli snadno viditelná některé základní údaje, jako třeba čas, datum či zameškané události. Proto u Trea Pro sice zhasne podsvícení displeje, ale jako spořič obrazovky se objeví velké černobílé hodiny s datem. Rovněž se v tomto stavu na displeji zobrazují zameškané hovory, informace o příchozí SMS nebo e-mailu a také upozornění na slabou baterii. Velká tmavá písmena a piktogramy jsou přitom velmi dobře vidět i na nepodsvíceném displeji, takže nejde o samoúčelnou novinku. Za tuto inovaci si tak Palm zaslouží opravdu veliký potlesk. Pokaždé, když chcete vědět, kolik je hodin, nemusíte zbytečně rozsvěcet displej.



Používání Trea Pro je tak opravdu příjemnou záležitostí i bez výrazných úprav dnes již trochu uživatelsky zastaralého operačního systému. Zdá se, že tohle je asi specialita Palmu – z platforem za zenitem vytáhnout uživatelsky naprosté maximum.



Když hovoříme o ovládání Trea, můžeme se rovnou zmínit i o qwerty klávesnici, kterou komunikátor disponuje. Ta spíše připomíná klávesnici Palmu Centro, ale na rozdíl od ní nejsou tlačítka gumová. Tentokrát jsou jednotlivé klávesy z tvrdého plastu, což přispívá jejich jistějšímu stisku, na druhou stranu po nich mohou trochu klouzat prsty. Klávesnice je o trochu větší, než ta u Centra, ale zdaleka nedosahuje rozměrů té u Trea 750. Je to jakýsi ústupek době. Na klávesnici tak asi nikdy nebudete psát tak rychle, jako na starších Treích, ale na druhou stranu je stále velmi dobrá. Pokud máte hodně silné prsty, doporučujeme vám nejprve si tuto klávesnici vyzkoušet, protože by psaní na ní mohlo být přeci jen problémem.



V dnešní kapitole se ještě podíváme na výdrž baterie. Palm i tentokrát vyslyšel mnohé nářky uživatelů a Treo Pro vybavil akumulátorem s velkorysou kapacitou 1 400 mAh. A vyplatilo se. Treo Pro již konečně není přístroj, který by se při silném používání dožadoval zapojení do zásuvky sotva po půl dni používání. I pokud telefon využíváte opravdu intenzivně, dva dny Treo Pro bez problémů vydrží, nám se při mírné zátěži podařilo dostat až na čtyři dny výdrže na jedno nabití a to je v dané kategorii opravdu úctyhodná hodnota. Běžně tak můžete počítat s tím, že vás Treo tři dny nenechá takříkajíc ve štychu.

To by bylo pro dnešek vše. V příští závěrečné kapitole si probereme některé konkrétní funkce Trea Pro a nebude chybět naše tradiční závěrečné shrnutí.





Pokračování článku:
Recenze komunikátoru Palm Treo Pro (3. část)
Předchozí část článku:
Recenze komunikátoru Palm Treo Pro (1. část)




 
   Související odkazy
· Více o tématu Hardware a příslušenství
· Další články od autora nexus6


Nejčtenější článek na téma Hardware a příslušenství:
Recenze komunikátoru HTC TyTN II (1. část)


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.33
Účastníků: 3

Velmi dobré

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Hardware a příslušenství

"Recenze komunikátoru Palm Treo Pro (2. část)" | Přihlásit/Registrovat | 1 komentář | Vyhledávání v diskusi
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Re: Recenze komunikátoru Palm Treo Pro (2. část) (Hodnocení: 1)
Od: rOMAN007 (email je skrytý) - 18.10.2008
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://forum.treopro.cz/
Jen poznamka.. ja teda koukam na svoji baterku a vydim jasne napsano: Li-ion Polymer batery 1500mAh .. ale zase me teda 2dni pri intenzivne pouzivani teda nevydrzi.

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty




Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály WMHelp.cz, informace ze světa Windows Mobile, asistenční služby. ISSN 1802-5684
RSS News | RSS Downloads | Atom News | Atom Downloads | Plucker Text | Plucker Color | Plucker Gray | PDA verze | Právní ujednání | Ochrana osobních údajů