Recenze komunikátoru Palm Treo Pro (1. část) - www.WMHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé serveru WMHelp. Zajímavé články odměníme.

 Recenze komunikátoru Palm Treo Pro (1. část)

Autor: nexus6 - 13.10.2008, 9182 čtenářů


Hardware a příslušenství S novým špičkovým Windows Mobile komunikátorem pro Evropu si dával Palm docela načas. Ale konečně jsme se dočkali a Treo Pro k nám dorazilo na testování. Přístroj představuje to nejlepší z dílen Palmu a konečně také patří k absolutní špičce daného typu zařízení. Pojďme Treo Pro detailně prozkoumat.



Palm Treo Pro je svého druhu vlastně teprve druhým přístrojem od Palmu – jeho přímým předchůdcem je Treo 750, které si již svůj životní cyklus prakticky odbylo. Treo Pro má na co navazovat – Treo 750 se stalo oblíbeným pro své příjemné ovládání, solidní výkon a vcelku robustní konstrukci a především špičkovou klávesnici. Již při uvedení mu ale byly vytýkány příliš velké rozměry, absence wi-fi nebo GPS. Ani 1,3megapixelový fotoaparát nebyl v té době nemodernějším výstřelkem doby.



Palm Treo Pro se snaží spoustu nedostatků Trea 750 nahradit, na druhou stranu také představuje nový přístup výrobce k tomuto typu telefonů. Pro Palm je Treo Pro ve znamení mnoha prvenství – s některými prvky jsme se totiž zatím u přístrojů s touto značkou nesetkali.

Vzhled a konstrukce

Právě svým vzhledem a konstrukcí se Treo Pro zásadně odlišuje od svého předchůdce. Ten byl často kritizován za „zastaralý“ a nemoderní design, uživatelům se také nelíbily rozměry přístroje. Ve všech těchto směrech se Treo Pro posunulo o výrazný kus jinam, otázkou je, zda jde vždy o posun kupředu. Začněme ale u rozměrů, které jistě zlepšením jsou – hodnoty 114 x 60 x 13,4 mm jsou opravdu příjemné a Treo skvěle vklouzne do kapsy kalhot, překážet nebude ani v náprsní kapse košile. Mimochodem, Treo Pro je užší a nižší než jeho přímý konkurent – Samsung SGH-i780. A je jen o půl milimetru tlustší, což ale vůbec nevadí. V praxi spíše uživatel ocení, že přechod boků do zadní části telefonu je hodně zaoblený a přístroj díky tomu skvěle padne do ruky. Hmotnost 133 gramů je sice trochu vyšší, ale v praxi nijak výrazně nevadí.



Co se kvality konstrukce týče, není si u Trea Pro také nač stěžovat. Je to hlavně díky tomu, že záda telefonu jsou kompletně tvořena krytem baterie. Ten drží na svém místě velmi dobře, ale je otázkou, jak tomu bude po dlouhodobém užívání. Mírná tendence k tomu, že by kryt mohl získat vůli a směrem vzhůru se zhruba o půl milimetru mohl vysouvat, tu je. Doufejme, že tak ale kryt pouze působí a naše obavy se v praxi nepotvrdí.



Design Trea Pro si bere trochu od Palmu Centro, z velké části ale jde svou vlastní cestou. Od Centra Treo Pro převzalo především oblé tvary. Designéři se tentokrát rozhodli přístroj obléci do jedné jediné barvy a celkem vhodně zvolili černou. Velkou novinkou je u Palmu displej, který není zapuštěný pod okraj, ale je naopak v rovině s čelní plochou telefonu. Nejen díky tomu vypadá Treo Pro opravdu skvěle a moc mu to sluší. V konkurenci qwerty komunikátorů takto elegantní zařízení jen tak nenajdete.



Jenže, není všechno zlato, co se třpytí. Respektive, Treo Pro se velmi leskne. Povrch je totiž vyroben z lesklých plastů a na nich až neskutečně intenzivně ulpívají otisky prstů. Jestliže o mnoha přístrojích píšeme, že jsou daktyloskopickým rájem, tak u Trea Pro to platí dvojnásob – takhle upatlaný komunikátor jsme snad ještě neviděli. To je velká škoda a trochu nechápeme, proč konstruktéři nepoužili třeba „antracitové“ řešení, které používá právě levnější Centro – díky jakémusi mramorovému efektu totiž nejsou na povrchu Centra otisky téměř vidět, přitom plasty jsou vyleštěné do stejného lesku, jako u Trea Pro. Inu, uvidíme, třeba Palm v tomto ohledu vyslyší nářky uživatelů a časem uvede i jinou barevnou verzi, u které nebudete muset s otisky tolik zápasit. Pro Treo Pro v daném provedení ale asi budete muset najít vhodné pouzdro, nebo jinak budete telefon neustále leštit.



Pojďme se ještě stručně podívat na rozmístění jednotlivých prvků na těle telefonu. Vpředu nás nemůže nic překvapit – displej, shluk ovládacích tlačítek pod ním a níže klasická qwerty klávesnička. Ani vlevo se žádné novoty nekonají – najdeme zde kolébkovou klávesu pro ovládání hlasitosti a tlačítko pro aktivaci hlasového vytáčení. Jeho funkce se dá změnit. Zato vpravo máme trochu novoty – sídlí zde infraport a hned vedle něj další výborný vynález od Palmu – tlačítko pro aktivaci a deaktivaci wi-fi. O jeho funkci budeme hovořit později. Na vrchní straně nás možná trochu překvapí vypínací tlačítko, na které také nejsme u smartphonů Treo úplně zvyklí. Vše ale vysvětluje fakt, že Treo Pro pro Palm navrhovalo a vyrábí HTC a to tato tlačítka zcela běžně používá. Alespoň nebudou uživatelé přecházející z jiných přístrojů zmateni. Na druhé straně se nachází tradiční přepínač hlasitosti, který je opět takovou malou palmovskou specialitou.



Velká překvapení nás čekají i na spodní straně přístroje. Klasický 3,5mm jack velmi vítáme, co je ale ještě zajímavější, je microUSB konektor pro připojení k počítači. Palm se tak po letech definitivně vzdal svého proprietárního konektoru a Treo Pro funguje se standardními technologiemi. Jistě, microUSB není ještě tak rozšířené, ale používá jej třeba Nokia u všech symbianových modelů. Nabíjecí konektor budete na těle telefonu hledat marně, nabíjí se přes ono USB. V pravém dolním rožku se také ukrývá stylus. Chce se nám křičet: „Proboha proč?!“. Ergonom, který jednou toto řešení vymyslel a vnutil ho všem svým kolegům na světě, by měl viset. Ještě, že u Trea Pro je stylus vlastně jen takovým doplňkovým ovládacím prvkem. To ostatně také dokazuje fakt, že pero samotné je hodně krátké a hubené a tudíž na dlouhodobou práci nevhodné.



V obhlídce nám schází se ještě podívat na záda telefonu – tady najdeme jen čočku fotoaparátu a logo výrobce, na boku pak mřížku reproduktoru. Pokud se vám zdá, že jsme při prohlídce telefonu vynechali slot pro paměťové karty, tak vězte, že tomu tak není. Slot se totiž ukrývá na pravém boku přístroje, ale objevíte jej až po sejmutí zadního krytu. Slot přijímá karty formátu microSD.



Tím dnešní prohlídku Trea Pro ukončíme. Přístroj v nás zatím zanechal několik dobrých dojmů, zejména díky designu a provedení, nicméně úpíme nad neustále upatlaným tělem a stylusem v pravém dolním rohu. V další kapitole se již podíváme na to, jak se s Treem pracuje.





Pokračování článku:
Recenze komunikátoru Palm Treo Pro (2. část)
Recenze komunikátoru Palm Treo Pro (3. část)




 
   Související odkazy
· Více o tématu Hardware a příslušenství
· Další články od autora nexus6


Nejčtenější článek na téma Hardware a příslušenství:
Recenze komunikátoru HTC TyTN II (1. část)


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.5
Účastníků: 4

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Hardware a příslušenství

"Recenze komunikátoru Palm Treo Pro (1. část)" | Přihlásit/Registrovat | 0 komentářů
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty




Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály WMHelp.cz, informace ze světa Windows Mobile, asistenční služby. ISSN 1802-5684
RSS News | RSS Downloads | Atom News | Atom Downloads | Plucker Text | Plucker Color | Plucker Gray | PDA verze | Právní ujednání | Ochrana osobních údajů