Turistika s GPS (8. část - GPS Dash) - www.WMHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé serveru WMHelp. Zajímavé články odměníme.

 Turistika s GPS (8. část - GPS Dash)

Autor: vaseo - 24.09.2007, 12223 čtenářů


Software

„Budíky, ukazatele a zase budíky“, jako by si řekli autoři při návrhu nové aplikace. S každou novější verzí ale přibývaly nové funkce, a tak tu máme GPS Dash verze 2. GPS aplikaci, která umí tak trochu od všeho něco.GPSDash

Sami autoři ve vídeňském WiMobi software proklamují, že nejde o profesionální program, ale spíše o pomocníka pro občasné turisty a cestovatele. Hned na úvod trochu zklamu ty z vás, kteří jste majitelé VGA zařízení. GPS Dash ve VGA spustíte, ale většina grafických prvků působí mírně řečeno nevábně. Grafické zpracování jako takové nepatří mezi nejpovedenější, ale popravdě nevzpomenu si, který program z předchozích recenzí na tom byl nějak výrazně lépe.

GPSDash GPSDash

Vzhled
Opět zde máme rozdělení uživatelského rozhraní na několik obrazovek pro různé účely. Jak už bylo zmíněno, velký důraz byl kladen na budíky a ukazatele všech možných veličin. Hned první obrazovka s názvem dash nám poskytne 5 menších a 1 větší (tzv.exkluzivní) budík kruhového tvaru. Přepínat lze mezi analogovým (ručičkovým) a digitálním (číselným) módem pro každý budík a vybírat můžeme z nepřeberného množství veličin včetně jejich minim, maxim, nebo průměrů. Nemusí jít pouze o skalární veličiny s ručičkou nebo číslem, ale jedním z budíků může být i znázornění pozice a síly signálu satelitů nebo třeba klasický kompas. Jednoduché tapnutí vymění menší ukazatel s exkluzivním a tapnutí na exkluzivní jej roztáhne přes celou obrazovku. Žádné vlastní dělení jako třeba v BeeLine zde není.

GPSDash GPSDash

Obrazovka charts nabízí analýzu dat v podobě dvou grafů. Pro každý z nich je na výběr několik časových měřítek zobrazení a tapnutím do grafu získáme aktuální hodnotu v daném bodě.

GPSDash GPSDash

Ani v GPS Dash nechybí mapové zobrazení – map, i když evidentně nejde o hlavní lákadlo programu. S aplikací dostanete jen maličkou mapu světa a zbytek je na vás. Importovat lze pouze systémy UTM a WGS84, mapu v podobě libovolného grafického formátu musíte zkonvertovat dodanou utilitou na PC a zkalibrovat v PDA. Ke kalibraci stačí definovat souřadnice 2 bodů.

GPSDash GPSDash

Další obrazovka s názvem list je v podstatě statistika výletu. V podobě rozbalovacího seznamu zde máme veškeré měřené veličiny s číselnými hodnotami. Těžko říct, zda bude mít pro někoho tato obrazovka výraznější využití, v každém případě nabízí rychlý a přehledný přístup ke kterémukoliv údaji, i když jen v textové podobě.

GPSDash

Pro experty a nadšence GPS technologie je k dispozici obrazovka data s výpisem dat z GPS přijímače s možnostmi filtrování.

GPSDash GPSDash

Správa bodů
GPS Dash má překvapivě propracovanou správu bodů. Bodům můžeme přiřazovat velké množství typů s odpovídajícími ikonkami, z těch bizarnějších třeba „RIP“ pro hřbitov, potápějící se loď pro vrak nebo lebku se zkříženými kostmi. Dále lze bodům kromě poznámky přiřadit také poloměr okruhu v okolí bodu, po jehož překročení můžete být zvukově upozorněni. Body je možné řadit podle názvu, poznámky, typu a především podle vzdálenosti. GPS Dash pracuje interně s GPX formátem, což je výborná zpráva. Trochu ji ovšem kazí fakt, že neumí tyto soubory libovolně načítat nebo ukládat. Pokud chcete použít vlastní GPX soubor, musíte jej nahrát do pracovního adresáře GPS Dash, podobně pro uložení bodů si soubor budete muset sami „vytáhnout“ ze stejného místa. Je zajímavé, že import formátu LOC funguje z kterékoliv složky, export chybí úplně.

GPSDash GPSDash

Cesty a náznak navigace
Cesta (route) je ve skutečnosti jen posloupnost bodů se všemi výhodami a nevýhodami popsanými v předchozím odstavci. Opět je použit GPX formát, takže není problém použití vlastní cesty z jiné aplikace, ovšem za cenu manuálního zkopírování souboru do složky s cestami.

U GPS Dash není možné mluvit o navigaci v pravém slova smyslu. Jediné, co připomíná navigaci, je červený ukazatel směru k dalšímu bodu cesty (nebo samotnému bodu) v budíku s kompasem a vzdálenost nebo čára spojující vaši pozici s bodem na mapě. Při přiblížení k bodu na definovanou vzdálenost budete upozorněni. Nic víc, nic míň.

GPSDash GPSDash

Záznam a přehrávání
Absolvovanou trasu lze logovat do souboru, nahrávána jsou přímo NMEA data a pro úsporu místa jsou kompresována. Záznam je možné přehrát, takže se program tváří, jako by dostával data přímo z GPS, a můžete libovolně přepínat mezi obrazovkami a sledovat údaje. Nebo je možné záznam jen analyzovat, což přímo ukáže obrazovku s grafy.

Geocaching
Kromě typu “geocache“ s ikonkou pokladnice není v GPS Dash nic speciálně určeno pro hledání skrýší, nicméně s odpovídající mapou by neměl být problém skrýš najít. Na podrobný kompas s pozicí skrýše nebo průměrování pozice GPS ale můžeme zapomenout. Maximální přiblížení je závislé na zvolené mapě, se světovou mapou budete mít problém najít Prahu, natož nějaký strom nebo kámen, pod nímž je poklad.

Závěr
Pokud by bylo o něco lépe zpracováno především mapové zobrazení, odnesl by si GPS Dash o stupeň lepší známku. Zatím jde o skvělý nástroj pro sledování a analýzu dat, ostatní funkce jsou spíše doplňkem. Za cenu 23 Euro může být další GPS aplikací ve vaší sbírce :).Pokračování článku:
Turistika s GPS (9. část - VITO Active Trace)
Předchozí části článku:
Turistika s GPS (7. část - TrackyPro)
Turistika s GPS (6. část - Gps Gate)
Turistika s GPS (5. část - BeeLine GPS)
Turistika s GPS (4. část - Kalibrace map pro OziExplorer)
Turistika s GPS (3. část - OziExplorer)
Turistika s GPS (2. část - SmartMaps)
Turistika s GPS (1. část - úvod do problematiky)


Hodnocení produktu:
 
   Související odkazy
· Více o tématu Software
· Další články od autora vaseo


Nejčtenější článek na téma Software:
Turistika s GPS (3. část - OziExplorer)


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 1

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Software

"Turistika s GPS (8. část - GPS Dash)" | Přihlásit/Registrovat | 0 komentářů
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty
Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály WMHelp.cz, informace ze světa Windows Mobile, asistenční služby. ISSN 1802-5684
RSS News | RSS Downloads | Atom News | Atom Downloads | Plucker Text | Plucker Color | Plucker Gray | PDA verze | Právní ujednání | Ochrana osobních údajů