Turistika s GPS (5. část - BeeLine GPS) - www.WMHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé serveru WMHelp. Zajímavé články odměníme.

 Turistika s GPS (5. část - BeeLine GPS)

Autor: vaseo - 11.09.2007, 19672 čtenářů


Software

Po všestranných velikánech SmartMaps a OziExplorer tu máme prvního specialistu na geocaching – BeeLine GPS od společnosti VisualGPS. Zaujme možnostmi práce s body, správou skrýší a ukazateli všech možných údajů o výletě včetně grafů.


BeeLine GPS je mezi hledači skrýší velmi oblíbený, aplikace je totiž vyvíjena přímo pro podporu geocachingu s GPS. VisualGPS nabízí několik produktů z rodiny GPS aplikací pro různé platformy, BeeLine GPS je určen výhradně pro PDA vybavené Windows Mobile.

První kontakt
Instalace probíhá naprosto standardním způsobem a bez problémů. Nezabere ani 1 MB dat a práce s programem je velmi svižná. Přece jen se nemusí řešit překreslování velkých rastrových map, i když při zobrazování více budíků najednou se nejeden procesor zadýchá, ale o tom až dále.

BeeLine GPS BeeLine GPS

Ovládání
Po chvíli práce s programem si budete myslet, že umíte vše a že už vás program ničím nepřekvapí. Omyl, překvapí a většinou příjemně, mnoho funkcí a možností není na první pohled vidět a přijdete na ně až po přečtení manuálu nebo náhodou. Ovládání BeeLine GPS je rozděleno do 5 záložek, mezi nimiž lze jednoduše a rychle přepínat. Záložka GPS zobrazuje sílu signálu, stav a pozici satelitů.

BeeLine GPS BeeLine GPS

Záložka s názvem Panel je o mnoho zajímavější, umí zobrazit až 4 budíky najednou nebo pouze jeden velký, který se může v krátkých intervalech přepínat. Budíky mohou zobrazovat aktuální nadmořskou výšku, kompas, rychlost nebo rychlost stoupání/klesání. Ve třech polích pod budíky je možné sledovat další údaje o výletu. Při zobrazení jednoho budíku je možné zapnout Smooth Mode, takže se ručička pohybuje plynule, což je daleko příjemnější než její skoky při nepřesnostech GPS. Špatná optimalizace vykreslování tohle bohužel neumožňuje při zobrazení všech čtyř budíků najednou.

BeeLine GPS BeeLine GPS

Pokud jste opravdu vysazeni na sledování dat, v záložce Trip budete jako v ráji. Obrazovku můžete rozdělit na několik polí, kombinací je opravdu mnoho. Matici polí lze volit téměř libovolně od 1 x 1 až po 4 x 5 a pro každé pole můžete vybrat z více než 30 nejrůznějších veličin - minima, průměry, maxima a aktuální hodnoty výšky, rychlosti, zrychlení, stoupání a mnohé další.

BeeLine GPS BeeLine GPS

Při vlastním hledání skrýší bude asi nejčastěji používaným zobrazením záložka Map. BeeLine GPS nepoužívá žádné mapové podklady, znázorňuje pouze vzájemnou pozici GPS a ostatních bodů na mapě, což jsou různé skrýše pro geocaching nebo jiné body. Mapa může být směrována na sever nebo se může otáčet podle směru chůze. Rozmezí zoomu je dostatečné, i když možnost přiblížení bych u aplikace zaměřené na geocaching očekával o něco větší nebo i neomezené, maximem je zde 1 cm na displeji jako 5 metrů ve skutečnosti.

BeeLine GPS BeeLine GPS

Práce s mapou je velmi svižná, žádné zpomalení ani při velkém počtu zobrazených bodů nehrozí. Pohyb a centrování mapy jsou vyřešeny skvěle. Mapa je centrována kolem pozice GPS a když ji posunete mimo, zobrazí se malé tlačítko, díky kterému se mapa vrátí na střed. Kromě měřítka, mřížky a grafického znázornění signálu je možné zapnout zobrazení výškového profilu a tří polí s údaji pod mapou.

BeeLine GPS BeeLine GPS

Záložka Analysis slouží, jak už název napovídá, ke sledování průběhu různých veličin v grafech. Opět je zde více možností jak rozdělit obrazovku od jednoho grafu přes celou obrazovku až po 2 x 2 grafy. Navíc je tu ještě rozdělení 1 x 3, které alespoň pro mě vyhrává, co se týče přehlednosti a počtu zobrazených informací. Grafy lze přibližovat nebo oddalovat, bohužel ale vždy všechny najednou. Barevné a grafické provedení přílišné přehlednosti či estetičnosti nenahrávají, ale buďme rádi alespoň za nějaké grafy. V grafech lze sledovat rychlost, zrychlení, nadmořskou výšku, stoupání/klesání a chybu trasy, což je něco jako odchylka GPS.

BeeLine GPS BeeLine GPS

Správa bodů
Body (waypoints) lze překvapivě přidávat, upravovat a mazat, ale to je jen začátek. Správa bodů je v BeeLine GPS opravdu propracovaná a zaměřená na body v podobě skrýší pro geocaching. U každého bodu můžeme nastavit ikonku (výběr je opravdu obrovský), vzdálenost pro upozornění při přiblížení k bodu, způsob upozornění, poznámku apod. U skrýší je navíc možnost nastavit stav (nalezeno, nenalezeno, v plánu, moje, multicache, neúspěšně hledáno a mnoho dalších).

BeeLine GPS BeeLine GPS

Seznam bodů je přístupný přímo z hlavní lišty nezávisle na zvolené záložce. Seznamu není co vytknout, konečně tu máme řazení podle aktuální vzdálenosti, jména nebo času nalezení. Filtrování podle názvu ulehčí hledání v obsáhlejších seznamech.

BeeLine GPS Další funkce
Průměrování pozice ocení nejeden hledač skrýší. GPS příjímače mají svá omezení, co se přesnosti týče, a i když stojíme na místě, GPS bude hlásit změny pozice v jednotkách metrů. Průměrování těchto údajů může velmi ulehčit odhad opravdové pozice. Průměrování lze využít i při vytváření vlastních skrýší, kdy při zveřejňování své skrýše chcete zadat co nejpřesnější souřadnice pro ostatní hledače. K tomu je určena funkce průměrování bodu, při jejím zapnutí se začne počítat průměr aktuální pozice a nadmořské výšky z přicházejících dat. Všechny tyto údaje včetně počtu vzorků a odchylky jsou zobrazeny na displeji, po ukončení průměrování je bod vytvořen. Tímto způsobem si lze také ověřit přesnost vašeho GPS při dané síle signálu. Na záznam trasy už jsme zvyklí, na její ukládání a přehrávání také. BeeLine GPS nabízí navíc i uložení a přehrání přímo NMEA dat z GPS.

Import a export dat
Kdyby každý GPS program uměl pracovat s tolika formáty jako BeeLine GPS, mohli bychom slavit. Import bodů je možný z formátů GPX, XML, LOC nebo CSV, export do GPX a XML. Trasy lze načítat a ukládat pouze ve vlastním TRK formátu, ale co je důležitější, exportovat trasy můžeme do formátů CSV, GPX a také do KML pro Google Earth.

Závěr
BeeLine GPS je funkčně bezvadný program pro geocaching a analýzu výletu. Škoda slabší vizuální stránky a vyšší ceny 29,95$, která odpovídá spíše všestrannějším aplikacím.Pokračování článku:
Turistika s GPS (6. část - Gps Gate)
Turistika s GPS (7. část - TrackyPro)
Turistika s GPS (8. část - GPSDash)
Turistika s GPS (9. část - VITO Active Trace)
Předchozí části článku:
Turistika s GPS (4. část - Kalibrace map pro OziExplorer)
Turistika s GPS (3. část - OziExplorer)
Turistika s GPS (2. část - SmartMaps)
Turistika s GPS (1. část - úvod do problematiky)


Hodnocení produktu:
 
   Související odkazy
· Více o tématu Software
· Další články od autora vaseo


Nejčtenější článek na téma Software:
Turistika s GPS (3. část - OziExplorer)


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.83
Účastníků: 6

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Software

"Turistika s GPS (5. část - BeeLine GPS)" | Přihlásit/Registrovat | 0 komentářů
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty
Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály WMHelp.cz, informace ze světa Windows Mobile, asistenční služby. ISSN 1802-5684
RSS News | RSS Downloads | Atom News | Atom Downloads | Plucker Text | Plucker Color | Plucker Gray | PDA verze | Právní ujednání | Ochrana osobních údajů