Turistika s GPS (2. část - SmartMaps) - www.WMHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé serveru WMHelp. Zajímavé články odměníme.

 Turistika s GPS (2. část - SmartMaps)

Autor: vaseo - 22.08.2007, 19837 čtenářů


Software

Jak jsme minule slibíli, přinášíme dnes recenzi jedné z nejoblíbenějších aplikací pro navigaci nejen po České republice od společností Aponia Software a PLANStudio. SmartMaps nabízí navigaci jak do auta, tak po turistických nebo cykloturistických stezkách, což z něj dělá univerzální řešení pro GPS. Jak si ale poradí s geocachingem?







Aplikace SmartMaps je na trhu už delší dobu a prodělala vcelku významný vývoj od prvních verzí, které byla spíše jen prohlížečem map. Verze pro Symbian dodnes využívají prohlížeč třetí strany, což by se ale podle vyjádření společnosti mělo v budoucnu změnit. Windows Mobile a Palm OS verze jsou již delší dobu vyvíjeny přímo na míru, stále ale platí, že hlavním lákadlem jsou kvalitní podkladové mapy pokrývající prakticky každý kout České republiky.

Verze a nabídka map
Samotná aplikace je k dispozici pro Windows Mobile, Palm OS, MS Windows a Symbian. Na výběr jsou dvě verze programu. Pokud nepožadujete navigaci a hledání cest, vystačíte si s levnější verzí Standard. Verze s označením Navigator je už plnohodnotná aplikace včetně hlasové navigace. Mapových balíčků je spousta, zahrnují autoatlas ČR i SR (1:100 000), podrobné plány všech krajských měst (až 1:10 000), cykloatlas ČR (1:100 000) a turistické mapy ze všech oblastí ČR (1:50 000 nebo 1:25 000). Všechny mapy jsou rastrové a většinou ve dvou vrstvách. Právě cykloatlas a turistické mapy činí SmartMaps pro našince jedinečnými, neznám jinou alternativu s tak kvalitními mapami v jednom celku s aplikací nad nimi.

Instalace
Instalace probíhá klasicky z desktopu pomocí vlastního instalátoru aplikace. Zvolit si můžete umístění jednotlivých částí programu, takže například aplikaci lze nainstalovat do hlavní paměti pro rychlejší přístup a mapy s databázemi na kartu (přínos v podobě rychlosti práce je ale diskutabilní).

Práce s programem
V první řadě je třeba vybrat si mapu, nad kterou chcete pracovat. Jde v podstatě jen o jednorázovou akci, protože další výběr a přepínání map je automatické podle zobrazované pozice. Pokud vám v seznamu map pro výběr některá chybí, i když jste ji zakoupili a nainstalovali, stala se někde nejspíš chyba.

Ovládání je velmi intuitivní. Tažením po obrazovce posunujeme mapu, pokud není uzamčena na pozici GPS. Překreslování by mohlo být sice o něco rychlejší, na druhou stranu jde přece jen o bitmapy a jejich překreslování je už z podstaty náročné na výkon procesoru a paměťového systému. Přímo v liště s menu se nacházejí tlačítka přiblížení a oddálení (zoom), výběr konkrétního měřítka, centrování mapy podle GPS a virtuální klávesy. Funkci výběru měřítka jsem si velmi oblíbil a úplně jsem zanevřel na tlačítka se zoomem. Výběrem měřítka se totiž přepínáte přímo mezi originálními vrstvami mapy tak, jak byly vytvořeny, kdežto zoom přidává "mezipolohy", které jsou počítány za chodu filtrováním detailnější vrstvy. Z důvodu náročnosti operace filtrování nelze použít žádný sofistikovanější algoritmus a výsledek je nevalné kvality - kostrbatý a občas špatně čitelný. Naopak v případě neznámého terénu a velkému rozdílu jednotlivých vrstev se může stát, že mapa při oddálení/přiblížení příliš "uskočí" a my najednou nevíme, kterou část zobrazujeme. V těchto případech dáme zavděk jemnějšímu zoomu i za cenu nižší kvality. SmartMaps umožňují dokonce otáčení mapy podle směru pohybu, ale bohužel včetně veškerého textu v mapě a za cenu dalšího zvýšení zatížení CPU.

Může se zdát, že tlačítko centrování mapy podle GPS zbytečně zabírá prostor v hlavní liště a mohlo být skryto někde v menu, ale protože SmartMaps myslí centrování "vážně" v tom smyslu, že mapu opravdu uzamkne, je tlačítko používané vcelku často. Zvlášť pro nás turisty je důležité mít možnost podívat se o kousek dál na mapu, abychom věděli, kam jdeme, a poté jednoduše vycentrovat zobrazení zpět. Poslední tlačítko virtuálních kláves je možné zapnout v nastavení. Jedná se o rozdělení celé obrazovky na několik polí, přičemž každé z nich po tapnutí vyvolá předdefinovanou funkci. Ideální do auta, kdy nemáte čas probírat se složitě menu nebo trefovat za jízdy malá tlačítka na liště.

Hledání cesty a navigace
Všechny mapy jsou doplněny o obsáhlou databázi měst, obcí a bodů zájmů podle zvolené mapy. Zatímco v autoatlase najdeme mimo jiné seznam čerpacích stanic a exitů z dálnice, v turistických mapách jsou to třeba hrady, zámky a jeskyně, v městských plánech ulice, MHD atd. Dohledání a zobrazení těchto bodů je otázkou několika vteřin díky dobře členěnému rejstříku. Jednotlivé skupiny bodů zájmu lze navíc zobrazit v mapě.

Pro navigování je třeba nejdříve zvolit a vypočítat cestu. Vkládat můžeme libovolné body z mapy nebo rejstříku. Výsledná cesta se bude lišit podle zvoleného profilu, typické nejkratší, nejrychlejší a nejlevnější doplňuje profil pro cyklotrasy, který se snaží použít cyklostezky a vyhnout se silnicím 1.třídy, a podobně turistické trasy pro pěší pohyb. Navigace funguje pouze v síti silnic a stezek. Pokud se bod nachází mimo tuto síť, počítá se projekce k nejbližšímu navigovatelnému místu, které se pak v navigaci použije namísto skutečně zvoleného bodu.

Jednou z největších nevýhod aplikace SmartMaps je doba výpočtu cesty, která na slabších procesorech trvá až v řádu minut. Obzvlášť nepříjemné je, pokud sjedete z cesty a aplikace přepočítává cestu z nové pozice. Za dobu přepočtu můžete přejet i několik důležitých odboček. Dobrou zprávou je, že vývojáři se nejspíše chytili za hlavu a v nových verzích bude čas propočtu redukován. V nastavení je možné měnit počet metrů, po kterých se má cesta automaticky přepočítat, sjedete-li z ní. Přepočtení můžete i zcela vypnout a nechat se jen upozornit.

Samotná hlasová navigace bere v potaz pouze nejbližší odbočky či křižovatky, na výběr je mužský nebo ženský hlas s možností hlášení typu silnice a křižovatky. Relativně novou funkcí je upozornění na překročení rychlosti, buďto automaticky podle aktuálního typu silnice s definovanou tolerancí nebo vlastní hodnoty až čtyř limitů. Na automatiku nelze stoprocentně spoléhat, protože projíždění malých vesnic se bere jako silnice mimo obec, ale jinak jde o příjemný doplněk navigace do auta.

Geocaching a import/export dat
Aplikace umožňuje libovolně ukládat body na mapě a projeté trasy. Uložené body lze použít pro výpočet cesty a uložené trasy je možné přehrát v režimu simulace GPS. Teď špatná zpráva: veškerá data, se kterými SmartMaps pracují, jsou v interním, neveřejném a nikde jinde nepoužitém formátu. Žádný import nebo export do GPX nebo jiného použitelného formátu.

Po neustálých stížnostech hledačů skrýší na diskuzních fórech se autoři částečně slitovali a pro registrované uživatele vydali utilitku SmartMaps ConvertTools pro převod přesně definovaného CSV formátu a následně i GPX do interního formátu databáze. Převést lze pouze body a v aplikaci budou zařazeny jako nová skupina bodů zájmů pod jménem zadaném při převodu. Importované body tak můžeme zobrazit na mapě nebo je zařadit do cesty a nechat se k nim navigovat. SmartMaps ConvertTools umí i export uložených bodů a tras do CSV.

Import skrýší z Geocaching.com
Doporučujeme použít Skrýšotlač, což je velmi povedená utilitka v Javě. Výběr skrýší exportujte do GPX a převeďte v SmartMaps ConvertTools do SMP formátu. Před převodem je třeba v SmartMaps ConvertTools zadat jméno skupiny, pod kterou budou body zařazeny, např."Caches", pozor na správnou volbu, převod se někdy nepochopitelně nezdaří při delším nebo nevhodně zvoleném názvu. Převedený soubor nahrajte do adresáře na PDA k ostatním databázovým souborům (standardně adresář aplikace). SmartMaps ConvertTools si bohužel nerozumí s GPX exporty z některých zdrojů, ale se Skrýšotlačem by neměly být potíže.

Import bodů z poi.cz
Jde o pracnější postup. Soubor bodů exportujte z poi.cz do Dynavix CSV nebo XML formátu (přímý převod GPX bohužel nefunguje), ten importujte do Excelu nebo jiného tabulkového procesoru a upravte tak, aby jednotlivé sloupce obsahovaly:

1. sloupec - název skupiny, většinou stejný pro všechny řádky
2. sloupec - název skrýše nebo bodu
3. sloupec - zeměpisná šířka
4. sloupec - zeměpisná délka
5. sloupec - poznámka, může být prázdná

Soubor uložte do CSV formátu (hodnoty oddělené středníkem) a převeďte v SmartMaps ConvertTools stejným způsobem jako GPX z předchozího odstavce.

Vlastní hledání skrýší se SmartMaps je prakticky nemožné, protože mapu nelze přiblížit o více než jeden nebo dva stupně od nejdetailnější vrstvy, což je i v případě 1:10 000 naprosto nedostatečné. Ikonka skrýše (importované předchozím postupem) má navíc tvar plného čtverce, takže lze jen těžko odhadovat přesnou pozici.

Závěr
SmartMaps je vynikajícím řešením pro ty, kteří chodí na výlety nebo jezdí na kole s GPS a občas potřebují navigaci do auta. Mapovým podkladům není co vytknout a obzvláště plány měst a turistické mapy jsou zpracovány výborně. Navigace je bez výraznějších problémů použitelná, ale pokud hledáte výhradně navigaci do auta, poohlédněte se jinam. Co se týče geocachingu, SmartMaps vás krásně dovede poblíž skrýše, pro vlastní hledání se budete muset přepnout do jiné, k tomu určené aplikaci třeba z dalšího dílu seriálu. To samé platí, pokud chcete analyzovat svoje výlety a za chodu sledovat budíky, ukazatele a grafy.



Pokračování článku:
Turistika s GPS (3. část - OziExplorer)
Turistika s GPS (4. část - Kalibrace map pro OziExplorer)
Turistika s GPS (5. část - BeeLine GPS)
Turistika s GPS (6. část - GpsGate)
Turistika s GPS (7. část - TrackyProe)
Turistika s GPS (8. část - GPSDash)
Turistika s GPS (9. část - VITO Active Trace)
Předchozí část článku:
Turistika s GPS (1. část - úvod do problematiky)


Hodnocení produktu:




 
   Související odkazy
· Více o tématu Software
· Další články od autora vaseo


Nejčtenější článek na téma Software:
Turistika s GPS (3. část - OziExplorer)


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 3.88
Účastníků: 9

Velmi dobré

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Software

"Turistika s GPS (2. část - SmartMaps)" | Přihlásit/Registrovat | 3 komentářů | Vyhledávání v diskusi
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Re: Turistika s GPS (2. část - SmartMaps) (Hodnocení: 1)
Od: uni (email je skrytý) - 23.08.2007
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Jen bych chtěl dodat, že se zřejmě nejedná o recenzi nejnovější verze. Má (2.9.3) umí pomocí ikony "+" "nekonečné" přibližování do poslední vrstvy, kdy samozřejmě dojede k rozpadu grafiky mapy, ale měřítko na displeji je do 1m, takže dohledání keše (hradu:-) ) není problém. Dále je POI zobrazena jako poloprůsvitná modrá kostka, těmito (a nejen) drobnostmi výrobce reaguje na podněty uživatelů, jsem si jist, že se aplikace vyladí do stavu, kdy bude ve více směrech naprosto špičkovou aplikací. Jako autonavigaci používám SM několik let se spokojeností.
Re: Turistika s GPS (2. část - SmartMaps) (Hodnocení: 1)
Od: vaseo (email je skrytý) - 23.08.2007
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Díky za informace, ano šlo o starší verzi. Hned se podívám na poslední verzi a vyzkouším tyto nové funkce. Je příjemné vědět, že autoři dbají na požadavky svých zákazníků.

Re: Turistika s GPS (2. část - SmartMaps) (Hodnocení: 1)
Od: bonjovi (email je skrytý) - 04.02.2023
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Protože je obtížné napodobit lidské vnímání, modelování multimediálního obsahu pomocí identifikace sémanticky wordle smysluplných věcí může být problematické.

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty




Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály WMHelp.cz, informace ze světa Windows Mobile, asistenční služby. ISSN 1802-5684
RSS News | RSS Downloads | Atom News | Atom Downloads | Plucker Text | Plucker Color | Plucker Gray | PDA verze | Právní ujednání | Ochrana osobních údajů