Turistika s GPS (1. část - úvod do problematiky) - www.WMHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé serveru WMHelp. Zajímavé články odměníme.

 Turistika s GPS (1. část - úvod do problematiky)

Autor: vaseo - 20.08.2007, 13264 čtenářů


Software

Různé pravidelné i nepravidelné seriály jsou na našem portálu takřka denním chlebem. Dnes vám přinášíme první z článků, které určitě zaujmou každého milovníka přírody a cestování. Nový seriál o GPS bude zaměřený především na software pro turistiku a geocaching s GPS. V úvodu objasníme některé pojmy spojené s touto oblastí a ukážeme, jaký typ GPS lze na túře nebo na kole použít a k čemu.Co se týče využití GPS v civilní sféře, vítězí na celé čáře navigace do auta. Tento fakt dokazuje i počet recenzí v médiích, které se navigacím do auta věnují. Pokud ale chcete využít svoje GPS i pro jiné účely nebo výhradně pro jiné účely, jste odkázáni na recenze několika mála aplikací zaměřených na turistiku a geocaching, přičemž na některé velmi povedené programy nenajdete recenzi vůbec. Tento seriál vám bude postupně představovat některé zajímavé aplikace pro turistiku, takže budete moci porovnávat a případně vybírat na jednom místě.

Těšit se mimo jiné můžete na recenze vynikajících aplikací SmartMaps nebo OziExplorer včetně návodů na import a konverzi bodů zájmů, tras, cest a v případě komplexního OziExploreru i samostatný díl o kalibraci vlastních map. Pokud se seriál setká s vaším kladným ohlasem, může se postupně rozrůstat o další aplikace, návody a postřehy. Nejdříve se ale podíváme na turistiku s GPS trochu obecněji.


GPS nejen do auta
V poslední době se přístroje GPS stávají stále dostupnější a majitelů utěšeně přibývá. Ještě před několika lety byla GPS navigace výsadou nejluxusnějších aut a ruční přístroje jste mohli spatřit jedině u lépe vybavených horských služeb nebo movitějších dobrodruhů. Dnes najdete navigaci téměř u všech služebních aut, kde to má jen trochu význam, a stává se stále častější výbavou i automobilů soukromých. Navigace do auta byla vůbec průkopníkem na trhu s GPS a stále v této části trhu zaujímá nejvyšší pozice co se prodejů i využití civilních GPS týče. Důvod je zřejmý - v prvé řadě ušetření času a peněz, ale také vyšší pohodlí a potažmo i bezpečnost. Nás bude ale zajímat jiná kategorie, a to GPS pro turistiku.


Turistika s GPS
"Turistikou" zde rozumíme pohyb prakticky v jakékoliv formě po zeměkouli, ať už jde o pěší turistiku, cykloturistiku, plavbu lodí, létání atd. GPS přístroje pro turistiku můžeme rozdělit na dvě hlavní kategorie, každá se dále dělí na podskupiny především dle použitého hardware. Do první kategorie spadají přístroje určené výhradně pro turistiku. Většinou mají tvar podobný většímu mobilnímu telefonu, poznáte je podle odolnější, často pogumované konstrukce a menšího displeje. Starší modely neměly ani grafický displej a zobrazovaly jen GPS pozici v určitém formátu, případně rychlost, vzdálenost k bodu atd., takže pokud jste neměli mapu v hlavě, bylo nutné mít papírovou s sebou a pomocí různých pravítek zanést pozici do mapy. Dnes je častější menší grafický displej s několika málo barvami nebo i černobílý s klasickým ukazatelem pozice v podrobné vektorové mapě. Výhodou je odolnost, mobilita (s mapou v přístroji) a relativní nezávislost na dalších zařízeních - přístroje mívají paměť pro velký počet bodů (waypointů) a dokáží zaznamenávat veškerý pohyb do logu pro případné pozdější použití v počítači. Nevýhodou je vyšší cena (srovnatelná s navigací do auta) a jednoúčelové zaměření.

Pro náš portál specializovaný na Windows Mobile je daleko zajímavější druhá kategorie GPS přístrojů použitelných pro turistiku. V této kategorii má hlavní slovo PDA, ideální prostředek pro zobrazení údajů a ovládání GPS. Samotný GPS přijímač může být součástí PDA nebo jako samostatné zařízení spojené kabelem nebo bezdrátově pomocí Bluetooth. Integrované řešení má nevýhodu v často slabší citlivosti přijímače a nižší výdrži baterie (zatěžuje společný zdroj). Samostatný přijímač musíte nabíjet sice zvlášť, ale vzhledem k jeho výdrži 10 až 20 hodin provozu to lze překousnout, pak jste limitováni pouze výdrží PDA. Nevýhodou samostatného řešení je komplikace v podobě dalšího zařízení navíc, což hraje roli zvláště u pěší turistiky. Bluetooth GPS má ještě jedno malé plus, které nemusí být ihned zřejmé. Můžete jej umístit na pozici s větším výhledem a tedy silnějším signálem, zatímco PDA bude bezpečně uloženo třeba v kapse nebo ve vaší ruce.Geocaching
Díky univerzálnosti klasického PDA, kdy nejsme omezeni jednoúčelovou aplikací jako u většiny autonavigací, můžeme GPS využít na maximum. Nabídka software je velmi bohatá, takže si z PDA můžeme udělat autonavigaci, navigaci v terénu, analyzátor trasy s nejrůznějšími parametry, měřič vytyčeného území atd. V poslední době nabírá na popularitě geocaching. Zjednodušeně řečeno jde o hledání skrýší (cache) nebo nejrůznějších bodů zájmu s pomocí GPS (ale i bez něj). Skrýše obsahují malý "poklad" v podobě symbolických dárků jako jsou přívěšky, hračky, propisky apod. Komunita lidí posedlých geocachingem se rychle rozrůstá díky dostupnosti příručních GPS. Pro více informací o geocachingu navštivte http://www.geocaching.cz.

Skrýše ve vaší blízkosti najdete v kompletní databázi skrýší na výše zmíněném serveru, pro snadnější hledání a export dat můžete použít šikovnou utilitku v Javě Skrýšotlač. To je na úvod asi tak vše. V příštím díle se podíváme na navigační software SmartMaps a ukážeme, jak do něj dostat data o skrýších z výše uvedených zdrojů.Pokračování článku:
Turistika s GPS (2. část - SmartMaps)
Turistika s GPS (3. část - OziExplorer)
Turistika s GPS (4. část - Kalibrace map pro OziExplorer)
Turistika s GPS (5. část - BeeLine GPS)
Turistika s GPS (7. část - TrackyPro)
Turistika s GPS (8. část - GPSDash)
Turistika s GPS (9. část - VITO Active Trace)
 
   Související odkazy
· Více o tématu Software
· Další články od autora vaseo


Nejčtenější článek na téma Software:
Turistika s GPS (3. část - OziExplorer)


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.47
Účastníků: 19

Velmi dobré

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Software

"Turistika s GPS (1. část - úvod do problematiky)" | Přihlásit/Registrovat | 0 komentářů
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty
Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály WMHelp.cz, informace ze světa Windows Mobile, asistenční služby. ISSN 1802-5684
RSS News | RSS Downloads | Atom News | Atom Downloads | Plucker Text | Plucker Color | Plucker Gray | PDA verze | Právní ujednání | Ochrana osobních údajů