Turistika s GPS (4. část - Kalibrace map pro OziExplorer) - www.WMHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé serveru WMHelp. Zajímavé články odměníme.

 Turistika s GPS (4. část - Kalibrace map pro OziExplorer)

Autor: vaseo - 04.09.2007, 27453 čtenářů


Software

V dnešním díle zůstaneme doma a necháme svoje GPS odpočinout. To ale jen proto, abychom mohli zase vyrazit do světa, vybaveni lépe než před tím - vlastními mapami. Ukážeme si, jaké souřadnicové systémy se v našich podmínkách používají a jak je zkalibrovat pro OziExplorer.


Pokud vám chybí komerční mapové řešení s dostatečným detailem map nebo se chystáte do míst, která nejsou vůbec pokryta dostupným navigačním softwarem, vytvořte si vlastní! Program OziExplorerCE už jsme dostatečně vychválili v minulém díle, ale zatím nevíme, jak do něj dostat to hlavní - podkladové mapy.

Mapy a souřadnicové systémy
Než začneme kalibrovat, musíme si sehnat mapu. Mapy se dají koupit přímo v digitální podobě, cena je přirozeně přímo úměrná velikosti a detailnosti pokrytého území. Levnější volbou bývá papírová mapa, navíc nějaká se vždy najde zastrčená v šuplíku. Naskenovaný obraz se kvalitou samozřejmě nevyrovná originální digitální mapě.

U map z české kotliny a okolí se setkáme většinou se dvěma souřadnicovými systémy, starším S-1942 nebo univerzálním WGS84. Drtivá většina GPS a mapového software pracují interně s WGS84. WGS84 je používán celosvětově a pracuje přímo s poledníky a rovnoběžkami. S-1942 vychází z vojenského systému zemí bývalé varšavské smlouvy, pracuje s kilometrovou pravoúhlou sítí a je definována po pásových oblastech širokých 6 stupňů délky. Elipsoid S-1942 se liší od vzorového WGS84 a je v OziExploreru předdefinován.

OziExplorer

Kalibrace
Budeme potřebovat PC verzi OziExploreru a mapu ve formě obrazu. Není třeba být expertem na práci v OziExploreru, ale alespoň letmé seznámení s ovládáním programu by bylo vhodné. Nejprve otevřeme mapu pro kalibraci.

OziExplorer menu

Na následujících obrázcích můžete vidět popsané souřadnicové systémy. První je mapa S-1942 s červeně vyznačenými hodnotami tohoto systému, zeleně je spíše informativní úhlové značení.

S-1942

Mapa druhá má poledníkovou a rovnoběžkovou síť v systému WGS84.

WGS84

V případě S-1942 zvolíme jako Map Datum S42 a Map projection Transverse Mercator. Dále je třeba otevřít Projection Setup a zadat údaje podle obrázku dole. Central Meridian udává střed pásma, pro většinu ČR je to 15. stupeň východní délky, takže pás zabírá 12. až 18. stupeň. Ostrava a část severovýchodní Moravy spadá už do dalšího pásu a jako Central Meridian bychom zadali 21, protože střed dalšího pásu je 21. stupeň. Scale Factor je 1 a odsazení východní délky False Easting nastavte na 3500000.

S-1942

S WGS84 mapou máme práci ulehčenou, Map Datum nastavíme na WGS84 a Map projection na Latitude/Longitude.

WGS84

Nyní je třeba zvolit několik kalibračních bodů. Pro zkalibrování potřebujeme minimálně 3 vhodně rozmístěné body; třeba v rozích mapy. U S-1942 map zadáváme souřadnice do User Grid pole v metrech, u WGS84 přímo hodnoty poledníků a rovnoběžek do pole Degrees&Mins (formát minut/sekund lze měnit v nastavení OziExploreru).

S-1942

WGS84

To hlavní máme za sebou, ale než začneme jásat nad úspěšně zkalibrovanou mapou, ověříme si, jestli se nám vše opravdu povedlo. K tomu slouží funkce zobrazení sítě; v menu Map vybereme položku Grid Line Setup. S-1942 síť zapneme v záložce Other Grid a WGS84 v Lat/Lon.

S-1942

WGS84

Pokud jste postupovali správně, měla by zobrazená síť splývat se sítí mapy, pokud takovou má. Častou chybou bývá špatné nastavení přepočtu hodnot User (S-1942) nebo UTM (WGS84), přepnutí je možné kliknutím levým tlačítkem na tuto položku.

OziExplorer

Převod do OziExplorerCE formátu
Kalibrace mapy vytvoří soubor s příponou MAP, kde jsou uloženy kalibrační údaje. Abychom mohli zkalibrovanou mapu použít v PDA verzi, musíme ji převést na formát k tomu určený (v poslední verzi OZFX3). K převodu potřebujete utilitku Img2Ozf, která zpracuje a předfiltruje obraz do několika vrstev (více v minulém díle) a uloží či přímo nahraje do připojeného PDA převedené mapy. Několik zkalibrovaných map lze také spojit do jedné větší jednoduše s použitím utility MapMerge, ale za cenu menšího zkreslení (zkosení) obrazových dat kvůli sladění souřadnicové sítě všech slučovaných map.

Závěr
Kalibrace vlastních map není nic složitého, obzvlášť s mapami, které mají dostatek kalibračních informací. Přeji úspěšné převádění a pokud se snad nebude dařit nebo zvítězí lenost, zkuste se obrátit na zkušenější (pracovitější) uživatele třeba na diskuzním fóru, ale pozor na autorská práva výrobců map!Pokračování článku:
Turistika s GPS (5. část - BeeLine GPS)
Turistika s GPS (6. část - GpsGate)
Turistika s GPS (7. část - TrackyPro)
Turistika s GPS (8. část - GPSDash)
Turistika s GPS (9. část - VITO Active Trace)
Předchozí části článku:
Turistika s GPS (3. část - OziExplorer)
Turistika s GPS (2. část - SmartMaps)
Turistika s GPS (1. část - úvod do problematiky)
 
   Související odkazy
· Více o tématu Software
· Další články od autora vaseo


Nejčtenější článek na téma Software:
Turistika s GPS (3. část - OziExplorer)


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.78
Účastníků: 14

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Software

"Turistika s GPS (4. část - Kalibrace map pro OziExplorer)" | Přihlásit/Registrovat | 4 komentářů | Vyhledávání v diskusi
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Re: 'S42' je SPATNE, spravne je 'Pulkovo 1942' (Hodnocení: 1)
Od: ebik (email je skrytý) - 12.11.2007
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Tady jsem nalezl zminku o elipsoidu 'Pulkovo 1942'. http://mobile.ce4you.cz/forums/view_topic.asp?t=5663&fi=390 Z vlastnich zkusenosti vim, ze elipsoid 'S42' v Oziexploreru NEMA posunuty stred. To dela chybu okolo 100m. Elipsoid oznaceny jako "Pulkovo 1942 (1)" (Teda doufam, ze tam nema byt (2)) je spravnejsi. Experimentalne jsem to overil na mape prahy.
Re: 'S42' je SPATNE, spravne je 'Pulkovo 1942' (Hodnocení: 1)
Od: ebik (email je skrytý) - 12.11.2007
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Tak stolní OziExplorer má prý S42 správně. V nejnovším OziExplorer CE to však funguje tak jak popisuji.

Re: Turistika s GPS (4. část - Kalibrace map pro OziExplorer) (Hodnocení: 1)
Od: MalyRudko (email je skrytý) - 03.01.2014
Jak Ripnut mapu z Mapy.cz Ozi PC 3.95.4m Zdroj mapa.cz turisticka nejvice detailni (omezuje rozlohu mapy ale Ozi ty mapy prepina ,velky soubor neni dobry pro mobil) zatrhnout turisticke a cyklo trasy dat nej rozliseni F11 full screen zadne body do mapy nedelat (pouzijem vyskove koty) pres Print creen do BMP --- Malovani do obrazku specificka trasa mozno doznacit !!! Hlavni co neni v clanku - da delat pomoci jiz kalibrovane mapy !!! Otevrit v ozi podobnou kalibrovanou Ozi mapu shocart,cykoatlas atp podle obrazku volit vyskove body (tolik jich tam zas neni) uelat na ne WP(zluta ikona-body) ponechat otevrene a pridat ze chces kaliborvat obrazek body nemusis ukladat oznacit vyskove koty a dat pouzit bod - veme souradnice tech vytycenych bodu z kalibrovane mapy,nepriradit spatny bod ! ulozit otevrit img2oxf (instaluje do PC ozi) http://chomikuj.pl/jb-airbrush/android/632.Android.0day.Scene.A pps.and.Games/Androzic.v0.9.18b.%28OziExplorer.client%29-AnDrOi D/Moving+Map+on+Android/Img2Ozf+3.0.3 refresh pro nacteni souboru ze slozky vybrat ktery delame a dat convert overit az v mobilu pres nejaky waypoint na z origo kalibrovane mapy

Re: Turistika s GPS (4. část - Kalibrace map pro OziExplorer) (Hodnocení: 1)
Od: victorpatrick (email je skrytý) - 14.09.2023
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Great information! I will visit your site more often so I am updated. The ideas I gather from here cannot be paid with money. Thanks very much! Bitlife

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty
Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály WMHelp.cz, informace ze světa Windows Mobile, asistenční služby. ISSN 1802-5684
RSS News | RSS Downloads | Atom News | Atom Downloads | Plucker Text | Plucker Color | Plucker Gray | PDA verze | Právní ujednání | Ochrana osobních údajů