Vyzkoušeli jsme mobilní Firefox. Má velký potenciál. - www.WMHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé serveru WMHelp. Zajímavé články odměníme.

 Vyzkoušeli jsme mobilní Firefox. Má velký potenciál.

Autor: nexus6 - 04.06.2009, 2793 čtenářů


Software Společnost Mozilla před nedávnem konečně uvolnila testovací alpha verzi svého mobilního prohlížeče Fennec pro přístroje s Windows Mobile. My jsme jej vyzkoušeli a musíme konstatovat, že mobilní verze populárního Firefoxu vypadá opravdu velmi slibně.



Prohlížeč Fennec byl v testovací verzi doposud k dispozici pouze pro internetové tablety Nokia s Linuxem. Mozilla ale před časem vypustila do světa i verzi pro Windows Mobile a my ji otestovali na HTC Touch Diamond 2.



Alfa verze prohlížeče Fennec je pomalá a dost nestabilní. Pro běžné brouzdání po Internetu zatím rozhodně není prohlížeč použitelný, jelikož bychom se dost načekali. Jen spuštění programu (nainstalovaného ve vnitřní paměti přístroje) trvá i několik desítek sekund. Tolik ale veškerá kritika, která navíc nemá v současné chvíli vlastně smysl. Alfa verze je opravdu velmi raným stádiem vývoje a se stoprocentní jistotou můžeme tvrdit, že ve finále bude Fennec několikanásobně rychlejší a stabilnější.



Zajímavé je tedy spíše pozorovat, jaké funkce a možnosti prohlížeč přináší. A tady začíná Fennec opravdu ohromovat. Mozilla vsadila na zcela jiný systém ovládání, než na jaký jsme zvyklí třeba z mobilní Opery. Nejde o to, jak se pohybujeme po stránce, ale jak můžeme vyvolávat různé funkce browseru. Prohlížeč má vlastně jakási tři pole, která slouží pro práci s ním. Prvním polem je pruh v horní části obrazovky – zde najdeme adresní řádek a zkratku k záložkám. Na levém okraji obrazovky se nachází část pro práci s jednotlivými otevřenými okny. Nebo chcete-li, mobilní Firefox tímto přináší do světa mobilních prohlížečů opravdový tabbed browsing. Mezi okny zde můžeme přepínat nebo je zavírat. Zavření bohužel jen stěží provedeme prstem, k tomu je potřeba stylus, kterým se musíte trefit na malý křížek. Tento problém snad ale programátoři vyřeší.



Na pravém okraji obrazovky pak najdeme sloupec s tlačítky vpřed a zpět, tlačítko pro práci se záložkami a dole pak ikonu nastavení. Položek zatím není mnoho, ale vypovídají o technických schopnostech browseru. Především velmi potěší podpora pluginů, která byla mobilním prohlížečům doposud cizí.



Možná si teď říkáte, že s tolika pruhy po krajích obrazovky nezbývá místo na to hlavní – internetové stránky. Ale ve skutečnosti tomu tak není. Čtvrté a hlavní pole totiž nabízí pro zobrazení stránek dostatek prostoru. Jeho plocha je ve skutečnosti větší, než je rozlišení obrazovky zařízení a to i co se šířky týče. A ony pruhy na okrajích při práci s tímto oknem zmizí. Ovšem ne tak, jako je tomu u Opery, kde se menu vyvolává ikonou v pravém dolním rohu. U Fennecu jednoduše lišty zmizí „za okraj“ - prostě od nich „odskrolujete“. Pokud potřebujete s lištou pracovat, stačí pohnout hlavním oknem patřičným směrem. Okno se na hraně na moment jakoby zarazí, to aby při běžné práci na obrazovku lišta neustále „nelezla“. Po zlomku sekundy se ale následně obraz posune přes hranici mezi oběma plochami a zobrazí se patřičná lišta. Jednoduché a velmi funkční.



Trochu zarážející může být na Fennecu ona standardně větší šířka hlavního plátna. Může se zdát, že pro čtení textu bude neustále nutné skrolovat. Jenže tomu tak vůbec není. Fennec velmi inteligentně rozpozná oblast s hlavním obsahem a tu naservíruje hezky doprostřed obrazovky v takovém „zoomu“, že bez problémů vidíte veškerý text na šířce obrazovky. A na většině stránek jde text i v tomto přiblížení vcelku bez problémů přečíst.



Pokud si stránku dvojitým poklepáním přiblížíme, prohlížeč text zalomí tak, aby byl opět viditelný ve středu obrazovky. Připadá nám, že oba módy zobrazení již teď zvládá Fennec lépe, než mobilní Opera. A to je opravdová poklona pro benjamínka mezi mobilními prohlížeči, protože Opera zachází s textem na výbornou. Stránky ve Fennecu vypadají ještě podobnější těm na počítači a přitom je jejich čitelnost lepší než u Opery.



Co se zobrazování stránek týče, funguje Fennec velmi dobře a podporuje většinu dnešních běžných technologií. Prozatím však chybí podpora Flashe.



Pokud chcete, můžete se pokusit mobilní verzi Firefoxu také vyzkoušet. Stačí navštívit stránku https://wiki.mozilla.org/Mobile/Fennec/Releases, ze které lze stáhnout instalační CAB soubor. Ten pak můžete nainstalovat do svého komunikátoru. Stránku také můžete navštívit přímo z komunikátoru, pak ale musíte počítat s tím, že instalační soubor má 9 megabajtů.



Každopádně nepočítejte s tím, že byste mohli Fennec běžně používat. I ona výše zmíněná inteligentní funkce zoomování často zlobí a prohlížeč ne a ne přiblížení provést. Alfaverzi to ale nemůžeme vyčítat, ta má za úkol opravdu jen ukázat potenciál prohlížeče. A ten je obrovský a my se už těšíme na finální verzi nebo možná ještě předtím nějakou již dobře funkční betaverzi. Už aby tu byla!









 
   Související odkazy
· Více o tématu Software
· Další články od autora nexus6


Nejčtenější článek na téma Software:
Turistika s GPS (3. část - OziExplorer)


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.33
Účastníků: 3

Velmi dobré

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Software

"Vyzkoušeli jsme mobilní Firefox. Má velký potenciál." | Přihlásit/Registrovat | 0 komentářů
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty




Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály WMHelp.cz, informace ze světa Windows Mobile, asistenční služby. ISSN 1802-5684
RSS News | RSS Downloads | Atom News | Atom Downloads | Plucker Text | Plucker Color | Plucker Gray | PDA verze | Právní ujednání | Ochrana osobních údajů