www.WMHelp.cz

Recenze Sony Ericsson Xperia X1 (1. část)
Publikováno: 06.01.2009
Téma: Hardware a příslušenství


Prakticky nejočekávanější komunikátor loňského roku se u nás začal prodávat ještě v prosinci. Sony Ericsson Xperia X1 se dostal exkluzivně do nabídky operátora T-Mobile. My jsme telefon podrobili tradičnímu redakčnímu testu a tak vám v průběhu následujících dní prozradíme, zda všechno to čekání stálo za to.Když vloni před barcelonským Mobile World Congressem představil Sony Ericsson svůj nový komunikátor – Xperia X1, doslova šokoval svět. To, že by švédsko-japonský výrobce představil zařízení s Windows Mobile totiž čekal opravdu málokdo. Xperia navíc při uvedení šokovala i svými parametry, výbava byla na danou dobu opravdu neobvyklá.Jenže než se Xperia dostala na trh, trvalo to třičtvrtě roku. Za tu dobu se ve světě mobilních telefonů stane opravdu hodně věcí a tak Xperii přibyla konkurence. Ale není jí zase tolik, kolik by se na první pohled mohlo zdát. Výrobci se totiž letos soustředili na hon za iPhonem a tak zůstala Xperia poměrně slušným originálem – komunikátorů s výsuvnou qwerty klávesnicí totiž během loňska mnoho nevzniklo.A tak třeba na našem trhu má Xperia prakticky jediného vážného konkurenta – HTC Touch Pro nebo jeho převlečenou podobu T-Mobile MDA Vario IV. Oproti nim má Xperia v některých detailech navrch, o tom ale až později. Konkurence se ale HTC bát příliš nemusí – Xperii totiž pro Sony Ericsson vyrábí.

Pro Sony Ericsson neobvyklá

Xperia je pro švédsko-japonskou značku hodně neobvyklý telefon. Především totiž nepoužívá některá proprietární řešení ze své stáje. Tak například k počítači se Xperia připojuje pomocí klasického miniUSB kabelu a pro sluchátka je připraven 3,5mm Jack. Fanoušci Sony Ericssonu jistě zaplesají a s napětím budou očekávat, kdy podobná řešení převezmou i běžné modely. Odpověď je pravděpodobně jednoduchá – nikdy. Xperia je z tohoto hlediska prostě standardním Windows Mobile komunikátorem a výrobci se asi nechtělo příliš měnit zaběhlé zvyky. Proto třeba místo karet M2 Xperia používá daleko běžnější microSD. Je ovšem otázkou, čeho se ještě dočkáme od dalších generací tohoto přístroje. Ty už totiž podle všeho nebude vyrábět HTC.Vzhled a konstrukce

Sony Ericsson Xperia X1 má vzhled, který by mu mohl závidět nejeden autor předloh sci-fi filmů. Výrobce se asi trochu inspiroval v Japonsku, kde je přísně technický vzhled přeci jenom více in. A podle našeho názoru to Xperii více než prospělo – vypadá opravdu dobře.

Na to, že jde o špičkově vybavený komunikátor, navíc Xperia nabízí velmi přívětivé rozměry – hodnoty 110,5 x 52,6 x 17 mm nejsou opravdu nic strašného a Xperia se pohodlně vejde do kapsy a dobře padne do ruky. Hodně znát ale bude v obou případech relativně vysoká hmotnost – 145 gramů.Ta je způsobena především použitím hodnotných materiálů – na těle Xperie často najdeme kov. Robustním dojmem působí také vysouvací mechanismus trochu neobvyklé konstrukce – část s displejem se při vysunutí lehce natočí směrem k uživateli díky kolébkovému tvaru mechanismu. Z mechanického hlediska se tedy zdá být konstrukce Xperie naprosto bezchybná. Jenže uživatelé po světě hlásí jisté problémy s kvalitou. Na některých kouscích se totiž začaly bezdůvodně objevovat praskliny.Ty se našemu kousku prozatím vyhýbají, ale zcela bez poskvrny nakonec Xperia z našeho testu neodejde. Ze stejně záhadného důvodu se totiž začala z navigační klávesy odlupovat jemná vrstvička průhledného povrchového laku, který dodává klávese lesklý vzhled. A zadní černý kovový kryt se zase ve svých přechodech do rohů velmi rychle poškrábal tak, že pod černým lakem prosvítá původní kovová barva. Tento problém by měla vyřešit stříbrná varianta Xperie, která ale zatím není u nás dostupná.To, jaké problémy s kvalitou Xperii provázejí, je opravdu dosti podivné. Telefon totiž působí opravdu velmi bytelným dojmem a pak tento dojem zkazí špatná kvalita povrchových dílů. Sony Ericsson (respektive tedy HTC) ale není jediným výrobcem, který kdy takové potíže měl. Třeba taková Nokia E90 měla při uvedení na trh také silné problémy. S koupí Xperie vám tak doporučujeme možná trochu počkat, než HTC a Sony Ericsson vyřeší dětské nemoci.Tímto konstatováním zakončíme první část naší recenze. Příště se již tradičně podíváme na to, jak se Xperia ovládá. A předem vám prozradíme, že se máte na co těšit!

Pokračování článku:
Recenze Sony Ericsson Xperia X1 (2. část)
Recenze Sony Ericsson Xperia X1 (3. část)Tento článek si můžete přečíst na webu www.WMHelp.cz
http://www.wmhelp.cz/html

Tento článek najdete na adrese:
http://www.wmhelp.cz/html/modules.php?name=News&file=article&sid=682