Prohlížím, prohlížíš, prohlížíme! (2. část) - www.WMHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé serveru WMHelp. Zajímavé články odměníme.

 Prohlížím, prohlížíš, prohlížíme! (2. část)

Autor: cze - 14.04.2008, 2870 čtenářů


Software

Další díl seriálu o webových prohlížečích pro komunikátory, smartphony, PDA přístroje a podobné kapesní miláčky. Tentokrát se podíváme na dva produkty, které sice nejsou ještě dostupné, nicméně aspoň jeden z nich slibuje něco jako "revoluci" mezi mobilními prohlížeči.

V závěru minulého dílu jsem uvedl stručný seznam mobilních prohlížečů a platforem, na které se postupně podíváme a zhodnotíme jejich kvality a neduhy. V dnešním díle se podíváme na několik projektů, které si k našim mobilním miláčkům sice cestu asi jen tak nenajdou, ale přesto stojí za to se o nich zmínit.

Skyfire Beta

skyfire_logo.png, 9,1kB

V tomto případě se nejedná o metalovou kapelu ze Skandinávie, ale o zajímavý projekt společnosti Skyfire Labs Inc., který se v současné době nachází pouze ve verzi Beta 2. Pro otestování této verze se můžete na stránkách výrobce zaregistrovat, ale drobným problémem zůstává, že k tomu potřebujete americké mobilní číslo, což naši středoevropskou kotlinu drobně diskriminuje. Ale třeba se jednou dočkáme.

skyfire_google_maps.jpg, 11kB skyfire_youtube.jpg, 10kB
Google Maps a YouTube jak má být.

Vývojáři Skyfire se zaměřili na to, aby veškerý webový obsah zobrazený na telefonu vypadal přesně tak jako na stolním PC či notebooku a tomu přizpůsobili své snažení. Podle jejich informací by měl prohlížeč podporovat všechny pokročilé webové technologie, včetně takových specialit jako AJAX a Flash 8 a 9. (Javascript je samozřejmostí). Níže se můžete podívat i na video z představení verze Beta 1 tohto prohlížeče. No řekněte, nevypadá to slibně?Dlužno pouze dodat, že Skyfire není "pravým" prohlížečem. Při zobrazování stránek spolupracuje se servery, které mu obsah "předžvýkají", aby se v telefonu rychleji zobrazil. Což ovšem nemění nic na tom, že samotné přehrávání videa a jiného dynamického obsahu už musí probíhat v mobilním telefonu. Dostupný by měl být pro operační systémy Windows Mobile 5 a 6 .

Microsoft Live Labs Deepfish

deepfish_logo.png, 8,7kB

Experimentální prohlížeč z dílny Microsoft Live Labs, což je vývojová skupina založená ve spolupráci Microsoftu a MSN, zabývající se vývojem nových internetových technologií. Používat by měl takzvané ZUI (zooming user interface), podobně jako třeba prohlížeč Safari v Apple iPhone. Princip zobrazování by tedy měl být opět hodně podobný klasickému stolnímu počítači. Nejdříve se zobrazí celá stránka a následně budete mít možnost zvětšit si jednotlivé části webu. Opět by se mělo jednat o "předžvýkávací" prohlížeč, který náročné operace nechává na serverech. Ovšem kromě "dechberoucí" animace se na stránkách výrobce žádných screenshotů, které by nám produkt přiblížily nedočkáme. Stáhnout si jej taky nemůžeme, protože registrace pro "technology preview" už skončily. Nicméně Deepfish doposud nejde tak daleko jako Skyfire, takže podpora AJAX a podobných pokročilých technologií se zatím nekoná. Dostupný by měl být pro operační systémy Windows Mobile 5.0 a novější, nicméně kód programu je údajně napsán tak, aby se nevázal pouze na WM, ale mohl být přenositelný i na jiné platformy.

Na internetu se nicméně objevilo pár videí, které ukazují Deepfish při práci. Jedno z nich na příklad na serveru on10.net. Můžete se tedy podívat, jak prohlížeč funguje v "plném" provozu. (video) Opět musím uznat, že to vypadá velmi slibně. Doufejme jen, že se k nám aspoň tento prohlížeč v dohledné době dostane a my si jej budeme moci vyzkoušet "na vlastní displeje".
Nevím jak vám, ale mě se zdá, že logo Deepfish nápadně připomíná logo prohlížeče Mozilla Firefox - že by podobnost čistě náhodná? :-) Do dalších úvah už se raději nebudu pouštět.

A co dál?

V přístím díle se podíváme na další zajímavé webové platformy. Konkrétně se zaměříme na produkty Wake3 a ThunderHawk.Pokračování článku:
Prohlížím, prohlížíš, prohlížíme! (3. část)
Prohlížím, prohlížíš, prohlížíme! (4. část)
Prohlížím, prohlížíš, prohlížíme! (5. část)
Prohlížím, prohlížíš, prohlížíme! (6. část)
Předchozí část článku:
Prohlížím, prohlížíš, prohlížíme (1. část)
 
   Související odkazy
· Více o tématu Software
· Další články od autora cze


Nejčtenější článek na téma Software:
Turistika s GPS (3. část - OziExplorer)


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 1

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Software

"Prohlížím, prohlížíš, prohlížíme! (2. část)" | Přihlásit/Registrovat | 0 komentářů
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty
Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály WMHelp.cz, informace ze světa Windows Mobile, asistenční služby. ISSN 1802-5684
RSS News | RSS Downloads | Atom News | Atom Downloads | Plucker Text | Plucker Color | Plucker Gray | PDA verze | Právní ujednání | Ochrana osobních údajů