Prohlížím, prohlížíš, prohlížíme! (4. část) - www.WMHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé serveru WMHelp. Zajímavé články odměníme.

 Prohlížím, prohlížíš, prohlížíme! (4. část)

Autor: pavelbures - 25.11.2008, 3303 čtenářů


Software V dalším dílu seriálu o webových prohlížečích se zaměříme na program, který přinesl webové stránky i do toho nejlevnějšího telefonu s podporou Javy. Ano, hádáte správně, jedná se o populární Operu Mini, která ve verzi 4.1 dokáže s webovými stránkami takřka zázraky.V dnešní recenzi se zaměříme na webový prohlížeč, který je výjimečný tím, že nejde o Windows Mobile aplikaci. Mluvíme samozřejmě o populární Opeře Mini, což je J2ME program, který běží na většině dnes prodávaných mobilních telefonů. Vzhledem k tomu, že Opera Mini 4.1 v mnoha ohledech předčí plnohodnotné Windows Mobile aplikace, nemohli jsme ji v našem seriálu opomenout.

Instalace programu není vůbec složitá, stačí v Pocket Internet Exploreru (či jiném webovém prohlížeči) zadat adresu www.operamini.com a můžete si dokonce vybrat, kterou z jazykových verzí si přejete stáhnout. Po prvním spuštění Opery Mini se objeví licenční ujednání, které, pokud chcete s programem pracovat, je třeba přijmout.

Hlavní obrazovka prohlížeče obsahuje kromě přehledu záložek, které lze vybírat stiskem numerické klávesy (Opera Mini je totiž vyvíjena pro telefony bez dotykového displeje), rovněž lze použít rychlého hledání ve vyhledávači Google a v dalších populárních webových stránkách (Aukro, Amazon, Wikipedia...). Můžete rovněž zadat adresu stránky, kterou si přejete zobrazit.

Ve výchozím stavu, tj. pokud nastavení prohlížeče nijak nezměníte, Opera Mini rozložení webu nijak neupravuje, po načtení stránky však zobrazí náhled. Uživatel si pak může vybrat, kterou část stránky si přeje zobrazit v "plné verzi". Dobrou zprávou je, že zoomování je velmi plynulé, nedočkáte se tedy žádného viditelného zpoždění jako v případě Opery Mobile.


K posunu na stránce můžete používat jak kurzorové šipky, tak i numerické klávesy (2, 8, 4, 6). V případě, že se vám styl prohlížení "ala iPhone" nelíbí, můžete jít do nastavení a zapnout Mobilní zobrazení. Tento režim prohlížení upraví webovou stránku do té podoby, aby nebylo třeba horizontálního posouvání. V tomto módu slouží šipky nahoru a dolů k přechodu na předchozí/následující odkaz, tlačítka 2 a 8 suplují klávesy PageUp a PageDown známé z počítačové klávesnice. Stiskem tlačítka 1 se dostanete do rychlého menu, odkud lze přepínat mezi normálním a mobilním zobrazením, můžete si také nechat zobrazit informace o dané stránce či o vybraném odkazu.

Mobilní zobrazení

Oblíbené webové stránky si můžete ukládat do záložek, pokud chcete mít k některým z nich přístup již z hlavní obrazovky programu, stačí v menu Rychlý přístup vybrat, kterým tlačítkem (1 - 9) stránku zobrazíte. Vybrané stránky je možno rovněž uložit do paměti smartphonu či na kartu pro prohlížení v offline režimu.

Nastavení Opery Mini není ve srovnání s jinými prohlížeči příliš rozsáhlé, můžete však výrazně ovlivnit chování aplikace. Pokud si zvolíte, aby program načítal obrázky, můžete si vybrat ze tří stupňů kvality grafiky. Opera Mini totiž nestahuje stránky přímo do smartphonu, ale na cestě k uživateli jsou optimalizovány na serverech společnosti Opera Software, takže nemusíte do telefonu stahovat velké množství dat, což by značně prodloužilo načítání.

Pokud preferujete prohlížení stránek v landscape režimu, můžete nechat Operu Mini, aby aplikační okno otočila o 90 stupňů. Jestliže vlastníte přístroj s displejem na šířku (např. HTC S620), můžete aktivací landscape režimu v nastavení prohlížeče docílit toho, že bude program orientován na výšku.

Závěr
Opera Mini sice není nativní Windows Mobile aplikací, takže nemůžete např. pracovat se schránkou a kopírovat text mezi prohlížečem a dalšími aplikacemi, výhody prohlížeče však převažují nad nedostatky. Hlavní předností programu je rychlost. Spouštění zabere jen několik sekund, rovněž na načtení náročnější webové stránky nemusíte čekat příliš dlouho, zejména pokud máte nastavenou nízkou kvalitu obrázků.

Opera Mini dokáže také stahovat soubory z Internetu

Je třeba vyzdvihnout široké možnosti přizpůsobení zobrazení webových stránek, takže si na své přijde velká část uživatelů. Velkou konkurenční výhodou Opery Mini 4.1 je, že můžete uložené záložky odeslat na server Opery, takže pokud změníte telefon, není nutné zadávat údaje znovu.Pokračování článku:
Prohlížím, prohlížíš, prohlížíme! (5. část)
Prohlížím, prohlížíš, prohlížíme! (6. část)
Předchozí části článku:
Prohlížím, prohlížíš, prohlížíme! (3. část)
Prohlížím, prohlížíš, prohlížíme! (2. část)
Prohlížím, prohlížíš, prohlížíme! (1. část)


Hodnocení produktu:
 
   Související odkazy
· Více o tématu Software
· Další články od autora pavelbures


Nejčtenější článek na téma Software:
Turistika s GPS (3. část - OziExplorer)


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.8
Účastníků: 5

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Software

"Prohlížím, prohlížíš, prohlížíme! (4. část)" | Přihlásit/Registrovat | 0 komentářů
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty
Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály WMHelp.cz, informace ze světa Windows Mobile, asistenční služby. ISSN 1802-5684
RSS News | RSS Downloads | Atom News | Atom Downloads | Plucker Text | Plucker Color | Plucker Gray | PDA verze | Právní ujednání | Ochrana osobních údajů