Dlouho očekávaný webový prohlížeč Iris Browser, který se nebojí konkurovat Opeře Mobile ani Safari, jímž jsou vybaveny multimediální telefony Apple iPhone, se konečně dočkal svého uvedení. Na to, zda Iris Browser splní všechna očekávání, se podíváme v dnešní recenzi.
Testovací beta verzi Iris Browseru si můžete stáhnout z naší download sekce. Program vyžaduje alespoň Windows Mobile 5.0 a oproti nejnovější verzi Opery Mobile jej spustíte i na smartphonech. My jsme aplikaci testovali na HTC s621. Program k úspěšné instalaci potřebuje alespoň 6,3 MB místa v paměti či na kartě, z operační paměti si samotná aplikace (tj. bez otevřených stránek) ukousne cca 2 MB. Iris Browser se spouští přibližně 5 sekund, což je ve srovnání s Internet Explorerem dlouho, ve srovnání se starší verzí Opery Mobile to však stále je dobrý výsledek.
Uživatelské rozhraní je jednoduché, vzhledem k tomu, že jsme program testovali na smartphonu, tak snad nepřekvapí, že ve spodní části displeje nenajdeme žádnou lištu s tlačítky pro základní ovládání programu. Neznalé uživatele může zmást, že ve výchozím stavu není zobrazeno pole pro zadání webové adresy, je třeba ho nejprve vybrat v menu.
Jakmile se webová stránka načte, čeká uživatele nepříjemné překvapení. Iris Browser totiž nedokáže stránku uspokojivě upravit tak, aby nebylo třeba posouvat do stran. Můžete si sice vybrat jeden ze tří režimů prohlížení (Mobile mode, Desktop mode, Column mode), které najdete mj. i v Internet Exploreru, rozdíly mezi jednotlivými režimy jsou však malé a ani jeden z módů nedokáže upravit stránku na šířku displeje. V takovém případě je třeba zvolit odpovídající měřítko zobrazení, čímž sice docílíte toho, že se stránka na displej vejde celá, písmo je ale většinou tak malé, že text lze číst jen s potížemi.
Nastavený Mobile mode
Mobile mode + přizpůsobení stránky šířce displeji. Polovina obrazovky však zůstává nevyužita, text je kvůli malé velikosti jen stěží čitelný.
Dalším kamenem úrazu je scrollování. Na posun o celou stránku můžete zapomenout, šipkami nahoru a dolů se pohybujete po jednotlivých odkazech. Posun je však velmi pomalý, takže dostat se na konec rozsáhlejší stránky zabere klidně i několik desítek sekund (v případě wmhelp.cz se musíte obrnit trpělivostí, při testu jsem musel šipku dolů držet déle než minutu). Doufejme, že autoři programu v jedné z novějších verzí zapracují na rychlosti scrollování a umožní uživatelům posouvat o celou stránku např. stiskem mezerníku, jako je tomu v případě Internet Exploreru.
Majitelé přístrojů s dotekovým displejem mohou k řadě úkonů použít prsty. Stačí 2x tapnout na displej a stránka se přiblíží/oddálí. Scrollovat můžete tahem stylusu či prstu po obrazovce, program je však velmi líný, takže mu posunutí stránky může trvat i několik sekund, což zdržuje při práci.
Mobile mode na PDA s VGA displejem
Přiblížení stránky
Iris Browser podporuje prohlížení stránek v panelech, vzhledem k vysokým paměťovým nárokům však na mnoha dnes dostupných zařízeních nebudete moci v jednu chvíli otevřít více než cca 2 panely. Oblíbené stránky lze ukládat do záložek, bohužel je není možno třídit do složek. Nechybí ani velmi povedená historie - u každého záznamu najdete také náhled, v seznamu lze listovat prsty.
Mezi další zajímavé vlastnosti webového prohlížeče Iris Browser můžeme zařadit podporu tvorby screenshotů prohlížené stránky a uložení webu pro pozdější prohlížení v režimu offline. Pokud preferujete ovládání programu pomocí tlačítek, můžete v menu aplikace zapnout zobrazení kurzoru myši, jehož pohybem lze scrollovat stránkou.
Nastavení programu je relativně rozsáhlé, lze zapnout/vypnout JavaScript, vyskakovací okna, můžete povolit cookies, Iris Browser lze dokonce nastavit jako výchozí webový prohlížeč.
Závěr
Všichni, kteří si oblíbili Safari známé z multimediálního telefonu Apple iPhone či Operu Mobile, budou z Iris Browseru nadšeni. Práce s programem je z velké části podobná zmíněným aplikacím, Iris Browser 1.0.16 však stojí na začátku dlouhé cesty. Paměťové nároky verze 1.0.16, kterou jsme testovali, jsou enormní, program často hlásil nedostatek paměti i v případě, když byl otevřený jen jeden panel. Pokud v budoucí verzi vývojáři zapracují na rychlosti programu a nabídnou uživatelům alespoň jeden režim, který dokáže upravit stránku tak, aby nebylo třeba posouvat do stran, může se Iris Browser stát jedním z nejlepších webových prohlížečů.