www.WMHelp.cz

Prohlížím, prohlížíš, prohlížíme! (3. část)
Publikováno: 15.04.2008
Téma: Software


Internet vládne světem a být mobilní je dnes naprostá nutnost. Co tedy udělat s našimi mobilními komunikátory, aby si co nejlíp rozuměly s webovým obsahem Internetu? Ve třetí části seriálu o webových prohlížečích a platformách se opět můžete inspirovat. Tentokrát se podíváme na prohlížeče Wake3 a Thunderhawk.





Podobně jako v minulém díle seriálu se i dnes podíváme na dva produkty, s jejichž dostupností je to trošičku problematické (alespoň jednoho z nich), ale stále stojí za zmínku. Zajímavé navíc je, že zatímco jeden z dnešních produktů je ještě ve stádiu beta vývoje, druhý už má na pomyslných zádech nejeden křížek.

Wake3

wake3.gif, 275BWake3 by měl být jedním z prohlížečů, který na naše milovaná WM zařízení přináší sílu opensource enginu WebKit, díky kterému běží například takové "etalony" ve světě mobilních prohlížečů, jako je mobilní verze Safari v Apple iPhone nebo prohlížeč v Nokii S60. Používá jej i nová mobilní platforma Google Android atd. Podíváme-li se i mimo mobilní vody, pak na WebKitu běží třeba samotné Safari jak pro MacOS tak pro Windows, nebo linuxový Konqueror (používá některé části enginu). Z tohoto úctyhodného seznamu zvučných jmen bychom mohli tušit, že by se mohlo jednat o další kvásek, pěkně zadělaný na další revoluci v mobilních prohlížečích pro WM. Jenže, jak už to tak v naší pohnuté době chodí, revoluce se zatím nekoná.

wake3_google.gif, 11kB

Ze stránek výrobce se v tuto chvíli dozvíme pouze to, že se blíží vydání veřejné beta verze, že autoři tvrdě programují dnem i nocí, plní plán na 200% a že děkují za zájem všem, co požádali o neveřejnou beta verzi, ale v tuto chvíli nejsou schopni všechny žádosti uspokojit. Nicméně na stránkách je zveřejněno jedno velmi úderné video, ve kterém se dozvíme, že Wake3 skutečně funguje. Bohužel nic víc a nic míň.

Asi nebudu sám, kdo při zmínce, že se na WM chystá engine, na němž běží iPhoní Safari drobně zbystřil v očekávání, že bychom se snad mohli dočkat nějakého toho ovládání prsty a inteligentního zoomování. Nicméně po shlédnutí tohoto videa jsem upadl zpět v letargii a nezbývá mi, než čekat, jestli mě z ní zase něco náhodou nevytrhne. Mohlo by. A zase doufám, že tento prohlížeč bude v dohledné době k dispozici a budeme si moci vyzkoušet spoustu dalších věcí, které už se do videa nevešly.


Bitstream Thunderhawk


thunderhawk_logo.gif, 1,5kB

Druhým prohlížečem, na který se tentokrát v rychlosti podíváme, je program od společnosti Bitstream (známé především svými TrueType fonty), který nese označení ThunderHawk. Hned na úvod je třeba říci, že ve světě PDA, PocketPC, handheldů a podobných přístrojů se jedná skutečně o ostříleného bojovníka, ne-li dokonce dědečka. Windows verze fungovala už na operačních systémech Windows CE 3 a nižších, což už je pravda nějaký pátek. K dostání je v současné době (podle stránek výrobce) i verze pro WM 5.0. Stránky sice mají v patičce napsánu poslední aktualizaci v roce 2008, nicméně PDF soubor se specifikacemi prohlížeče je z roku 2005. Naše bádání je rozuzleno na stránce s aktualizacemi, kde se dozvídáme, že nejnovější aktualizace je z 20. dubna 2006. Nějaká zmínka o podpoře Windows Mobile 6.0, které už také nejsou žádnou horkou novinkou, se nekoná, takže celá prezentace výrobce dává tušit, že prohlížeč je už poněkud "prošlý" a to co mohlo být kdysi výborné, se dnes zřejmě potácí v průměru (stránky se pyšní i nominací na cenu Best Software Awards 2006, ale kdeže ty loňské sněhy jsou).

Na tomto místě je nutno zmínit některé základní vlastnosti prohlížeče Thunderhawk. Nejedná se pouze o prohlížeč pro operační systém Windows Mobile, ale k dostání je také Java verze a verze pro Symbian. Bohužel se jednotlivé verze liší dokonce i v podporovaných technologiích. Prohlížeč se například chlubí tím, že poporuje AJAX dle specifikace JavaScript 1.5 (mimo timer eventy), ale žel jen ve verzi pro Javu. Pouze ve verzi pro WM zase podporuje Java Apletty. Brutálním klackem pod nohy je fakt, že prohlížeč NEPODPORUJE rozlišení dipleje 240x240 pixelů. Takže pokud máte Treo, můžete na jeho odzkoušení přímo zapomenout. Další nepříjemnou vlastností prohlížeče, která značně snižuje jeho konkurenceschopnost na trhu, je jeho cena. Prohlížeč nejenže není zdarma, ale musí se za něj platit měsíční případně roční paušál (ročně vyjde na 49,95$, měsíčně na 5,95$). Nechci nikomu radit, ale asi bych si tento produkt nekoupil.



Pokračování článku:
Prohlížím, prohlížíš, prohlížíme! (4. část)
Prohlížím, prohlížíš, prohlížíme! (5. část)
Prohlížím, prohlížíš, prohlížíme! (6. část)
Předchozí části článku:
Prohlížím, prohlížíš, prohlížíme! (2. část)
Prohlížím, prohlížíš, prohlížíme (1. část)



Tento článek si můžete přečíst na webu www.WMHelp.cz
http://www.wmhelp.cz/html

Tento článek najdete na adrese:
http://www.wmhelp.cz/html/modules.php?name=News&file=article&sid=345