Turistika s GPS (6. část - GpsGate) - www.WMHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé serveru WMHelp. Zajímavé články odměníme.

 Turistika s GPS (6. část - GpsGate)

Autor: vaseo - 13.09.2007, 9540 čtenářů


Software

Dnes nás v našem seriálu o GPS programech pro turistiku čeká malá odbočka k programu, který neumí pracovat s mapami, body, dokonce ani neukáže naši pozici. Přesto je to malý zázrak pro mnoho uživatelů GPS. GpsGate od firmy Franson totiž umožňuje pracovat s několika GPS programy zároveň na jednom přístrojem a mnoho dalšího.


Určitě to znáte: jste uprostřed neznáma v cizím městě nebo v hustém lese a snažíte se najít cestu dál, ale oblíbený navigační program na vašem PDA nepomáhá. Víte však, že máte ještě jiný program, který má mapu podrobnější, zato neumí nahrávat trasu a zobrazovat údaje z výletu. Komunikační port GPS neumí obsluhovat více aplikací a tak musíte střídavě vypínat spojení v jednom a zapínat v druhém, někdy i celou aplikaci. Přerušení záznamu, někdy dokonce vypnutí Bluetooth rádia u GPS modulu a hlavně velmi nepohodlné přepínání jsou důvodem, proč se snažíme najít ideální program, který zvládne všechno a není třeba spoléhat se na jiné aplikace. Ideální program je stále v nedohlednu, ale máme tu GpsGate. Tato utilita nám usnadní alespoň přepínání mezi aplikacemi a nejen to. Program je dodáván ve verzi pro Windows a Windows Mobile.

Žlutá ikona Sdílení GPS
Program byl testován s Bluetooth GPS příjímačem, ale postup a funkce by měly fungovat analogicky pro všechny způsoby připojení GPS. GpsGate po instalaci najde váš příjímač pomocí automatického prohledávání portů a vytvoří nový virtuální komunikační port. Po spuštění běží na pozadí, sám si zapne Bluetooth a spojí se s příjímačem. V systémové liště vpravo dole přibude ikonka programu, její barva navíc ukazuje stav GPS - červená jako nepřipojeno, žlutá jako připojeno s hledáním satelitů a zelená pro připojeno a příjem pozičních dat.

Vytvořený virtuální port budou používat všechny aplikace, které příjímají NMEA GPS data. Nyní mohou všechny tyto aplikace běžet zároveň a číst data skrze GpsGate z jediného GPS modulu.

GpsGate input GpsGate output

Vstup a výstup
GpsGate jde ale daleko dál. Název v programu znamená v překladu GPS bránu a touto branou můžeme spojit v podstatě cokoliv. Na vstupu máme na výběr fyzické GPS příjímače namapované na port, libovolný jiný port, NMEA soubor, vlastní GPS simulátor (viz dále), ActiveSync, TCP nebo UDP síťové protokoly. Jedinou podmínkou je, aby ze vstupu přicházela NMEA data.

Výstupem může být už zmiňovaný virtuální nebo jiný port, soubor, ActiveSync, Bluetooth server nebo TCP/UDP server. Data lze při průchodu filtrovat a výrobce poskytuje s programem i API, díky kterému můžete použít vlastní program nebo webové stránky jako příjímač nebo vysílač.

GpsGate NMEA logger GpsGate simulator

Ještě více možností?
Potřebujete sledovat více zařízení najednou? Ani to není problém, GpsGate umí pomocí multiplexu spojit několik vstupů do jednoho datového kanálu, na jehož konci je opět GpsGate nebo jiná aplikace, která data zase "rozmotá". Samozřejmě není možné takový proud poslat třeba do SmartMaps a čekat, že budou zobrazeny všechny vstupní pozice ještě s vícenásobnou navigací; koncová aplikace musí podporovat více vstupů. Další funkcí je NMEA logger. Jde o sofistikovanější přehrávač a záznamník NMEA dat. Pro záznam musíte připojit na výstup soubor a vše ze vstupu do něj pak bude ukládáno. Přehrávání funguje opačně, NMEA logger se zeptá na soubor s daty a ta následně posílá na zvolený výstup. Přehrávání lze pozastavovat, přetáčet nebo zrychlovat.

Pořád málo?
V GPS simulátoru zadáte několik bodů i s nadmořskou výškou a rychlostí a ejhle, všechny připojené programy mají silný signál s trasou, jakou budete chtít.

S pomocí desktopové verze a dodávaných pluginů můžete zobrazit svoji aktuální pozici přímo v Google Maps nebo Google Earth. Pro turistiku bohužel spíše nepoužitelné, jedině snad, že byste posílali svá data přes Internet a vaše drahá polovička by viděla každý váš pohyb. Pokud pominu internetové připojení, s GpsGate by to nebyl žádný problém, ale proč byste to dělali...

Zkušenosti
GpsGate používám od chvíle, kdy jsem se dozvěděl o jeho existenci a slouží dobře. Většinu jeho funkcí vůbec nevyužiji, ale tak už to bývá. Ze začátku mi často padalo spojení s GPS a obnovení bylo možné pouze restartem aplikace, ale vše bylo vyřešeno zablokováním portu směrem od aplikací. Některá z nich nejspíš posílala data i zpět do kanálu a to způsobovalo problém.

Závěr
GpsGate je profesionální aplikace s nepřeberným množstvím funkcí za vyšší, ale odpovídající cenu 39,95$. Pokud nepotřebujete většinu popsaných funkcí a jde vám jen o sdílení GPS, je tu GpsGate Express za daleko příjemnějších 12,95$. Omezení se bohužel vztahuje i na počet připojených aplikací, ty mohou být maximálně dvě.Pokračování článku:
Turistika s GPS (7. část - TrackyPro)
Turistika s GPS (8. část - GPSDash)
Turistika s GPS (9. část - VITO Active Trace)
Předchozí části článku:
Turistika s GPS (5. část - BeeLine GPS)
Turistika s GPS (4. část - Kalibrace map pro OziExplorer)
Turistika s GPS (3. část - OziExplorer)
Turistika s GPS (2. část - SmartMaps)
Turistika s GPS (1. část - úvod do problematiky)


Hodnocení produktu:
 
   Související odkazy
· Více o tématu Software
· Další články od autora vaseo


Nejčtenější článek na téma Software:
Turistika s GPS (3. část - OziExplorer)


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 2

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Software

"Turistika s GPS (6. část - GpsGate)" | Přihlásit/Registrovat | 0 komentářů
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty
Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály WMHelp.cz, informace ze světa Windows Mobile, asistenční služby. ISSN 1802-5684
RSS News | RSS Downloads | Atom News | Atom Downloads | Plucker Text | Plucker Color | Plucker Gray | PDA verze | Právní ujednání | Ochrana osobních údajů