Turistika s GPS (7. část - TrackyPro) - www.WMHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé serveru WMHelp. Zajímavé články odměníme.

 Turistika s GPS (7. část - TrackyPro)

Autor: vaseo - 17.09.2007, 9268 čtenářů


Software

V dalším díle seriálu o turistice s GPS si představíme mapový program TrackyPro. Možná jste o něm nikdy neslyšeli. Program zatím bojuje o pevnější pozici na poli GPS software, ale tento boj bere vážně. Například bezplatné stahování map za chodu, které je úplnou novinkou v poslední verzi programu, jsme tu opravdu ještě neměli.TrackyPro

TrackyPro je dílem společnosti nebo autorů prezentujících se na stránkách www.TrackThisOut.com. Řadí se spíše k víceúčelovým aplikacím. Inspirací mu mohl být profesionální OziExplorer, kterého se nesnaží dohnat, co se funkcí týče, ale spíše poskytnout jen to hlavní v uživatelsky přívětivé formě. Pokud se vám zdá OziExplorer jako zbytečně velké sousto a radši byste pracovali s programem hned bez nutnosti dlouhého pročítání manuálu, možná bude TrackyPro pro vás to pravé.

TrackyPro TrackyPro

Mapy
Podobně jako OziExplorer umí TrackyPro pracovat s mapami, ale mapy přímo s aplikací žádné nedostanete. Mapové podklady můžete mít vlastní, ty si ale budete muset sami zkalibrovat přímo na PDA. Mezi podporovanými souřadnicovými systémy chybí S-1942, což vylučuje použití mnoha map vydaných u nás. Samotná kalibrace probíhá jednoduše zadáním dvou kalibračních bodů nebo přímo posunem a zoomem grafického podkladu vůči mřížce souřadnicového systému.

TrackyPro TrackyPro

Největší lákadlo TrackyPro je zřejmě spolupráce s GoogleMaps. Přímo na stránkách projektu je možné z webového GoogleMaps prohlížeče exportovat zobrazený výřez mapy, výsledkem je už zkalibrovaný fragment mapy podle zvolené pozice a přiblížení. Před výletem si tak stačí vyexportovat několik map z cílové oblasti, nahrát do PDA a hurá na cestu.

TrackyPro

Úplnou novinkou, která se objevila ve verzi 2.1, je online stahování map. Jestliže jste šťastnými majiteli neomezeného mobilního připojení k Internetu, nemusíte se vůbec o nic starat, stačí zaškrtnout používání Google map, vybrat typ (normální/satelitní/hybridní) a TrackyPro bude automaticky aktualizovat mapy podle pozice a přiblížení. Mapy jsou ukládány do zvolené složky na PDA, takže nedochází k vícenásobnému stahování stejných dat. Díky ukládání stažených map můžeme velmi pohodlně nahradit pracnější export z webu a obejít nutnost mobilního připojení a to tak, že si jednoduše "projdeme" oblast dopředu a necháme aplikaci postahovat všechny potřebné fragmenty map doma z dostupnějšího připojení. Pokud povolíme aplikaci zaplnit dostatečně velký prostor v paměti/kartě, můžeme s sebou nosit opravdu velké množství perfektně zkalibrovaných map, které jsme si stáhli úplně bezplatně. Nevýhodou je omezení na Google mapy, které nemusí každému vyhovovat, zvláště mód klasické mapy (ulic) je pro turistiku nevhodný a detailní satelitní mapy mají mimo větší města stále mnoho bílých míst.

Vykreslování map je o něco pomalejší než u OziExploreru, na druhou stranu je možné mít zobrazeno několik map najednou. Mapy se mohou navzájem překrývat, program vždy mapy seřadí od té nejdetailnější.

TrackyPro TrackyPro

Body a navigace
Práce s body je intuitivní, program umí načítat a ukládat vlastní body a také trasy přímo v univerzálním GPX formátu (heureka!). Jednoduchým systémem lze volit, které GPX soubory budou načteny a zobrazeny v mapě a vytvářet skupiny bodů/tras. Každému bodu je navíc možné přidělit ikonku z dostatečného výběru. Seznam bodů umožňuje vyhledávání v názvech, neumí ale řazení podle vzdálenosti k bodu.

TrackyPro obsahuje hlasovou navigaci s jednoduchými příkazy se směrem k cíli. Navigovat se můžeme nechat přímo ke zvolenému bodu, ale je tu i možnost navigace podél trasy, což je velice zajímavá funkce. Způsobů vytvoření trasy a uložení do GPX je mnoho, s TrackyPro se můžete nechat po takové trase navigovat. Na displeji se při navigaci zobrazuje vzdálenost k cíli, malý kompas s šipkami a při zapnutém záznamu trasy i její dosavadní absolvovaná délka.

TrackyPro TrackyPro

Grafy, ukazatele a další zobrazení
TrackyPro obsahuje kromě hlavní obrazovky s mapou několik dalších zajímavých zobrazení. Dashboard ukazuje kompas se směrovkou a znázorněním cíle, případně domova, dále pak aktuální hodnoty rychlosti, nadmořské výšky, stoupání/klesání nebo času. Perličkou je grafické znázornění přetížení s hodnotou i směrem působení síly. Dále nemůže chybět obrazovka se znázorněním síly signálů od satelitů a jejich pozicemi, tady pod názvem Sattelite status.

TrackyPro TrackyPro

Trackalyzer je povedeným analyzátorem aktuální nebo uložené trasy. Graf je pouze jeden přes celou obrazovku, je přehledný a umožňuje zvolit dva sledované parametry najednou. Sledovanými parametry mohou být nadmořská výška, přetížení celkové, přetížení ve směru jízdy, přetížení do stran, stoupání/klesání a rychlost. Locator zobrazuje aktuální pozici v číselné podobě a na světové mapě nebo naopak zobrazí místo podle zadaných souřadnic.

TrackyPro TrackyPro

Accurator by byl téměř ideálním nástrojem pro hledání skrýší, jde o kompas s rozsahem pouhých 10 metrů od pozice uživatele s "pamětí" na několik posledních pozičních údajů z GPS, které jsou zobrazeny jako malé body s časovým údajem. Z těchto hodnot se průměruje a také předvídá přesnější pozice, přičemž počet pamatovaných bodů pro výpočet lze měnit. Accurator dále počítá maximální odchylku a průměrnou chybu GPS příjimače. Bohužel z nepochopitelného důvodu se v kompasu nezobrazuje nic jiného, tedy ani cílový bod, i když je v dosahu oněch deseti metrů. Takto se z Accuratoru stává samoúčelná funkce bez reálného využití. Škoda.

Pomocí TrackyPro lze zobrazit vaši aktuální pozici na stránkách projektu, takže kdokoliv s vaším svolením může vidět, kde se právě nacházíte. Nutností je samozřejmě zpětná vazba směrem od vás přes internetové spojení. Nastavení této funkce se nachází na obrazovce s názvem TrackMe. Naštěstí je možné nastavit interval aktualizace, takže lze datový tok omezit na snesitelnou míru dokonce i pro lidové ceny našich operátorů za GPRS připojení.

TrackyPro TrackyPro

Geocaching
TrackyPro počítá s hledači skrýší, práce s body je povedená, i když některé funkce pro pohodlnější hledání chybí. Jen málo chybělo a funkce Accurator by mohla být jako stvořená pro geocaching, přesto hledání s ní není možné vůbec, Dashboard má zase velký rozsah (100 m) v hlavním kompasu, takže jsme odkázáni na hlavní obrazovku s mapou. Přiblížení sice není neomezené, ale plně postačí pro nalezení prakticky čehokoliv.

Závěr
TrackyPro je výborným nástrojem pro turistiku s GPS, přichází s mnoha novými nápady a funkcemi. Spolupráce s GoogleMaps a online stahování map jsou opravdu unikátní záležitostí. TrackyPro v sobě spojuje mapovou aplikaci s navigací, nástroj pro hledání skrýší a analyzátor tras. Některé funkce by sice mohly jít více do hloubky, ale program prochází neustálým vývojem a dá se očekávat jejich vylepšování. Cena 30 Euro není nejnižší, ale když si uvědomíme, že kromě aplikace máme k dispozici i libovolné množství zkalibrovaných map ze všech koutů světa, srovnání vychází o mnoho lépe.Pokračování článku:
Turistika s GPS (8. část - GPSDash)
Turistika s GPS (9. část - VITO Active Trace)
Předchozí části článku:
Turistika s GPS (6. část - Gps Gate)
Turistika s GPS (5. část - BeeLine GPS)
Turistika s GPS (4. část - Kalibrace map pro OziExplorer)
Turistika s GPS (3. část - OziExplorer)
Turistika s GPS (2. část - SmartMaps)
Turistika s GPS (1. část - úvod do problematiky)


Hodnocení produktu:
 
   Související odkazy
· Více o tématu Software
· Další články od autora vaseo


Nejčtenější článek na téma Software:
Turistika s GPS (3. část - OziExplorer)


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.75
Účastníků: 4

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Software

"Turistika s GPS (7. část - TrackyPro)" | Přihlásit/Registrovat | 0 komentářů
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty
Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály WMHelp.cz, informace ze světa Windows Mobile, asistenční služby. ISSN 1802-5684
RSS News | RSS Downloads | Atom News | Atom Downloads | Plucker Text | Plucker Color | Plucker Gray | PDA verze | Právní ujednání | Ochrana osobních údajů