www.WMHelp.cz

Vybíráme task manager (1. část)
Publikováno: 07.01.2008
Téma: Software


Multitasking je velkou konkurenční výhodou operačního systému Windows Mobile, zároveň je ale také jeho prokletím. Pokud totiž nepoužíváte schopný task manager, který dokáže mezi aplikacemi rychle přepínat a také je ukončovat, snadno se může stát, že se operační paměť zaplní několika běžícími programy, které v danou chvíli vůbec nepotřebujete.

Freewarový Magic Button pochází z dílny vývojářské společnosti TranCreative. Na webových stránkách autorů najdete jak CAB soubor pro instalaci z paměti PDA, tak instalátor pro PC. Obě možnosti instalace jsme vyzkoušeli, jsou funkční.

Po nainstalování najdete ikonu programu na obvyklém místě, tj. ve Start - Programs. Jakmile Magic Button spustíte, objeví se v horní systémové liště symbol domečku a v levé části ikony spuštěných programů. Tapáním na ikony mezi aplikacemi přepínáte, podržením stylusu na některé z nich se dostanete do menu, v němž můžete daný program ukončit, skrýt jeho ikonu z lišty a také zařadit aplikaci mezi výjimky, takže program pak odolá pokusům o ukončení. Musíme pochválit možnost skrytí ikony programu, což oceníte např. v případě, že používáte ActiveSync ke sdílení připojení k Internetu a nechcete, aby vám ikona AS zbytečně blokovala místo na panelu.

Ikona domečku má dvě funkce. Tapnutím na ni se všechny spuštěné programy minimalizují a objeví se Today obrazovka. V případě, že stylus na domečku podržíte déle, objeví se menu obsahující další funkce; např. ukončení všech programů, soft reset PDA, ukončení všech aplikací až na tu právě používanou atp.

Velká část nastavení je věnována přizpůsobení zobrazení. Lze zadat, kolik systémových ikon chcete zobrazit a tím i určíte, kolik ikon symbolizujících běžící aplikace se na lištu vejde. Další možnou variantou je ta, že Magic Buttonu vyhradíte celou horní lištu. Budete tak mít sice více prostoru pro ikony, současně ale přijdete o systémové indikátory (např. síly signálu a stavu baterie).

Abyste nemuseli po každém soft resetu Magic Button znovu spouštět, můžete si nastavit, že se aktivuje sám. Užitečnou funkcí programu je detailní indikátor stavu baterie v podobě bílého proužku. Čím je bílá linka kratší, tím méně vašemu PDA zbývá energie.

Vraťme se ale k hlaví funkci programu, tj. ukončování aplikací. V nastavení si můžete vybrat, co má aplikace provést ve chvíli, kdy uživatel tapne na křížek v rohu. Je možno zachovat výchozí systémové nastavení a křížkem v rohu programy jen minimalizovat, druhou variantou je, že tapnutí na křížek aplikaci ukončí. Preferuji druhou možnost, neboť se jedná o rychlou cestu jak libovolný program ukončit a pokud chcete nechat aplikaci běžet, prostě ji necháte být a spustíte jiný program např. ze Start menu.

Magic Button používám již na třetím kapesním počítači a nutno dodat, že všude odváděl dobrou práci. Základní funkci, kterou od task manageru většina uživatelů očekává, tj. ukončování a přepínání programů, Magic Button umožňuje a navíc disponuje detailním ukazatelem stavu baterie. Program je freeware, v paměti PDA zabere jen několik desítek kilobajtů a poslední verze se může pochlubit podporou Windows Mobile 6. Co chtít víc?Pokračování článku:
Vybíráme task manager (2. část)
Vybíráme task manager (3. část)
Vybíráme task manager (4. část)
Vybíráme task manager (5. část)
Vybíráme task manager (6. část)
Vybíráme task manager (7. část)
Vybíráme task manager (8. část)
Vybíráme task manager (9. část)
Vybíráme task manager (10. část)
Vybíráme task manager (11. část)
Vybíráme task manager (12. část)
Vybíráme task manager (13. část)
Vybíráme task manager (14. část)
Vybíráme task manager (15. část)Tento článek si můžete přečíst na webu www.WMHelp.cz
http://www.wmhelp.cz/html

Tento článek najdete na adrese:
http://www.wmhelp.cz/html/modules.php?name=News&file=article&sid=228