Vybíráme task manager (11. část) - www.WMHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé serveru WMHelp. Zajímavé články odměníme.

 Vybíráme task manager (11. část)

Autor: pavelbures - 29.10.2008, 3208 čtenářů


Software Multitasking je velkou konkurenční výhodou operačního systému Windows Mobile, zároveň je ale také jeho prokletím. Pokud totiž nepoužíváte schopný task manager, který dokáže mezi aplikacemi rychle přepínat a také je ukončovat, snadno se může stát, že se operační paměť zaplní několika běžícími programy, které v danou chvíli vůbec nepotřebujete. V dnešním - v pořadí již jedenáctém díle našeho seriálu - si představíme freewarové task managery PocketNav a WkTASK.WkTASK
Zajímavým počinem na poli task managerů je freewarový WkTASK. Program, který existuje také v české jazykové verzi, nabízí velké množství funkcí a jeho autor vydává každou chvíli novou verzi, takže jsou podporovány i nové přístroje. Po instalaci aplikace, která v paměti RAM zabere jen 0,4 MB a po jejím následném spuštění si jistě všimnete změn, které se odehrály na horní systémové liště.

To, že velkou část horní lišty zabírají ikony běžících programů, je obvyklé u mnoha task managerů (takto pracuje např. Magic Button). WkTASK však kromě ikony dokáže v závislosti na nastavení zobrazit také název aplikace, což je přínosem pro ty uživatele, kteří od sebe nedokáží jednotlivé programy odlišit podle ikony. S rostoucím množstvím běžících aplikací se může sice dojít k tomu, že neuvidíte celé jméno programu. V nastavení task manageru si můžete zvolit, aby program zobrazoval pouze ikony běžících aplikací, takže se pak do horní lišty vejde více položek.

Pokud podržíte na ikoně libovolného programu stylus, objeví se menu, odkud lze aplikaci minimalizovat i zavřít, můžete ji také okamžitě ukončit, čímž však přijdete o neuložená data. K dispozici je ještě několik dalších možností; lze např. nastavit, aby se ikona programu v horní liště vůbec neobjevila či aby se program po tapnutí na křížek místo ukončení pouze minimalizoval.

Silnou stránkou aplikace jsou široké možnosti nastavení, uživatelé si mohou přizpůsobit např. zobrazování ikon běžících programů na horní systémové liště, lze také nastavit, jak daleko od tlačítka [Start] se budou ikony objevovat. Pokud chcete mít stav akumulátoru vašeho kapesního počítače vždy na očích, stačí na druhé záložce v nastavení zaškrtnout, aby program zobrazoval v horní části displeje linku, podle jejíž délky poznáte, kolik energie zbývá.

V nastavení si také můžete zvolit, co program udělá po určité akci, např. po tapnutí na křížek. Pomocí několika jednoduchých gest tak můžete běžící programy minimalizovat, zavírat je, vstupovat do menu task manageru či regulovat podsvícení displeje. Je možné i změnit barvu a styl písma, takže pokud si chcete vzhled rozhraní co nejvíce přizpůsobit, máte možnost.

Kromě správy běžících aplikací dokáže WkTASK navíc regulovat podsvícení, otočit obraz na displeji či resetovat kapesní počítač. Všechny tyto funkce najdete v menu, kromě toho je ale můžete přiřadit některé z akcí (tapnutí na křížek, horizontální tah stylusem atp.).

Shrnutí
WkTASK je velmi dobrý task manager. Kromě excelentní správy běžících aplikací potěší jednoduchý launcher umožňující spouštět až 12 aplikací. Program existuje v několika jazykových mutacích, mezi kterými nechybí čeština, což u tohoto typu programů nevidíme příliš často. Plusem jsou rovněž široké možnosti nastavení a také to, že z menu task manageru můžete regulovat podsvícení displeje.

Launcher
Hodnocení:

PocketNav
Majitelé kapesních počítačů s operačním systémem společnosti Microsoft si mohou program PocketNav do svého PDA nainstalovat již několik let. Aplikace bohužel nebyla v poslední době aktualizována, takže na moderních přístrojích nefunguje tak, jak bychom od kvalitního programu očekávali. PocketNav se neinstaluje, stačí do paměti přístroje nakopírovat jeden jediný EXE soubor. Stejně jako v případě mnoha jiných task managerům, tak i recenzovaný program zobrazí po svém spuštění v horní systémové liště ikonu, odkud můžete např. přepínat mezi běžícími aplikacemi či vstoupit do nastavení. Problémem však je, že PocketNav plně nerespektuje vámi používané témátko, takže barva pozadí kolem ikony programu se bude od zbytku lišty mírně lišit

Tapnutím na symbol blesku se dostanete do menu task manageru, odkud můžete přepínat mezi spuštěnými programy, ukončovat je tapnutím na křížek vedle jejich jména, zavřít všechny běžící aplikace i měnit chování programu. V nastavení lze navolit, aby se v horní liště objevila také ikona pro zobrazení Today či pro ukončení právě běžící aplikace. Je docela škoda, že nelze nechat zobrazit obě ikony současně, program vám totiž dovolí vybrat si jen jednu z nich. Dalším nedostatkem je, že PocketNav nedokáže ukončit běžící aplikace podržením stylusu na křížku, je třeba jít do menu task manageru a zavřít program odsud.

Dnes již neexistuje mnoho důvodů, proč používat PocketNav a ne jiný, ve většině případů kvalitnější task manager. Program má potíže se zobrazováním na moderních kapesních počítačích, rovněž v seznamu funkcí nenajdete nic, co by neuměly konkurenční aplikace.


Hodnocení:

Pokračování článku:
Vybíráme task manager (12. část)
Vybíráme task manager (13. část)
Vybíráme task manager (14. část)
Vybíráme task manager (15. část)
Předchozí části článku:
Vybíráme task manager (10. část)
Vybíráme task manager (9. část)
Vybíráme task manager (8. část)
Vybíráme task manager (7. část)
Vybíráme task manager (6. část)
Vybíráme task manager (5. část)
Vybíráme task manager (4. část)
Vybíráme task manager (3. část)
Vybíráme task manager (2. část)
Vybíráme task manager (1. část)
 
   Související odkazy
· Více o tématu Software
· Další články od autora pavelbures


Nejčtenější článek na téma Software:
Turistika s GPS (3. část - OziExplorer)


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 4

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Software

"Vybíráme task manager (11. část)" | Přihlásit/Registrovat | 0 komentářů
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty
Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály WMHelp.cz, informace ze světa Windows Mobile, asistenční služby. ISSN 1802-5684
RSS News | RSS Downloads | Atom News | Atom Downloads | Plucker Text | Plucker Color | Plucker Gray | PDA verze | Právní ujednání | Ochrana osobních údajů