Vybíráme task manager (6. část) - www.WMHelp.cz

Článek do news mohou přidat registrovaní uživatelé serveru WMHelp. Zajímavé články odměníme.

 Vybíráme task manager (6. část)

Autor: pavelbures - 29.04.2008, 7556 čtenářů


Software oMultitasking je velkou konkurenční výhodou operačního systému Windows Mobile, zároveň je ale také jeho prokletím. Pokud totiž nepoužíváte schopný task manager, který dokáže mezi aplikacemi rychle přepínat a také je ukončovat, snadno se může stát, že se operační paměť zaplní několika běžícími programy, které v danou chvíli vůbec nepotřebujete. V dnešním, v pořadí již šestém díle našeho seriálu, si představíme dva freewarové task managery - AppSentry a pBar.AppSentry
Recenzovaný task manager (185 KB, stahujte v download sekci) je mezi konkurenčními programy unikátní. Nejedná se totiž o program, který by běžel neustále na pozadí, informoval vás o spuštěných aplikacích a umožňoval jejich přepínání a ukončení. Filozofie programu AppSentry je jiná. Po prvním spuštění si v nastavení zvolíte, zda si přejete program spouštět sami (např. namapováním na tlačítko nebo ze Start menu) nebo zda se má aplikace spouštět automaticky v zadaném intervalu.

Upozornění na blížící se zavření programů

Podstatnou součástí nastavení je seznam aplikací, kterými se AppSentry zaobírat nebude a tím pádem je neukončí. Práci trochu zdržuje fakt, že pro přidání programu do tohoto seznamu je třeba danou aplikaci nejprve spustit, aby se tak objevila mezi běžícími programy, odkud ji můžete přesunout do výjimek. Jakmile se AppSentry spustí, dělá to, co má, tj. ukončí běžící aplikace kromě těch, které uživatel zařadil do výjimek. Programy lze nechat ukončovat automaticky (po uplynutí zadaného časového limitu) nebo manuálně, kdy se objeví obrazovka se seznamem běžících aplikací a uživatel se rozhodne, zda si přeje programy ukončit či nikoliv. Ve chvíli, kdy běží limit a je třeba se rozhodnout, co s běžícími programy, může o sobě dát AppSentry vědět vibrací či zvukovým upozorněním.

Nastavení spouštění task manageru

Recenzovaný task manager na HTC TyTNu s Windows Mobile 6 fungoval naprosto korektně a spouštěl se i při vypnutém PDA. AppSentry bohužel neumožňuje selektivní zavírání aplikací, tj. když se zobrazí obrazovka s 5 běžícími programy, lze ukončit buď všechny aplikace nebo žádnou. Oceňujeme automatické spouštění, v testované verzi bohužel nelze nastavit, aby se AppSentry spustil v zadanou hodinu. Pokud totiž necháte např. přes noc běžet několik programů, může se stát, že ráno bude baterie vybitá. Tomu by bylo možné předejít, kdyby task manager dokázal ukončit programy v zadaný čas. Tento nedostatek lze ale obejít tak, že nastavíte automatické spuštění AppSentry každých 1 440 minut (tj. 24 hodin). Informace o nových verzích a možnost kontaktovat autora aplikace najdete v diskusi na XDA Developers.

Nastavení výjimek

Hodnocení:

pBar
Freewarová aplikace pBar (56 KB, stahujte v download sekci) se řadí k těm task managerům, které běží soustavně na pozadí a dokáží kromě přepínání aplikací programy také ukončovat. pBar rozlišuje mezi krátkým tapnutím na křížek a podržením stylusu nad tímto tlačítkem, v obou případech je možno program v popředí zavřít, minimalizovat či zobrazit menu task manageru. Do menu programu se však dostanete i tapnutím na šipku v horní liště Windows Mobile, takže není nezbytně nutné tuto funkci přiřadit na křížek v rohu obrazovky. Pokud chcete, aby některý program nebylo možno běžným tapnutím na křížek zavřít, stačí tuto aplikaci přidat do výjimek.

Tapnutím na patřičnou položku v menu je možno zavřít všechny běžící aplikace, nechybí ani možnost ukončit všechny programy kromě toho, se kterým právě pracujete. Program také dokáže minimalizovat všechny spuštěné aplikace a zobrazit obrazovku Today, což je obdoba funkce Minimalizovat vše (klávesová zkratka [Win] + [M]), kterou nabízí operační systém Windows pro stolní počítače.

pBar disponuje také velkým množstvím doplňkových funkcí. Dokáže provést soft reset kapesního počítače, otočit obrazovku, vypnout PDA či samotný displej, což oceníte při přehrávání hudby. Na horní systémovou lištu můžete navíc umístit čas, datum nebo velikost volné operační paměti. Program vás také dokáže informovat o kapacitě akumulátoru, kromě již zmíněného numerického ukazatele si můžete nechat zobrazit v horní části displeje grafický indikátor, jeho zelenou barvu však nelze změnit.

Nastavení indikátorů

Za zmínku stojí také menu, do kterého vstoupíte tapnutím na malou šipku v horním rohu obrazovky. Ve výchozím stavu zde najdete pouze tlačítka pro zavření aplikací, pro restart PDA atp. Do menu však můžete přidat ukazatel volné paměti, nabití akumulátoru a indikátoru počtu nových SMS.

Aplikace pBar je jedním z mnoha důkazů, že kvalitní software pro Windows Mobile nemusí stát několik stokorun. Testovaný task manager potěší kromě skvěle zvládnutého ukončování aplikací také velkým množstvím doplňkových funkcí, ať už jde o indikátor nabití baterie nebo o zobrazení volné paměti na horní liště.


Hodnocení:


Pokračování článku:
Vybíráme task manager (7. část)
Vybíráme task manager (8. část)
Vybíráme task manager (9. část)
Vybíráme task manager (10. část)
Vybíráme task manager (11. část)
Vybíráme task manager (12. část)
Vybíráme task manager (13. část)
Vybíráme task manager (14. část)
Vybíráme task manager (15. část)
Předchozí části článku:
Vybíráme task manager (5. část)
Vybíráme task manager (4. část)
Vybíráme task manager (3. část)
Vybíráme task manager (2. část)
Vybíráme task manager (1. část)
 
   Související odkazy
· Více o tématu Software
· Další články od autora pavelbures


Nejčtenější článek na téma Software:
Turistika s GPS (3. část - OziExplorer)


   Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 1

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


   Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Software

"Vybíráme task manager (6. část)" | Přihlásit/Registrovat | 0 komentářů
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Reklama / Ceník
Vstup pro inzerenty
Webmaster | Hledání | Statistiky | Syndikační kanály WMHelp.cz, informace ze světa Windows Mobile, asistenční služby. ISSN 1802-5684
RSS News | RSS Downloads | Atom News | Atom Downloads | Plucker Text | Plucker Color | Plucker Gray | PDA verze | Právní ujednání | Ochrana osobních údajů